Najskuteczniejsza dieta w leczeniu ADHD | VIMED

Najskuteczniejsza dieta w leczeniu ADHD

Zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi, czyli ADHD to najczęstszy problem wieku rozwojowego. Dotyka około 3-5% dzieci w wieku szkolnym. Z powodu zmian w pracy mózgu, dzieci dotknięte ADHD nie potrafią dobrze kontrolować swoich zachowań i emocji. Są roztargnione, mają problemy z nauką, są nadpobudliwe i impulsywne.

Zwolennicy medycyny naturalnej promują dietetyczne podejście do dzieci z ADHD rozumiejąc, że chemia dodawana do żywności, przepuszczalność jelit i przetworzona żywność mają ogromny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Niestety, do tej pory środowisko medyczne nie było skłonne uwierzyć w związek pomiędzy codzienną dietą a ADHD, mimo licznych badań przeprowadzonych na ten temat.
[notice]
Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie The Lancet wykazały, że restrykcyjna dieta eliminacyjna może doprowadzić do zdecydowanej poprawy objawów zespołu nadpobudliwości psychoruchowej.
[/notice]
W badaniu wzięło udział sto dzieci z ADHD, które zostały podzielone na dwie grupy. Jedna z nich odżywiała się restrykcyjną dietą eliminacyjną, druga typową amerykańską dietą, ale ze szczególnym nastawieniem na zdrową żywność. Dzieci w grupie “eliminacji” spożywały ryż, warzywa, białe mięso, owoce i wodę. Ta dieta miała na celu usunięcie z jadłospisu najczęściej alergizujących pokarmów mających wpływ na dzieci z ADHD, w tym pszenicy, mleka, jaj, soi i kukurydzy.

W pierwszej fazie diety 78% dzieci w grupie eliminacyjnej doświadczyło istotnej poprawy w zakresie objawów ADHD.

Badacze potwierdzili te wyniki poprzez ponowne wprowadzenie alergizujących pokarmów do diety dzieci, w wyniku czego u 63% nastąpił zdecydowany nawrót objawów ADHD. Symptomy wystąpiły niezależnie od poziomu przeciwciał przeciwko tym alergizującym produktom.
[error]
Badacze doszli do wniosku, że dieta eliminacyjna może być przydatna w leczeniu ADHD.
[/error]
Lekarze medycyny naturalnej już dawno zrozumieli fizjologiczny związek pomiędzy przepuszczalnością jelit i objawami ADHD, które zbiegają się z wynikami powyższego badania. Przepuszczalność jelit występuje, wtedy gdy błona śluzowa jelit jest uszkodzona i nie może blokować przepływu bakterii, antygenów i niestrawionych resztek jedzenia przed dostaniem się do krwiobiegu.

Do objawów przepuszczalności jelit należą trudności z koncentracją, alergie, zmiany nastroju i problemy z pamięcią. Korelacja pomiędzy eliminacją alergizującej żywności i osłabieniem objawów ADHD jest równoznaczna ze zrozumieniem “zespołu nieszczelnego jelita” i jego wpływu na funkcjonowanie mózgu.
[notice]
Przepuszczalność jelit może być spowodowana obecnością żywności przetworzonej w diecie, antybiotyków i innych farmaceutyków, chlorowaną wodą i narażeniem na inne nienaturalne pokarmy oraz toksyny środowiskowe, a także małą ilością błonnika pokarmowego.
[/notice]

Nauka zaczyna odkrywać, że nasze zdrowie i zdrowie naszych dzieci są ściśle związane z naszym środowiskiem i stylem życia, w tym dietą. Niestety środowisko lekarskie bardzo powoli odchodzi od farmakologii na rzecz modyfikacji sposobu żywienia w leczeniu ADHD.

0 Komentarze

  1. namka pisze:

    podobno dzieci z ADHD tyją właśnie od sposobu leczenia tej choroby. czytałam to w “chcemy być rodzicami” ostatnio. mój synek ma strasznie dużo energii ale chyba za wcześnie jeszcze na diagnozę czy to ta choroba czy inna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *