Co jeść, aby zatrzymać czas? | VIMED

Co jeść, aby zatrzymać czas?

Czy właściwe wybory żywieniowe rzeczywiście mogą przedłużyć nam życie? Tak! Na długowieczność wpływa wiele czynników, a wśród nich: zdrowy styl życia, aktywny wypoczynek i właśnie jedzenie – takie, które jest skarbnicą składników odżywczych. Dokonując prawidłowych wyborów żywieniowych, możesz nie tylko spowolnić procesy starzenia w swoim organizmie, ale także zapobiec schorzeniom związanym z wiekiem, w tym osteoporozie, cukrzycy i chorobom układu sercowo-naczyniowego. Już dziś zmień swoją dietę, włączając do niej produkty, których wpływ na ludzkie zdrowie został wielokrotnie potwierdzony.

6 smacznych sposobów na długie życie

1  Oliwa z oliwek

Cztery dekady temu naukowcy z Seven Countries Study doszli do wniosku, że niski poziom zachorowań na choroby serca i nowotwory mieszkańcy Krety zawdzięczają w dużej mierze tłuszczom jednonienasyconym zawartym w oliwie z oliwek. Obecnie wiemy także, że oliwa jest bogata w polifenole – silne przeciwutleniacze, które pomagają zapobiegać chorobom związanym z wiekiem.

2  Ryby

Trzydzieści lat temu rozpoczęto badania zmierzające do rozwikłania zagadki nadzwyczaj niskiej zachorowalności na choroby układu sercowo-naczyniowego wśród rdzennych Inuitów z Alaski. Okazało się, że ludzie ci mają zdrowe serca dzięki niezwykle wysokiemu spożyciu ryb. Bogactwo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy Omega-3 w rybach zapobiega odkładaniu się cholesterolu w tętnicach i chroni przed zaburzeniami rytmu serca.

3  Warzywa

Naukowcy nie raz już udowodnili, jak znamienną rolę pełnią w naszej diecie warzywa. Cztery niezależne badania, których wyniki opublikowane zostały przez Sahlgrenska Academy w Göteborgu, pokazały, że dieta bogata w warzywa i ryby wydłuża życie średnio o 3 lata. Zmniejsza ona także ryzyko chorób układu krążenia, cukrzycy, otyłości i nowotworów. Ludzie, którzy regularnie jedzą owoce, warzywa i rośliny strączkowe, są też w mniejszym stopniu narażeni na wystąpienie udaru mózgu, nadciśnienia i chorób oczu.

4  Orzechy

Badania przeprowadzone przez Adwentystów Dnia Siódmego (wyznanie religijne, które podkreśla znaczenie zdrowego stylu życia i diety wegetariańskiej) pokazują, że ci, którzy jadają orzechy, wydłużają swoje życie średnio o 2,5 roku. Orzechy to bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, posiadają więc właściwości podobne do oliwy z oliwek. Są także skoncentrowanym źródłem witamin, minerałów i innych związków fitochemicznych, w tym przeciwutleniaczy.

5  Jagody

W przełomowym badaniu, którego wyniki opublikowano w 1999 roku, naukowcy z Tufts University’s Jean Mayer Human Nutrition Research Center on Aging karmili szczury ekstraktem z jagód przez czas odpowiadający dziesięciu latom życia człowieka. Zauważyli, że gryzonie na takiej diecie osiągały lepsze wyniki w badaniach równowagi i koordynacji w wieku starczym niż zwierzęta karmione konwencjonalną karmą. Związki zawarte w jagodach (i innych owocach jagodowych) łagodzą stany zapalne i uszkodzenia oksydacyjne związane z deficytami pamięci pojawiającymi się wraz z upływem lat oraz z pogarszającą się sprawnością ruchową.

6  Wino

Spożycie wina w umiarkowanych ilościach może chronić przed chorobami serca, cukrzycą i utratą pamięci związaną z wiekiem. Czerwone wino zawiera resweratrol – związek, który prawdopodobnie przyczynia się do aktywowania genów odpowiedzialnych za powolne starzenie się komórek. Należy jednak pamiętać, że badania nad tym zagadnieniem prowadzano dotychczas jedynie na zwierzętach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *