Cesarskie narodziny... alergika | VIMED

Cesarskie narodziny… alergika

Według najnowszych doniesień naukowych dzieci urodzone przez cesarskie cięcie dwukrotnie częściej przejawiają objawy nadwrażliwości na niektóre produkty spożywcze i częściej dokucza im biegunka w pierwszym roku życia.

Niemieccy naukowcy zauważyli u dzieci, które przyszły na świat z pominięciem naturalnego kanału rodnego, opóźniony rozwój prawidłowej flory bakteryjnej w jelicie, a ta – jak wykazały wcześniejsze badania – ma ogromne znaczenie dla rozwoju zdrowego układu odpornościowego. Okazało się tym samym, że cesarskie cięcie może zwiększyć ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej.

W badaniu naukowcy przyjrzeli się 865 zdrowym, donoszonym dzieciom, w których rodzinie były już przypadki alergii. 147 noworodków z tej grupy (17%) urodziło się przez cesarskie cięcie, a ich mamy najczęściej miały już cesarskie cięcie przy poprzednim porodzie.

Niemowlęta były karmione wyłącznie piersią w ciągu pierwszych czterech miesięcy i miały wizyty kontrolne po pierwszym, czwartym, ósmym i dwunastym miesiącu życia. Po pierwszym roku życia zbadano ich krew na obecność przeciwciał typowych alergenów (substancji powodujących alergie), takich jak jaja, białka mleka krowiego i białka sojowego. Rodzice również prowadzili dzienniki zdrowia swoich pociech przez pierwsze sześć miesięcy.

[framed_box bgColor=”#E4FFF9″]Badanie wykazało, że sposób przyjścia na świat nie był w ciągu pierwszych czterech miesięcy czynnikiem powodującym kolki czy egzemę – objawy związane z alergią pokarmową, ale zwiększał o 46% ryzyko wystąpienia biegunek w wieku do 12 miesięcy. Ponadto u dzieci po cesarskim cięciu dwa razy częściej stwierdzano wrażliwość na mleko krowie i na inne alergeny pokarmowe, m.in. jaja czy białko sojowe.

[/framed_box]

Badacze sądzą, że dzieci przechodzące „wędrówkę” przez naturalny kanał rodny mają kontakt z bakteriami, które mogą pomóc im stworzyć własną barierę i promować zdrowy system immunologiczny. Natomiast maluchy urodzone przez cesarskie cięcie nabywają bakterie ze środowiska szpitalnego, a te mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej i innych problemów.

Liczne badania dowodzą, że dzieci cierpiące na alergie różnią się pod pewnymi względami od swoich rówieśników już po przyjściu na świat, np. w ich krwi pępowinowej stwierdza się wyższe stężenia interleukiny 13 (IL-13) mającej związek z wyższym ryzykiem alergii. Podwyższone stężenie tego białka wykrywa się również we krwi noworodków, których mamom zrobiono cesarskie cięcie. Oprócz alergii są one też bardziej narażone na astmę niż te urodzone w naturalny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *