Rośliny strączkowe kontra cholesterol | VIMED

Rośliny strączkowe kontra cholesterol

Rośliny strączkowe w walce z cholesterolem.

Postaw na rośliny strączkowe! Najnowsze badania, których wyniki opublikowano w magazynie „Canadian Medical Association Journal”, dowiodły, że spożywanie fasoli, grochu, ciecierzycy czy soczewicy może znacząco zmniejszyć poziom „złego cholesterolu”, a tym samym obniżyć ryzyko chorób układu krążenia.

Jak naturalnie obniżyć cholesterol?

Według badania WOBASH (Wieloośrodkowe Ogólnopolskie Badanie Stanu Zdrowia Ludności  prowadzone pod patronatem Ministerstwa Zdrowia) aż 67% dorosłych mężczyzn i 64% kobiet ma podwyższony poziom cholesterolu całkowitego w organizmie. Czy zatem 2/3 społeczeństwa skazane jest na dożywotnie stosowanie leków? Na szczęście nie! Wystarczy zmodyfikować dotychczasowe menu. Należy uwzględnić w nim produkty naturalne, które mogą skutecznie zredukować poziom cholesterolu we krwi. Jak przekonuje dr John Sievenpiper ze szpitala St. Michael’s Hospital w Toronto, autor metaanalizy 26 randomizowanych badań klinicznych z udziałem 1037 osób, doskonałym wyborem dietetycznym będą nasiona roślin strączkowych.

Rośliny strączkowe obniżają poziom „złego” cholesterolu LDL

Badania przeprowadzone przez kanadyjskich naukowców pokazały, że spożywanie nasion roślin strączkowych pomaga znacząco obniżyć poziom tak zwanego „złego” cholesterolu LDL. Przy czym – jak się okazuje – zmiany te są większe u mężczyzn niż u kobiet. Być może wynika to z faktu, że panowie zazwyczaj odżywiają się gorzej od pań, przez co mają na ogół wyższy poziom cholesterolu we krwi. To z kolei sprawia, że przejście na zdrową dietę przynosi im więcej korzyści i bardziej zauważalne efekty.

Rośliny strączkowe

Warto jeść rośliny strączkowe!

Według dr. Sievenpipera codzienne spożywanie jednej porcji (130 g lub ¾ szklanki) nasion roślin strączkowych może obniżyć poziom cholesterolu LDL, czyli tzw. „złego” cholesterolu, o 5%. To może przełożyć się na zmniejszenie o 5–6% ryzyka chorób układu krążenia, wiodących przyczyn śmierci w krajach rozwiniętych. Dodatkowo rośliny strączkowe mają niski indeks glikemiczny (co oznacza, że są powoli przyswajane przez organizm). Wpływają także na obniżenie ilości wchłanianego przez nas w posiłkach białka i tłuszczu.

Rośliny strączkowe są tanie i sprawdzone w wielu tradycyjnych kuchniach, np. rejonów Morza Śródziemnego czy Azji Południowej. Powinniśmy uwzględnić je w diecie, a z pewnością skorzysta na tym nasz układu sercowo-naczyniowy.

Sałatka z fasolą i selerem naciowym – przepis naukowców z St. Michael’s Hospital

Składniki:

  • 2 szklanki (350 g) roślin strączkowych (czerwonej, białej, czarnej fasoli, ciecierzycy, soczewicy, zielonego groszku)
  • 1 łodyga selera naciowego, pokrojona w cienkie plasterki,
  • 1 ząbek czosnku, wyciśnięty,
  • 2 łyżki natki pietruszki, posiekanej,
  • sok z ½ cytryny,
  • 1 łyżka oliwy,
  • sól i pieprz do smaku.

Przygotowanie:

Połączyć wszystkie składniki w misce i dobrze wymieszać. Smacznego!

Sałatka z roślinami strączkowymi i selerem

Szukasz innych pomysłów na dania z soczewicą? Zajrzyj na blog dietadiet.pl po garść inspiracji. Znajdziesz tam np. przepis na błyskawiczną sałatkę z zielonej soczewicy.

Błyskawiczna sałatka z zielonej soczewicy
Czy soczewica jest zdrowa?

0 Komentarze

  1. Tomek pisze:

    Wszystko się zgadza, tylko w jaki sposób rośliny strączkowe obniżają ilość chłanianego białka i tłuszczu?
    Nie rozumiem, za bardzo tego. Skoro są źródłem białka, to jak mogą obniżać jego wchłanianie.

    Jedynie co mi przychodzi do głowy, to że organizm w jednej porcji jest w stanie przyswoić 30g czystego białka, a reszta jest po prostu wydalana.

    • Centrum Medyczne VIMED pisze:

      Zawarty w roślinach strączkowych błonnik pokarmowy utrudnia proces enzymatycznego trawienia białka oraz jego wchłanianie. Włókno roślinne oplata cząsteczki białka utrudniając do nich dostęp enzymów trawiennych. Ponadto wchłanianie białka pogarszają również zawarte w roślinach strączkowych związki tj. inhibitory proteaz, które blokują enzymy trawiące białka i dzięki nim przyswajalność aminokwasów zmniejsza się.

      Nierozpuszczalna frakcja błonnika utrudnia także przyswajanie tłuszczu w przewodzie pokarmowym. Zamiast ulec strawieniu i wchłonąć się do krwi, część tłuszczu jest od razu usuwana z organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *