Otyłe dzieci łatwiej łamią kości | VIMED

Otyłe dzieci łatwiej łamią kości

[info]
Osteoporoza to choroba przewlekła polegająca na osłabieniu układu szkieletowego. Choroba ta nie dotyczy tylko i wyłącznie kobiet w okresie przekwitania, ale także mężczyzn, a nawet coraz częściej młodych ludzi. Schorzenie to charakteryzuje się upośledzoną gęstością kości, niską masą kostną, a to z kolei prowadzi do osłabienia i większej podatności na złamania. W Polsce na osteoporozę cierpi ok. 9 milionów osób, a o chorobie najczęściej dowiadują się dopiero gdy dojdzie do złamania.
[/info]
Najnowsze badanie wykazały, że otyłe dzieci są podatne na złamania kości i znacznie bardziej narażone na rozwój osteoporozy w starszym wieku w porównaniu do dzieci z prawidłową masą ciała. Dzieci z nadwagą i otyłością, mają tendencję do rozwoju większej masy szkieletu, w celu „dźwigania dodatkowych ciężarów”, donosi Independent.

Dzieci z nadwagą spożywają najczęściej wysokoenergetyczne, przetworzone produkty spożywcze, które nie dostarczają odpowiedniej ilości składników mineralnych i witamin, w tym tak ważnych dla rozwoju kośćca wapnia i witaminy D3. Spożywając tzw. puste kalorie, znajdujące się w żywności tj. chipsy, batony, pizza, cola, nie tylko nie dostarczają organizmowi niezbędnych mikroelementów, ale nawet prowadzą do sytuacji odwrotnej – na strawienie tych posiłków organizm czerpie wapń i witaminę D3 z kości (w celu np. utrzymania prawidłowej równowagi kwasowo – zasadowej ustroju) uszkadzając tym samym i tak osłabiony system kostny.
[error]
Należy pamiętać o tym, że 90 procent masy kostnej nabywane jest w okresie dziecięcym, co ma bezpośredni wpływ na stan kośćca w późniejszym wieku.
[/error]
Badania, przeprowadzone przez Medical Council (MRC) z udziałem 499 zdrowych sześcio-letnich dzieci, wykazały, że pociechy o większej zawartości tkanki tłuszczowej w ustroju, miały o 5,5% niższą gęstość kości na skutek braku wystarczającej ilości minerałów. Stwierdzono jednoznacznie, że otyłość u dzieci zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy wyniszczającej biodra, plecy i powodujące szereg złamań w starszym wieku.

Naukowcy z Jednostki Epidemiologii w Southampton badali z kolei wpływ stylu życia, diety oraz innych czynników środowiskowych w wieku dziecięcym na wzrost ryzyka rozwoju chorób przewlekłych (tj. cukrzyca typu II i choroby serca) w wieku dojrzałym. Stwierdzili, że dorośli, którzy w wieku dziecięcym byli otyli, znacznie częściej cierpią na choroby metaboliczne: cukrzycę typu 2, nadciśnienie, choroby serca, osteoporozę, nowotwory, w porównaniu do dzieci z normalna masą ciała.

Badania przedstawione na konferencji Brytyjskiego Towarzystwa Reumatologii pokazują, że koszty leczenia chorób przewlekłych, w tym osteoporozy, są bardzo wysokie, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na rozwiązanie problemu nadwagi i otyłości w wieku dziecięcym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *