ABC produktów zbożowych | VIMED

ABC produktów zbożowych

Pełne, nierafinowane zboża to – obok warzyw i owoców – podstawa zdrowej, dobrze zbilansowanej diety. Dostarczają energii oraz elementów niezbędnych dla zdrowia: białka roślinnego, witamin z grupy B, witaminy E oraz składników mineralnych, takich jak: żelazo, miedź, magnez, cynk oraz potas i fosfor. Są wreszcie źródłem cennego błonnika, który zapewnia uczucie sytości i oczyszcza organizm ze zbędnych produktów przemiany materii.

Pieczywo pełnoziarniste-porcja zdrowia na co dzień

Wartość żywieniowa produktów zbożowych jest uzależniona od stopnia przemiału ziarna. Przy produkcji białej mąki przed zmieleniem z ziarna usuwa się zewnętrzną warstwę nasienną, która zawiera cenne składniki pokarmowe. Aby mieć pewność, że dostarczasz organizmowi tych niezbędnych składników, wybieraj gruboziarniste kasze, łuskany ryż, pełnoziarniste pieczywo.

Dlatego właśnie pieczywo pełnoziarniste? Odpowiedź jest prosta: bo w przeciwieństwie do białego, które ma niewielką wartość odżywczą, a przy tym zakwasza organizm, pieczywo pełnoziarniste, wypiekane z mąki nieoczyszczonej, to źródło witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego, który zapewnia uczucie sytości, obniża poziom cholesterolu, reguluje trawienie, sprzyja prawidłowej pracy jelit, a także pomaga w usuwaniu toksyn z przewodu pokarmowego.

[framed_box bgColor=”#FFF8E0″]Przy zakupie należy wybierać pieczywo pełnoziarniste wypiekane z mąki żytniej razowej na naturalnym zakwasie. Zakwas wpływa na podwyższenie wartości odżywczej pieczywa i zawiera bakterie kwasu mlekowego, które mają dobroczynny wpływ na pracę układu pokarmowego.[/framed_box]

W błonniku siła

Wspomniany błonnik pokarmowy (włókno pokarmowe), cenny składnik produktów zbożowych, należy do grupy węglowodanów złożonych, które – w przeciwieństwie do węglowodanów prostych – trawione są dłużej, co skutkuje powolnym podnoszeniem poziomu cukru we krwi i utrzymywaniem go na takim poziomie przed dłuższy czas. O ile dieta bogata w węglowodany proste prowadzi do otyłości, cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca i nowotworów, to obecność węglowodanów złożonych w diecie zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Błonnik zawiera składniki takie jak polisacharydy nieskrobiowe, ligniny i skrobię oporną – substancje, które nie poddają się działaniu enzymów trawiennych i nie ulegają procesowi trawienia i wchłaniania w organizmie człowieka. Dzięki temu włókno pokarmowe:

  • wiąże nadmiar kwasu solnego w żołądku,
  • wpływa korzystnie na proces trawienia,
  • poprawia ukrwienie jelit,
  • zapobiega zaparciom,
  • przyspiesza pasaż treści jelitowej,
  • spowalnia wchłanianie cukru,
  • wiąże cholesterol i kwasy żółciowe, zwiększając tym samym ich wydalanie,
  • tworzy korzystne podłoże dla rozwoju prawidłowej flory bakteryjnej.

[framed_box bgColor=”#FFF8E0″] Dotychczasowe badania potwierdziły, że błonnik pokarmowy odgrywa istotną rolę w profilaktyce chorób układu krążenia, chorób nowotworowych, cukrzycy typu II i otyłości.

[/framed_box]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *