Zadbaj o odpowiedni sen dziecka | VIMED

Zadbaj o odpowiedni sen dziecka

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi – ADHD (z ang. Attention Deficit Hyperactivity Disorder) jest najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym u dzieci w wieku rozwojowym. Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z SRI International sugerują, że przyczyną tak częstego występowania zaburzeń zachowania typowych dla ADHD może być niewystarczająca ilość snu.

[notice]Aż 40% dzieci w wieku 4 lat cechuje się nadpobudliwością i impulsywnością oraz problemami z brakiem koncentracji i uwagi.[/notice]

Erika Gaylor, pracownik naukowy Instytutu Badawczego SRI z Kalifornii, analizowała informacje zebrane od rodziców 6 860 dzieci. Rodzice odpowiadali na pytania dotyczące m.in. długości snu, pory zasypiania dzieci, a także zostali poproszeni o ocenę występowania u swoich pociech objawów tj. nadpobudliwość i impulsywność.

Jak wykazano zbyt mała ilość snu prowadziła do problemów z zachowaniem podobnych do tych obserwowanych u dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej i deficytem uwagi (ADHD). Dzieci, które nie spały wystarczająco długo były nadaktywne, gwałtowne i mniej uważne w stosunku do swoich rówieśników w przedszkolu.

Według autorów, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi jest najczęściej diagnozowany dopiero u dzieci w wieku szkolnym. Jednak początek rozwoju zaburzeń typowych dla ADHD, objawiających się brakiem koncentracji, nadpobudliwością i impulsywnością często ma miejsce już w młodszym wieku. Ponadto problemy ze snem, szczególnie trudności z zaśnięciem często występują u dzieci i młodzieży już ze zdiagnozowanym ADHD. Zdaniem autorów badania, wyniki przeprowadzonego doświadczenia wskazują przede wszystkim jak ważne jest zapewnienie dzieciom odpowiedniej ilości snu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *