Dlaczego powinieneś wykonać test cytotoksyczny?

Nie masz energii, dobrego samopoczucia, codziennie dokuczają Ci bóle głowy i stawów, a ponadto masz wzdęcia, zaparcia, problemy skórne i wiele innych objawów? Bardzo często takie dolegliwości nie są powszechnie utożsamiane z alergią pokarmową. Poprzez zdiagnozowanie alergii opóźnionej i odpowiednie postępowanie terapeutyczne można pozbyć się tych dolegliwości, co w rezultacie poprawi jakość życia.

Co robić, gdy doskwierają Ci dokuczliwe symptomy?

Jeśli masz migreny, biegunki, zaparcia, problemy ze snem, problemy skórne, przewlekłe zmęczenie, refluks, problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, świąd narządów płciowych i wiele innych (więcej tutaj: Jak rozpoznać ukrytą alergię pokarmową?), to nie bagatelizuj ich. Większość osób zastanawia się nad ich usunięciem dopiero, gdy są na tyle uciążliwe, że utrudniają normalne funkcjonowanie. Aby dowiedzieć się, co jest dla nas szkodliwe wystarczy wykonać test na opóźnioną alergię pokarmową. Dopiero wtedy będziemy mieli pewność, co jest dla nas lekarstwem, a co trucizną. Kolejnym krokiem jest zastosowanie pod okiem dietetyka odpowiednio dobranej diety eliminacyjnej, co przywróci równowagę organizmu i wyeliminuje dokuczliwe objawy.

Dlaczego diety nie działają?

W sytuacji kiedy z pokarmami działającymi niszcząco na organizm (w wyniku reakcji alergicznej opóźnionej) spożywane są produkty nie wykazujące takiego działania, ich przyswajanie jest ograniczone. Pomimo stosowania nawet pozornie zdrowej diety nie jesteśmy w stanie usunąć tych przykrych dolegliwości. Ponadto, takie łączenie produktów – szkodliwych z tymi, które są wskazane dla organizmu, można wywołać reakcję wręcz odwrotną i nasilać dolegliwości. Tym samym, może to tłumaczyć, dlaczego wiele diet odchudzających nie działa, a zalecenia dietetyczne stosowane w danych schorzeniach nie przynoszą satysfakcjonujących rezultatów.

Choroby o podłożu zapalnym a alergia opóźniona

Alergie opóźnione mają duże znaczenie w przypadku chorób o podłożu zapalnym – spożywając produkty powodujące reakcję alergiczną opóźnioną można zainicjować bądź pogłębić stan zapalny organizmu. Większość chorób (poza chorobami uwarunkowanymi genetycznie oraz na tle urazowym) ma swoje źródło w procesie zapalnym, który poprzez stopniowe postępowanie wyniszcza organizm. Choroby, które biorą swój początek ze stanów zapalnych to m.in. miażdżyca, łuszczyca, choroba Hashimoto, stwardnienie rozsiane, atopowe zapalenie skóry, reumatoidalne zapalenie stawów, zespół metaboliczny w otyłości i wiele innych. Należy pamiętać, że w przypadku, gdy nie jest znana przyczyna procesów zapalnych, a leczenie jest tylko ukierunkowane na zwalczanie objawów, a nie samej przyczyny to pomimo pozornej poprawy dolegliwości objawy nadal będą się pogłębiać. Wyciszając procesy zapalne w organizmie i poznając ich źródło, poprzez wykrycie pokarmów, które są szkodliwe można spowolnić proces chorobowy lub nawet doprowadzić do całkowitego wyleczenia.

Alergia opóźniona a alergia natychmiastowa

Alergia pokarmowa najczęściej kojarzona jest z sytuacją kiedy po spożyciu jakiegoś produktu lub w wyniku kontaktu z jakąś substancją (np. sierścią, pyłkiem, chemikaliami) obserwuje się nagłą, niepożądaną (i uciążliwą!) reakcję organizmu, np. w postaci wysypki, opuchlizny, pieczenia w gardle, łzawienia oczu itp.
Alergia jest jednak pojęciem dużo bardziej obszernym niż opisany powyżej przypadek, który ma związek z alergią natychmiastową (tzw. Ig-E zależną). Istnieją także reakcje alergiczne opóźnione (Ig-E niezależne), których objawy można zaobserwować dopiero po jakimś czasie (np.2-3 dniach). W związku z czym, dużo trudniej jest w ich przypadku wskazać źródło przykrych dolegliwości. Pomocą będą tutaj testy na opóźnioną reakcję pokarmową.

Testy na alergię pokarmową opóźnioną dostępne na rynku

Na rynku istnieją różnego rodzaju testy na opóźnioną reakcję pokarmową, w których wykorzystuje się odmienne metody badań. Wyróżnia się m.in. testy badające reakcję przeciwciał Ig-G i testy cytotoksyczne.

Testy badające reakcję przeciwciał Ig-G badają ilościową reakcję tych elementów układu odpornościowego z alergenami. Przeciwciała te pełnią m.in. funkcję ochronną i są one stale obecne w krwioobiegu. W przypadku, gdy dany pokarm jest spożywany częściej od innego wówczas określony typ tych przeciwciał łączy się z takim pokarmem i występuje w większej ilości w ustroju, w związku z tym może on być nie wystarczająco miarodajny. Jaki jest realny efekt badania? Testy tego typu mogą pokazać reakcję, która już “jest nieaktualna”. Przeciwciała zapamiętały ją, bo kiedyś ją przeszliśmy i może wyjść ona w teście, chociaż w momencie badania tolerujemy dany składnik. Dodatkowo, testy tego typu reagują na białka zawarte w żywności, czyli nie możemy nimi oznaczyć reakcji np. na oliwę z oliwek, czy dym tytoniowy.

Testy cytotoksyczne umożliwiają ocenę jakościową (a nie tylko ilościową) reakcji komórek krwi na badane produkty, uwzględniając także reakcje o niewielkim stopniu nasilenia. Dzięki temu wykrywany jest szerszy zakres niekorzystnych reakcji w porównaniu z testami badającymi przeciwciała IgG. Jakie jest efekt tego badania? Jesteśmy zdolni precyzyjnie określić, co dzieje się “tu i teraz” w naszym organizmie i jakie nietolerancje posiadamy aktualnie. Produktu nie musi cechować zawartość białka, abyśmy mogli odkryć na niego reakcję. Badając cały obraz krwi jesteśmy w stanie przeprowadzić dokładną analizę próbki krwi i uzyskać holistyczny obraz stanu pacjenta, nie sugerując się jedynie jedną kategorią przeciwciał, jak jest to przy testach IgG.

Dobry test, czyli jaki?

Różnice między testami obecnymi na rynku dotyczą także ich dokładności, wiarygodności i ceny. Dobry test powinien charakteryzować się powtarzalnością, co sprawia, że jest on wiarygodny. Dlatego też przystępując do takiego testu warto dowiedzieć się czy jego wiarygodność jest potwierdzona (np. przez odpowiednie certyfikaty) oraz czy jego ocena dokonywana jest w odpowiednich warunkach i przez odpowiednio wykształcone osoby. Można zatem stwierdzić, że wartościowego testu nie wykona się przez Internet. Jeżeli test ma być wykonany wysokiej jakości to cena usługi nie powinna być za niska. Ponadto ważna jest też możliwość skonsultowania wyniku testu z lekarzem lub dietetykiem, co jest istotne, ze względu na to, że diety eliminacyjne prowadzone na własną rękę mogą doprowadzić do niedoborów wielu ważnych składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Test Kod Metaboliczny 200

Kod Metaboliczny 200 jest testem na alergię pokarmową, , który polega na obserwacji układu białokrwinkowego pacjenta w kontakcie z 203 produktami spożywczymi. W celu wykonania badania pobierana jest próbka krwi pacjenta i badana następnie w certyfikowanym laboratorium przez doświadczonych diagnostów laboratoryjnych. Jeżeli białe krwinki są w jakimkolwiek stopniu niszczone w kontakcie z danym alergenem wówczas świadczy to jego o niekorzystnym działaniu na organizm i wskazuje na niszczące, prozapalne działanie. Stopnie uszkodzenia układu białokrwinowego mogą przybrać różny stopień nasilenia, co daje informację o tym na jak długi czas dany alergen powinien być z diety usunięty. Alergia opóźniona bowiem może pojawić się w każdym momencie życia, ale można też ją wyeliminować w wyniku odpowiedniego postępowania terapeutycznego.

Korzyści z wykonania testu

Dzięki wykonaniu testu Kod Metaboliczny 200 można wyeliminować szereg wcześniej omawianych dolegliwości i znaczny zakres przyczyn chorób przewlekłych. Dzięki wyeliminowaniu z diety wszystkich produktów działających niekorzystnie i zastosowaniu indywidualnie dobranego programu żywieniowego można zregenerować organizm, zyskać więcej energii i stracić zbędne kilogramy! Ponadto stosując program żywieniowy w oparciu o test Kod Metaboliczny 200 działa się profilaktycznie, chroniąc swój organizm przed powstawaniem wielu chorób.