Poznaj Tlenoterapię Hiperbaryczną | VIMED

Poznaj Tlenoterapię Hiperbaryczną

Tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT) to zaawansowane, specjalistyczne leczenie, które wykorzystuje czysty tlen, podawany w warunkach podwyższonego ciśnienia, w odpowiednio skonstruowanej komorze ciśnieniowej, w celu wzmocnienia naturalnych procesów naprawczych organizmu. W wyniku zabiegu wszystkie płyny i komórki organizmu zostają przesycone tlenem, co jest szczególnie istotne, gdyż leczenie nie może się odbyć bez odpowiedniego poziomu dotlenienia komórek i tkanek. Terapia ma bardzo wiele wskazań terapeutycznych, daje znakomite efekty w leczeniu wielu ostrych i przewlekłych chorób. Co więcej, w połączeniu z innymi metodami, znacząco skraca całkowity czas leczenia i obniża jego koszty.

W CM VIMED łączymy terapię tlenową ze spersonalizowaną dietoterapią opartą o zaawansowaną diagnostykę, dzięki czemu pacjenci uzyskują jeszcze lepsze efekty leczenia.

Dla przykładu u pacjentów chorych na cukrzycę, za sprawą połączenia tych metod leczniczych zwiększa się insulinowrażliwość komórek organizmu pacjenta, dzięki czemu poziom insuliny i glukozy we krwi ulega stopniowej normalizacji. Rolą hiperbarycznej terapii tlenowej w leczeniu cukrzycy jest dotlenienie niedotlenionych tkanek, pokrycie zwiększonego zapotrzebowania komórek na tlen, regulacja poziomu cukru we krwi oraz stymulacja wzrostu naczyń krwionośnych i zakończeń nerwowych, ulegających niszczeniu pod wpływem choroby. Dzięki temu terapia tlenowa zmniejsza ryzyko najczęstszych powikłań cukrzycy takich jak udar mózgu, zawał serca, ślepota, zakrzepica i amputacja kończyn.

HBOT znajduje również zastosowanie w leczeniu migren oraz chronicznego zmęczenia, które często są wynikiem niedotlenienia komórek organizmu w tym komórek mózgu, a także niewłaściwej reakcji organizmu na niektóre, nietolerowane pokarmy.

Z hiperbarycznej komory tlenowej korzystają również sportowcy, w celu osiągania najlepszych wyników sportowych. Poprawiają w ten sposób swoją wydolność, osiągi w trakcie treningów i zawodów oraz przyspieszają regenerację po urazach takich jak złamania kości, uszkodzenia więzadeł i mięśni. Efekty te doceniają tacy wybitni sportowcy jak Agnieszka i Urszula Radwańskie, Dusan Kuciak, Tomasz Lis, Michael Phelps, Tiger Wood czy Novak Djokovic ale także osoby, które uprawiają sport amatorsko.

Terapia tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia okazuje się być także skuteczną metodą leczenia autyzmu. W wielu przypadkach już pod wypływem kilku zabiegów dzieci zaczynają nawiązywać kontakt wzrokowy, są spokojniejsze, z czasem poprawiają się ich zdolności motoryczne oraz mowa. U dzieci tych obserwuje się również częste nietolerancje pokarmowe, które są przyczyną złego przyswajania składników odżywczych i odżywienia na poziomie komórkowym. Prawidłowo zbilansowana dieta, uwzględniająca indywidualne reakcje i potrzeby organizmu dziecka, połączona z terapią HBOT daje jeszcze lepsze efekty.

Korzyści z zabiegów w hiperbarycznej komorze tlenowej, odnoszą również kobiety i mężczyźni nie cierpiący z powody przewlekłych chorób, lecz pragnący utrzymać lub przywrócić młodość i witalność. Dowiedziono, że HBOT ma wpływ na procesy naprawcze naszego DNA, od których zależy zdolność organizmu do regeneracji uszkodzonych, starzejących się komórek, które budują nasze tkanki, narządy, skórę, włosy, paznokcie, jednym słowem cały nasz organizm.

Lista możliwości terapeutycznych jakie dają nam zabiegi HBOT jest bardzo długa i wciąż trwają badania nad kolejnymi zastosowaniami leczniczymi. Hiperbaryczna terapia tlenowa znajduje również zastosowanie w leczeniu:

  • Choroby Alzheimera, Parkinsona oraz innych chorób neurologicznych
  • Zespołu nadpobudliwości z deficytem uwagi (ADHD)
  • Chorób układu sercowo naczyniowego, w tym przyspieszeniu rekonwalescencji po zawale mięśnia sercowego
  • W chorobach zwyrodnieniowych stawów, w tym w reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS)
  • W chorobach układu pokarmowego, w tym we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego (WZJG), chorobie Leśniowskiego – Crohna oraz wrzodach przewodu pokarmowego
  • Niepłodności

Nasuwa się zatem pytanie, dlaczego lekarz pierwszego kontaktu nie kieruje nas na zabiegi HBOT? Otóż brakuje środków finansowych w Narodowym Funduszu Zdrowia, aby pokryć zapotrzebowanie tak licznej grupy pacjentów. W Polsce hiperbaryczna terapia tlenowa refundowana jest w przypadkach zagrożenia życia lub w groźby amputacji kończyn, będącej częstym powikłaniem cukrzycy.

Terapeutyczne właściwości tlenu są znane od przeszło 300 lat. Już w XVII wieku wykorzystał je brytyjski lekarz dr C. Henshaw, który zastosował komorę ciśnieniową o nazwie domicilium. Od roku 1907 tlen zaczęto stosować powszechnie jako uzupełnienie tradycyjnych terapii wielu schorzeń, a we wczesnych latach 30. XX wieku podjęto pierwsze badania nad fizjologicznym oddziaływaniem tlenoterapii hiperbarycznej na nurkach marynarki brytyjskiej, w celu leczenia choroby dekompresyjnej. Od 1967 roku leczenie tlenem pod ciśnieniem 2,8 ATA stało się standardem w terapii tego zaburzenia u nurków i lotników na całym świecie. Lata 80- te i 90- te XX wieku to okres najintensywniejszych badań doświadczalnych i klinicznych nad hiperbaryczną terapią tlenową, w wyniku których zauważono jej pozytywne efekty w leczeniu zakażeń ran, zarówno tlenowych, jak i beztlenowych, w przyspieszeniu regeneracji tkanek po zabiegach chirurgicznych, przy urazach i stanach zapalnych układu kostnego oraz w gojeniu ciężkich przypadków stopy cukrzycowej.

W XXI wieku wielu lekarzy – zwłaszcza na Zachodzie, ale także w CM VIMED – nie wyobraża sobie już leczenia pewnych schorzeń bez HBOT. Terapia ta cieszy się też zainteresowaniem pacjentów, niewiele jest bowiem równie przyjemnych, a zarazem tak dobroczynnych zabiegów. Przez 45 minut trwania zabiegu tlen bezboleśnie, acz niezwykle efektywnie wnika do tkanek, by przynieść ogólną poprawę stanu zdrowia, a także przedłużać życie w zdrowiu i komforcie. Nie mówiąc już o nadzwyczajnym uczuciu odstresowania i rozluźnienia, jakim kończy się każdy seans w komorze.

Brzmi nieprawdopodobnie? A tlenoterapia hiperbaryczna, od dziesięcioleci ratuje życie i zdrowie pacjentów na całym świecie.

Istnieje kilka przeciwwskazań do tlenowej terapii hiperbarycznej. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest historia nieleczonej odmy opłucnowej i leczenia bleomycyną, cisplatyną, disulfiranami, doksorubicyną i madenidem. W przypadku stosowania któregoś z tych leków, hiperbarię należy odłożyć na jakiś czas po zaprzestaniu leczenia.

Względne przeciwwskazania do tlenowej terapii hiperbarycznej to astma, klaustrofobia, wrodzona sferocytoza, przewlekła obturacyjna choroba płuc, dysfunkcje trąbki Eustachiusza, wysoka gorączka, ciąża, krwotok i obrzęk płuc, urazy ciśnieniowe zatok i uszu, zaćma, wytrzeszcz, ostre infekcje wirusowe, wszczepiony rozrusznik serca.

Do zabiegów pacjent kwalifikowany jest przez lekarza CM VIMED, w celu wykluczenia występowania przeciwwskazań oraz dobraniu najbardziej korzystnych dla pacjenta parametrów ciśnienia, stężenia tlenu oraz częstotliwości zabiegów.

 

  • Victorova L.N., Ananchenko V.G., Gorodetskii V.K., Vasilenko V.V., Navodnyi O.A.: The effect of hyperbaric oxygenation on glycosylated proteins in diabetes mellitus. Lab. DElo, 1991, (7), 12 – 15.
  • Gonchar M.G., Kulevnyk I.I., Vavryk Zh.M., Genyk S.M., Zelenetskyi R.G.: The effect of hyperbaric oxygenation on the reologic properties of the blood and its coagulation and anticoagulation system in patients with diabetic angiopathy of the lower extremities. Klin. Khir., 1991, (10), 47 – 49.
  • Praski D.: (2007): Zastosowanie hiperbarycznej terapii tlenowej w endokrynologii. [w:] Sieroń A. i Cieślar G.: Zarys medycyny hiperbarycznej. Wyd. α – medica press, Bielsko – Biała, s. 219 –223.
  • Grzegorz Knefel i wsp.: (2007): Medycyna hiperbaryczna – rys historyczny. [w:] Sieroń A. i Cieślar G.: Zarys medycyny hiperbarycznej. Wyd. α – medica press, Bielsko – Biała, s. 15-22.
  • Paul G. Harch, Virginia Mccullough: The oxygen revolution. Wyd. Hatherleigh, New York, 2010.
  • http://www.hyperbaricmedicalassociation.org/
  • http://baromedical.ca/diabetes-preventive-care.php
  • http://komora-hiperbaryczna.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *