Jak skutecznie zlikwidować cellulit? | VIMED

Jak skutecznie zlikwidować cellulit?

Wiosna to czas, kiedy zmieniamy garderobę na lżejszą, odsłaniamy nieco więcej ciała i powoli myślimy o wakacjach. Często okazuje się wówczas, że po miło spędzanych długich, zimowych wieczorach jakość naszej skóry uległa znacznemu pogorszeniu. Pojawiła się tzw. „skórka pomarańczowa” – cellulit, największa zmora większości pań. Schorzenie to występuje przede wszystkim wśród kobiet i młodych dziewcząt. Choć na ogół kojarzy się je z otyłością, są to dwa różne stany, problem ten bowiem często pojawia się także u osób szczupłych.

Co to właściwie jest ten cellulit?

Cellulit jest to nieprawidłowo rozrośnięta tkanka łączna, w której kumulują się uboczne produkty przemiany materii oraz dochodzi do zaburzeń w przepływie krwi i limfy. Tkanka tłuszczowa składa się z pojedynczych komórek, które łączą się w grupy przypominające wyglądem kolumny. Kiedy na przykład podczas dojrzewania proces gromadzenia tłuszczów nasila się, komórki tłuszczowe stają się coraz większe, a „kolumna”, czyli skóra, zaczyna być nierówna, pełna grudek i zagłębień.

Jak rozpoznać problem?

Cellulit najszybciej ujawnia się na wewnętrznej stronie ud. Łatwo go zdiagnozować za pomocą podstawowego „testu uszczypnięcia” – jeśli  skóra staje się nierówna i pofałdowana, jest to pierwszy etap cellulitu: przestrzenie międzykomórkowe gromadzą płyny, skóra jest nieco obrzęknięta i napięta. Z drugim stadium cellulitu mamy do czynienia wówczas, gdy cellulit można zaobserwować bez wykonywania „testu uszczypnięcia”. W trzecim stadium z kolei nierówności są już bardzo widoczne w każdym świetle; bez względu na to, czy obserwowana osoba stoi, siedzi czy leży. Dodatkowo schorzeniu towarzyszy ból pojawiający się we wszystkich porach dnia lub nocy. Na tym etapie cellulit nie jest tylko defektem estetycznym, lecz staje się chorobą.

Jak z nim walczyć?

1  Dieta, dieta i jeszcze raz dieta!

W walce z cellulitem zaleca się najczęściej wyeliminowanie z diety słodyczy, tłuszczów zwierzęcych, mięsa, mocnej herbaty i kawy, jednak ostatnie badania naukowe uświadamiają, że takie zmiany żywieniowe mogą okazać się niewystarczające. Naukowcy wskazują na istotną korelację pomiędzy nadmiernym spożyciem białek zwierzęcych a powstawaniem cellulitu. U osoby, której dieta obfituje w białko zwierzęce, rozpoczyna się cykl destrukcyjnych procesów, których pierwszym objawem jest cellulit. Nasz organizm nie może całkowicie strawić dużej ilości białka, nie posiadamy do tego odpowiedniej ilości enzymów. Nieprawidłowy przyrost tkanki tłuszczowej powoduje stały ucisk na naczynia limfatyczne, które nie są w stanie usunąć nagromadzonego w tkankach białka i wody z nim związanej. Im większa podaż białka w diecie, tym więcej tego składnika trafia do tkanki tłuszczowej, przez co dochodzi do zaburzenia ukrwienia i prawidłowego przepływu limfy.

Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest opracowanie właściwego jadłospisu, należy jednak pamiętać, że nie powinno się konstruować go bez uprzedniej diagnostyki, pozwalającej ustalić odpowiedni bilans składników odżywczych. Przy źle zbilansowanej diecie spalana będzie jedynie tkanka tłuszczowa z górnej cześć ciała, natomiast ta patologiczna pozostanie. Dieta powinna być ubogoenergetyczna o obniżonej zawartości białka zwierzęcego – na korzyść roślinnego. Należy również wykluczyć z niej węglowodany proste, które zakwaszając organizm, powodują kumulację płynów. Szanse na pozbycie się skórki pomarańczowej zwiększy także ograniczenie soli w diecie oraz rezygnacja z alkoholu. Dieta powinna wreszcie bazować na teście opóźnionej alergii pokarmowej i wykluczać wszystkie produkty wzmagające stan zapalny w obrębie tkanek.

2  Aktywność fizyczna

Już wiemy, że cellulit łączy się bezpośrednio z zaburzeniem krążenia limfy, a pompę dla układu limfatycznego stanowią mięśnie nóg. Logiczne zatem, że nieodłącznym elementem terapii antycellulitowej jest regularny wysiłek fizyczny (np. jazda na rowerze, nordic walking czy pływanie – szczególnie dla pacjentów z otyłością, których stawy są bardzo obciążone). Jeżeli uprawiamy sport, nogi przepompowują limfę z dolnej połowy ciała, prowokując ją do ruchu. Tym samym zmniejsza się obrzęk, napięcie tkanki łącznej, zwiększa się dowóz tlenu i odprowadzenie toksyn, a wszystko to owocuje redukcją cellulitu! W połączeniu z dietą i oczyszczaniem organizmu możliwe jest osiągniecie bardzo widocznej różnicy w wyglądzie tkanki i poprawa komfortu życia wielu kobiet.

3  Oczyszczanie organizmu

Bardzo ważny, integralny element terapii antycellulitowej to oczyszczanie tkanki łącznej. Dlaczego? Zakwaszenie organizmu i permanentny stan zapalny tej tkanki stają się główną przyczyną pogłębiania się cellulitu. Upośledzone krążenie limfatyczne wzmaga niepożądany efekt nierównomiernego gromadzenia tkanki tłuszczowej. Jeżeli tkanki nie są regularnie oczyszczane z toksyn, organizm kumuluje bardzo dużą ilość wody w celu ich rozcieńczenia, a kiedy komórki tłuszczowe otacza płyn, tłuszcz nie może być sukcesywnie metabolizowany. Skumulowany płyn dodatkowo naciska na naczynia limfatyczne, pogłębiając efekt obrzęków.

Dziś możemy korzystać z dorobku medycyny XXI wieku i wspomagać proces walki z cellulitem poprzez zaawansowaną medycynę fizykalną. Osobom chcącym pozbyć się tego schorzenia zaleca się następujące zabiegi:

  • VACUIONOzasada jego działania polega na wykorzystaniu próżni, która „wysysa” obrzęk za pomocą podciśnienia. Dzięki zastosowaniu odpowiednio wysokiego podciśnienia, działającego bezdotykowo, spektakularne efekty można osiągnąć po mniejszej liczbie sesji niż w przypadku innych urządzeń do drenażu limfatycznego. Efektem jest zmniejszanie obrzęków, mniejszy ucisk na naczynia krwionośne, lepsze ukrwienie objętych cellulitem partii ciała. W „odwodnionej” tkance tłuszczowej tłuszcz może być efektywniej uwalniany z komórki i szybciej spalany.
  • STYMULACJA ENDODERMICZNAza pomocą fotostymulacji i krioterapii usuwa zalegające w tkankach płyny i toksyny, poprawiając mikrokrążenie i stymulując pracę naczyń krwionośnych. Poprzez masaż endodermiczny, zasysanie i kompresję  poprawia ukrwienie tkanki, przyczyniając się do jej drenażu i oczyszczenia, co jest podstawą w terapii cellulitu.
  • TERAPIA KETOGENICZNA innowacyjny sposób leczenia cellulitu i obrzęku lipidowego, szansa na pozbycie się tłuszczu lub zainicjowanie jego spalania w obrębie obszarów dotkniętych cellulitem. Organizm pozbawiony źródła energii w postaci cukru szuka alternatywnego sposobu na odżywienie mózgu – ciał ketonowych. W momencie wprowadzenia w stan głodu cukrowego tkanka tłuszczowa jest intensywnie spalana – z niej wytwarzane są ciała ketonowe. Metoda ta pozwala na pozbycie się tkanki tłuszczowej lub zapoczątkowanie jej spalania w miejscach najbardziej nią dotkniętych – organizm zawsze szuka najobfitszego źródła paliwa. Dzięki niewielkiej podaży białka w terapii organizm zaczyna gwałtownie się oczyszczać, usuwając z tkanek toksyny i związaną z nimi wodę.

[framed_box bgColor=”#DDFFC8″]Z cellulitem można wygrać! Może nie jest to proste, ale z pewnością możliwe! Ważne, by podejść do walki kompleksowo: oczyścić organizm, stosować odpowiednią dietę i regularnie ćwiczyć. Tylko w ten sposób możemy zapewnić sobie realne szanse na pozbycie się cellulitu. Zatem, drogie Panie, wszystko w Waszych rękach!

[/framed_box]

[divider_padding]

Pozbądź się cellulitu, obfitych bioder, obszernych ud!
Poczuj się komfortowo i atrakcyjnie!

Skorzystaj z Programu Piękne Ciało!