Kuchnia pełna niebezpieczeństw | VIMED

Kuchnia pełna niebezpieczeństw

Zatrułeś się? Być może zawdzięczasz to nie nieświeżemu jedzeniu w restauracji, ale własnej kuchni! Według Centers for Disease Control każdego roku 76 milionów Amerykanów choruje od żywności. Choć kuchnia jako miejsce, gdzie przygotowujemy posiłki, powinna być najbardziej sterylnym pomieszczeniem w domu, to właśnie tu czai się najwięcej bakterii.

Według mikrobiologów z University of Arizona niejednokrotnie mniej groźne dla zdrowia jest szykowanie posiłków na desce sedesowej niż na kuchennej desce do krojenia!

Niestety, nie da się w 100% ochronić przed zatruciem, ale pewne zachowania mogą pomóc znacząco zmniejszyć ryzyko. Niektóre z tych czynności ochronnych, np. mycie rąk przed jedzeniem, wynikają ze zdrowego rozsądku, inne nie są tak oczywiste. Poznaj pięć potencjalnych źródeł zakażenia w kuchni i zobacz, jak się przed nimi uchronić.

Zagrożenie 1: kuchenna gąbka

Niepozorna kuchenna gąbka to siedlisko chorobotwórczych mikroorganizmów. W rzeczywistości może zawierać aż 150 razy więcej bakterii, pleśni i drożdży niż szczoteczka do zębów! „Ponieważ rzadko dezynfekujemy gąbkę pomiędzy kolejnym jej użyciem, bakterie mnożą się na niej błyskawicznie” – mówi dr Rob Donofrio, dyrektor ds. mikrobiologii NSF International. Choć większość znajdujących się na niej zarazków raczej nie sprawi, że zachorujesz, to mogą zdarzyć się wśród nich i takie, jak Salmonella i E. coli, które są potencjalną przyczyną poważnych chorób. Aby zapobiec zatruciu, namocz gąbkę i podgrzewaj ją przez 2 minuty w mikrofalówce lub namocz ją we wrzątku z dodatkiem octu lub soku z cytryny (pozostaw gąbkę w roztworze, aż ten wystygnie). Zmieniaj często gąbki i pamiętaj, że ich brzydki zapach informuje o tym, że należy je jak najszybciej zastąpić nowymi.

Zagrożenie 2: Twoja lodówka

Nawet gdy posiadamy bardzo drogi, najnowszy model lodówki, musimy o niego regularnie dbać. Największym niebezpieczeństwem są tu grzyby pleśniowe, które doskonale rozwijają się w zamkniętych i niewietrzonych miejscach. Stosuj zasadę: „Pierwsze weszło, pierwsze wyszło”. Lodówkę regularnie rozmrażaj, jeśli nie posiada systemu, który zrobi to automatycznie. Pamiętaj o jej myciu. Produkty muszą być w niej tak ustawione, aby powietrze mogło krążyć między nimi i je ochładzać. Niskie temperatury spowalniają rozwój bakterii, dlatego tak ważne jest, abyś upewnił się, że we wnętrzu panuje odpowiednia temperatura. Miej oko na termometr, a żadne zakażenie Ci nie grozi.

Zagrożenie 3: Deska do krojenia

Jedno z ulubionych miejsc bakterii. Specjaliści ostrzegają, że na desce do krojenia żyje nawet 50 razy więcej mikroorganizmów niż na desce klozetowej! Zazwyczaj używamy jednej lub dwóch desek do krojenia i nie zwracamy uwagi na to, co się na niej kroi. A to błąd, który grozi bólem brzucha i zatruciem. Zawsze powinniśmy oddzielać żywność ugotowaną od surowej. Ponadto aby zmniejszyć ryzyko przeniesienia bakterii z jednego produktu na drugi, stosuj oddzielnie deski do krojenia surowego mięsa, ryb czy siekania warzyw. Dobra wiadomość jest taka, że materiał, z którego wykonana jest deska, nie ma znaczenia dla zdrowia. Możesz kroić na szklanej, plastikowej czy silikonowej powierzchni, ważne tylko, żeby była ona twarda.

Zagrożenie 4: Drewniane przedmioty

Jeżeli Twoje drewniane akcesoria kuchenne – łyżki, widelce, tłuczki, walki, chochelki, miski czy też deski – są popękane, sczerniałe lub uszkodzone, to nie zastanawiaj się długo i wymień je na nowe. Bakterie, które przedostaną się do szczelin i wnętrza takich sprzętów, mogą wydostawać się na zewnątrz, zakażając żywność. Pamiętaj! Zmiana koloru drewna może świadczyć o jego gniciu, co równoznaczne jest z obecnością mikroorganizmów. Nie myj drewnianych naczyń i innych akcesoriów w zmywarce, ponieważ szybciej się poniszczą. Aby usunąć nieprzyjemne zapachy, np. ryby lub czosnku, potrzyj przedmiot połówką cytryny. Wycieraj drewniane akcesoria po każdym umyciu.

Zagrożenie 5: Ściereczki

Bakterie czyhają na ciebie również na ściereczkach kuchennych i ręcznikach. Resztki pożywienia, temperatura, wilgoć to doskonałe warunki dla mikroorganizmów. Według mikrobiologów z University of Arizona na kuchennym ręczniku można ich znaleźć nawet milion! Ścierki i ręczniki po użyciu dokładnie susz i często wymieniaj. Do wycierania doraźnego używaj kuchennych ręczników papierowych. Ścierki kuchenne zachowaj wyłącznie do wycierania umytych naczyń i garnków. Często zmieniaj ścierki i gąbki lub pierz je dwa razy w tygodniu w wysokiej temperaturze (minimum 70⁰C) albo z użyciem chlorowego wybielacza.

0 Komentarze

  1. Iza pisze:

    Ciekawy artykuł. Myślę, że znaczna część społeczeństwa nie ma pojęcia jak wygląda rzeczywistość. To porównanie do krojenia na desce klozetowej bardzo mocno i pobudza wyobraźnię. Ponadto zawsze myślałam, że rodzaj deski do krojenia ma znaczenie – człowiek uczy się całe życie. W każdym razie potwierdza to moją teorię co do stosowania mydła antybakteryjnego. Bo jednak bakterie mają znaczący wpływ na pojawiające się osłabienia naszego organizmu czy zatrucia układu pokarmowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *