Przyszła mamo, nie denerwuj się! | VIMED

Przyszła mamo, nie denerwuj się!

Narażenie dziecka na stres we wczesnym okresie prenatalnym stwarza prawdopodobieństwo wywołania poważnych zmian w jego rozwoju, które w dodatku mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie – oto do jakich wniosków doszła dr Tracy Bale z Uniwersytety w Pensylwanii, która przeprowadziła opisane w czasopiśmie „The Journal of Neuroscience” badanie na myszach. Dowiodło ono, że potomstwo myszy narażonej na stres prenatalny jest bardziej podatne na stres w wieku dorosłym.

W badaniu dr Bale zapłodniono normalne myszy nasieniem samców wrażliwych na stres, aby zbadać, czy cecha ta jest przekazywana następnemu pokoleniu. Okazało się, że potomstwo płci męskiej – mimo że w łonie matki nie było narażone na żadne negatywne bodźce – wykazywało wyraźną reakcję na stres, tak jak ojcowie.

Wpływ stresu na kolejne pokolenia sprawdzała też prof. Vivette Glover z Imperial College w Londynie. W nadzorowanym przez nią badaniu pobrano próbki krwi oraz próbki płynu owodniowego (otaczającego znajdujący się w macicy płód) 267 ciężarnych kobiet, a następnie przebadano je pod kątem poziomu hormonu stresu – kortyzolu. Stwierdzono, że wyższy poziom kortyzolu we krwi matki odpowiadał wyższemu poziomowi tego hormonu w płynie owodniowym. Badania dowiodły, że nienarodzone dziecko może odczuwać stres matki już w 17. tygodniu życia w jej łonie.

Wysoki poziom stresu podczas ciąży może w niektórych przypadkach zaszkodzić zdrowiu dziecka i jego rozwojowi. Jednakże – jak podkreślają naukowcy – mechanizmy sprawiające, że stres matki wpływa na płód nie zostały jeszcze do końca wyjaśnione, niezbędne są dalsze badania na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *