Diagnostyka nowotworu piersi | VIMED

Diagnostyka nowotworu piersi

Czy zdajesz sobie sprawę, że od 1970 roku liczba przypadków raka piersi podwoiła się? Mimo iż, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom terapeutycznym odsetek zgonów cały czas maleje, powinniśmy być świadomi ryzyka.

Każdy z nas jest inny – zdobiony inną szatą genetyczną, dlatego ogólne zalecenia populacyjne mające na celu poprawę zdrowia danej pojedynczej osoby często mogą wydawać się nieskuteczne. W tej sytuacji należałoby pomyśleć w jaki sposób jest możliwa personalizacja „wytycznych” dotyczących naszego życia, aby uniknąć niepotrzebnych i wyczerpujących chorób w przyszłości.

Taką możliwość dają właśnie badania genetyczne. Pomogą one danej osobie wyeliminować potencjalne czynniki ryzyka w najwyższym możliwym stopniu. Najważniejsza jest jednak świadomość ludzka, która pozwoli przedsięwziąć odpowiednie kroki. W szczególności, ale nie tylko, powinny badać się osoby z historią choroby w rodzinie.

W większości przypadków rak piersi jest skutkiem niekorzystnej interakcji pomiędzy predyspozycjami genetycznymi a czynnikami środowiskowymi. Kobiety narażone na wysokie ryzyko zachorowania na raka piersi, powiększają je dodatkowo prowadząc niezdrowy tryb życia. Ważne, aby kobiety znały swoje indywidualne czynniki ryzyka i podejmowały kroki zapobiegawcze, wprowadzały zmiany.

Choć sporadycznie przypadki raka piersi związane są z wiekiem, szacuje się, że predyspozycje genetyczne odpowiedzialne są za około 58% przypadków zachorowań na ten nowotwór.

Obecnie możliwe jest zbadanie dziesięciu genów pod kątem cech wpływających na indywidualne ryzyko zachorowania i zbadanie ich jest możliwe w klinice VIMED. Wszystkie te geny są zawarte w badaniu Breast Health Sensor. Osoba posiadająca silne predyspozycje genetyczne do raka, może obniżyć zagrażające jej ryzyko stosując zrównoważoną dietę i unikając innych zagrożeń, które mogą zostać precyzyjnie określone dzięki wynikom takiego badania genetycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *