Pikantne brokuły | VIMED

Pikantne brokuły

Najnowsze wyniki badań naukowych z Uniwersytetu w Illinois, wykazały, że świeże brokuły w połączeniu m.in. z pikantnymi przyprawami, zwiększają swoją aktywność w walce z rakiem.

Antynowotworowe właściwości brokułów znane i cenione są już od paru lat. Wysoka zawartość związków bioaktywnych w tym głównie sulforafanu i beta karotenu, ale także witaminy E, kwasu foliowego i wielu innych cennych witamin i składników mineralnych sprawiają, że brokuły posiadają silne właściwości prozdrowotne i przeciwnowotworowe. Niestety wiele z tych pożytecznych związków, wraz z enzymem zwanym mirozynazą, inaktywuje się pod wpływem długiego gotowania.
[success]
Aby zachować wartość odżywczą brokułów, należy je krótko gotować na parze – maksymalnie 5 minut.
[/success]
Najnowsze badania wykazały, że pomimo dłuższej obróbki termicznej, brokuły mogą zachować część swoich niezwykle dobroczynnych nam cech. W doświadczeniu, przeprowadzonym na Uniwersytecie w Illinois, analizowano wpływ spożycia samych brokułów i brokułów przyprawionych pikantnymi przyprawami na zawartość składników bioaktywnych we krwi. Wykazano, że osoby spożywające przyprawione warzywa miały o wiele wyższą zawartość związków biologicznie aktywnych we krwi i w moczu niż te osoby, które konsumowały tylko same brokuły.

Pikantne przyprawy tj. chrzan, musztarda czy wasabi, a także warzywa tj. rzodkiewka, brukselka, kapusta, rukola i kiełki brokuła, zawierają w swoim składzie mirozynazę. Enzym ten jest niezbędny do wytworzenia sulforafanu, posiadającego najsilniejsze właściwości antynowotworowe. W momencie spożywania brokułów wraz z produktami bogatymi w mirozynazę, znacząco zwiększa się stężenie związków antynowotworowych w organizmie.

Aby w pełni wykorzystać profilaktyczne i przeciwnowotworowe właściwości brokułów, naukowcy zalecają spożywanie około 4 ich porcji tygodniowo (ok. 400 gram). Dla urozmaicenia warto także spożywać kiełki brokułów, które również są cennym źródłem antykancerogennych związków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *