Problemy ze słuchem objawem demencji | VIMED

Problemy ze słuchem objawem demencji

FB
IN
YT
YT

[error]
Demencja, inaczej otępienie jest chorobą, która znacznie obniża funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego (OUN).
[/error]
Wpływa na inteligencję, pamięć, osobowość, a także życie emocjonalne chorych. Może objawić się w powiązaniu z innymi chorobami, lecz często zdarza się tak, że stanowi główny, niezależny problem zdrowotny i ma charakter progresywny.

Otępienie rozwija się na przestrzeni kilku lat, w ciągu których pacjent odczuwa coraz większe problemy z pamięcią, jest zdezorientowany, a także przechodzi zmiany osobowości. Pacjent wymaga coraz więcej pomocy osób trzecich, gdyż nawet proste zadania domowe zaczynają sprawiać mu problemy.

Badania opublikowane w Wielkiej Brytanii sugerują, iż osoby, które mają zdiagnozowane problemy ze słuchem są bardziej narażone na rozwój demencji niż osoby w tym samym wieku bez problemów ze słuchem.


Naukowcy odkryli, że lekka utrata słuchu prawie dwukrotnie zwiększa ryzyko rozwoju demencji w porównaniu do osób z prawidłowo funkcjonującym narządem. Ryzyko trzykrotnie zwiększa się u osób z umiarkowaną utratą słuchu i aż pięciokrotnie z ciężką niewydolnością
Badania, przeprowadzone na Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Baltimore, na ponad 600 pacjentach (obu płci) w wieku pomiędzy 36 a 90 rokiem życia wykazały, że im większe były zaburzenia słuchu, tym demencja występowała znacznie częściej. Naukowcy nie są do końca przekonani czy utrata słuchu, a tym samym pogorszenie funkcji umysłowych idą w parze. Głuchota bywa często przyczyną izolacji społecznej, co również zwiększa ryzyko rozwoju demencji.

Nie mniej jednak, jak podkreślają autorzy badania, leczenie narządu słuchu może znacząco opóźnić rozwój demencji.