10 sposobów na mądre podjadanie | VIMED

10 sposobów na mądre podjadanie

Masz ochotę coś przekąsić między posiłkami? Nie krępuj się! Podjadanie wcale nie musi być „grzechem” przeciwko zdrowemu stylowi życia i szczupłej sylwetce. Jedna lub dwie „mądre” przekąski pomiędzy głównymi posiłkami pozwalają ograniczyć głód i eliminują sięganie po niezdrowe produkty oraz pomagają uniknąć wilczego apetytu, kiedy po zbyt długiej przerwie zasiadamy do stołu. Ponadto dobrze przemyślane przekąski mogą pomóc w uzupełnieniu menu w niezbędne składniki odżywcze. Warunek jest jeden: trzeba wiedzieć, co i jak podjadać.

Oto kilka pomysłów na zdrowe podjadanie, które nie tylko nie przyprawi Cię o zbędne kilogramy, ale będzie wręcz z korzyścią dla Twojego zdrowia i sylwetki.

1  Dokładnie gryź i żuj

Przeprowadzone badania wykazały, że ludzie, którzy dokładniej gryzą, odczuwają przez dłuższy czas sytość. Osoby, na których to sprawdzono, podzielone zostały na dwie grupy, obie otrzymały taką samą porcję migdałów do spożycia. Badani, którzy żuli każdy kęs 40 razy, odczuwali sytość dłużej niż osoby, które przeżuwały orzechy przez krótszy czas.

2 Sięgnij po grejpfruta

Spożywanie grejpfruta może pomóc w odchudzaniu. Grejpefruty pomagają zmniejszać apetyt poprzez mechanizm obniżania poziomu insuliny w organizmie. Dodatkowo są źródłem błonnika, witaminy C i antyoksydantów. Należy jednak pamiętać, by owoców tych nie łączyć z przyjmowaniem leków. Dotyczy to także soku grejpfrutowego.

3 Zaopatrz spiżarnię w ciecierzycę

Ciecierzyca ma wspaniały orzechowy smak, jest bogata w błonnik, białko, węglowodany złożone i witaminy oraz minerały. Potrafi nasycić na długi czas. Świetnie sprawdza się jako dodatek do sałatek, podstawa pasty humus lub przekąska (np. ciecierzyca upieczona w papryce i ziołach).

4 Słodki kryzys?

Jeśli zdarzają Ci się dni, kiedy trudno powstrzymać się od sięgnięcia po słodkości, wybierz owoce. To naturalne źródło słodyczy pozwoli nie tylko zaspokoić apetyty na słodki smak, ale dostarczy także cennych witamin i minerałów oraz antyoksydantów. Owoce w okresie letnim dodatkowo serwować można np. w formie sorbetów, musów i smoothie.

5 Uczyń z każdego posiłku ucztę

Można w to wierzyć lub nie, ale sposób, w jaki jemy posiłki, ma wielkie znaczenie dla odczucia głodu i sytości. Pięknie podany posiłek zjedzony w spokoju pozwoli nie tylko zaspokoić głód, ale także poprawi Twój nastrój. Komponując nawet najmniejszą przekąskę, baw się kolorami, teksturą i kształtami pokarmów – to gwarancja satysfakcjonującego posiłku.

6 Niech przekąski będą „suplementem”

Obawiasz się, że Twoja dieta jest uboga w wapń lub witaminy z grupy B? Zaplanuj przekąski tak, aby dostarczyć dzięki nim organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Jeśli chcesz zwiększyć w swojej diecie zawartość wapnia, przygotuj na drugie śniadanie sałatkę z brokułów, tofu i sezamu, a na podwieczorek zjedz garstkę migdałów. Obawiasz się niedoborów witamin z grupy B? Doskonałą przekąską dla Ciebie będzie kanapka z pełnoziarnistego pieczywa z pesto i pomidorem lub sałatka z kaszą gryczaną.

7 Jedz w pełni świadomie

Bezmyślne mlaskanie przed telewizorem to prosta droga do zbędnych kilogramów. Jedz posiłki w pełni świadomie, najlepiej przy stole – tylko w ten sposób jesteś w stanie kontrolować ilość pokarmu. Zaplanuj z góry wielkość zjadanej porcji, to pomoże Ci uniknąć pochłaniania zbędnych kalorii. Posiłek serwuj na małym talerzu – w ten prosty sposób optycznie powiększysz zjadaną porcję.

8 Podjadanie planuj z wyprzedzeniem

Wydaje Ci się, że przetrwasz do obiadu bez drugiego śniadania? I tak przygotuj posiłek na „czarną godzinę”. Wychodząc z domu, zabierz ze sobą sobie owoce, pokrojone w pojemniczku warzywa z humusem, garść bakalii lub sałatkę. Dzięki temu nie tylko wytrwasz przy swoim planie żywieniowym, ale też zaoszczędzisz pieniądze, nie będziesz ich bowiem wydawać na przypadkowe posiłki.

9 Podróżujesz? Nie daj przez to plamy

Częste podróże służbowe? Wiele godzin spędzonych poza domem? Przygotuj się na głód w czasie podróży. Jako podróżny niezbędnik spakuj ćwierć szklanki bakalii (suszone morele, żurawina, migdały, orzechy). Pomogą przetrwać podróż i uniknąć niezdrowych przekąsek, takich jak paluszki, chipsy, batony. W czasie podróży nie zapominaj o wodzie. Nawet niewielkie odwodnienie zmniejsza wydolność organizmu oraz powoduje zmęczenie i ból głowy.

10 Przed snem podjadaj z głową

Jeśli marzy Ci się efektywny, zdrowy sen, sięgnij wieczorem po przekąski, które – jak przekonują specjaliści – są w stanie zwiększyć w naszym mózgu poziom tryptofanu sprzyjającego spokojnie przespanej nocy. Klucz to złożone węglowodany i niewielka ilość białka. W razie napadu wieczornego głodu sięgnij po ½ szklanki mleka sojowego z płatkami zbożowymi i migdałami lub przegryź marchewkę i łyżeczkę masła orzechowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *