Odkryto nowe właściwości witaminy C | VIMED

Odkryto nowe właściwości witaminy C

Witamina C bierze udział w wielu ważnych procesach zachodzących w organizmie, jednak do tej pory naukowcy byli nieświadomi jej potencjalnego ochronnego działania względem układu nerwowego.

Witamina C odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu oczu – dowodzą najnowsze badania. Naukowcy z Oregon Health & Science University odkryli, że duże ilości tego związku, są niezbędne do utrzymania dobrej kondycji siatkówki oka. Co więcej, badacze podejrzewają, że witamina C jest niezbędna także w pracy mózgu.

Naukowcy odkryli, że komórki siatkówki oka, żeby funkcjonować poprawnie muszą być skąpane w stosunkowo dużych dawkach witaminy C. Według doktora Henrique’a von Gersdorff’a, współautora badań:


Ponieważ siatkówka oka jest elementem ośrodkowego układu nerwowego, wskazuje to na prawdopodobną rolę witaminy C w funkcjonowaniu całego mózgu, w stopniu większym niż podejrzewaliśmy.”

W organizmie człowieka znajdują się specjalne receptory, zwane GABA-receptorami, które pomagają modulować szybki przekaz informacji między komórkami. Receptory GABA działają hamująco na proces pobudzenia neuronów w mózgu. Naukowcy odkryli, że receptory te przestały funkcjonować normalnie w momencie usunięcia witaminy C z komórek siatkówki oka.



Komórki siatkówki mają bardzo zbliżoną budowę do komórek mózgu, jest zatem wielce prawdopodobne, że receptory GABA w mózgu, także wymagają witaminy C do prawidłowego funkcjonowania. A ponieważ witamina C jest głównym naturalnym przeciwutleniaczem, może się okazać, że chroni ona także receptory i komórki od przedwczesnego uszkodzenia

[one_third_last]


[/one_third_last]

Jak wykazano, funkcja witaminy C w mózgu nie jest dobrze poznana. Zauważono bowiem, że kiedy organizm zostaje pozbawiony witaminy C, pozostaje ona w mózgu dłużej niż gdziekolwiek indziej w organizmie.


Prawdopodobnie mózg jest ostatnim miejscem, w którym nie powinno zabraknąć tej witaminy

Co więcej, brak witaminy C skutkuje m.in. szkorbutem. Jednym z typowych objawów tego schorzenia jest depresja, o nieznanej etiologii. Jak wykazują powyższe badania może być ona związana z brakiem witaminy C w ustroju.
Autor badania spekuluje, że być może to brak witaminy C w ustroju, przyczynia się do depresji.

Według autora badania, choć potrzeba jeszcze wiele czasu do całkowitego wyjaśnienia roli witaminy C w prawidłowym funkcjonowaniu siatkówki oka i mózgu, wyniki przeprowadzonego doświadczenia są zadowalające i otwierają drogą do nowych hipotez i potencjalnych metod leczenia.

Być może okaże się, że dieta obfitująca w witaminę C wpływa neuroprotekcyjnie na siatkówkę oka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *