Rukiew wodna chroni przed rakiem | VIMED

Rukiew wodna chroni przed rakiem

Regularne jedzenie rukwi wodnej (rośliny z rodziny kapustowatych) obniża ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej – donoszą wyniki badania opublikowanego w American Journal of Clinical Nutrition. Według badaczy z University of Ulster roślina ta, dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, przyczynia się do zmniejszenia uszkodzeń białych krwinek i chroni przed rozwojem raka.

Rukiew wodna podnosi poziom pożytecznych związków we krwi, a obniża poziom związków szkodliwych. Podczas badania 60 zdrowych ochotników, w tym 30 osób palących, przez 8 tygodni codziennie spożywało torebkę (85g) świeżej rukwi wodnej. Naukowcy przeprowadzili testy przed i po wprowadzeniu tej zmiany w diecie.

Odkryli, że uszkodzenie DNA białych krwinek zostało obniżone o 22,9 %. Komórki były również bardziej odporne na działanie wolnych rodników. Kiedy próbki komórek poddano działaniu nadtlenku wodoru, który generuje duże ilości wolnych rodników, poziom uszkodzeń był 9,4% niższy niż normalnie można było się spodziewać.

Znacząco wzrósł również poziom związków przeciwutleniających, takich jak luteina i beta-karoten, które mogą zwalczać wolne rodniki. Natomiast poziom trójglicerydów potencjalnie szkodliwych obniżył się średnio o 10 %.

Korzystne zmiany były największe wśród palaczy, u których stwierdzono znacznie niższy poziom antyoksydantów w momencie rozpoczęcia badania.

Kierujący badaniami profesor Ian Rowland, który pracuje obecnie na Uniwersytecie w Reading, powiedział, że badanie to było ważne, ponieważ zaangażowane osoby żywiły się rukwią w łatwo dostępnej ilości, a nie były to testy laboratoryjne na ekstraktach roślinnych.


Uszkodzenie DNA jest wyznacznikiem ogólnego ryzyka raka, a wyniki wspierają teorię, że konsumpcja rukwi wodnej jest związana z ogólnym zmniejszonym ryzykiem zachorowania na raka.


Wspaniale jest wiedzieć, że są proste rzeczy, które ludzie mogą zrobić – jak jedzenie rukwi, żeby uniknąć nowotworów takich jak rak jelita grubego w przyszłości.

[one_third_last]


[/one_third_last]


Ciekawe dla nas jest to, że naukowcy byli w stanie obliczyć rzeczywistą ilość rukwi potrzebnej do zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka i że zalecana dawka jest osiągalna w ciągu doby.

Wyniki tych badań to kolejny dowód na to, że należy jeść regularnie, dużą ilość warzyw i owoców, aby ustrzec się przed chorobami przewlekłymi i nowotworami. Według specjalistów, wszystkie owoce i warzywa mają wpływ na redukcję uszkodzeń DNA, stąd zalecenie, aby spożywać ich pięć porcji dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *