Choroby o podłożu dietozależnym na terenie Europy | VIMED

Choroby o podłożu dietozależnym na terenie Europy

Na choroby alergiczne cierpi dziś co drugi mieszkaniec Europy


Alergie, w tym alergie i nietolerancje pokarmowe to choroby bardzo silnie wiążące się z rozwojem i postępem cywilizacji, ze zmianami stylu życia. Dlatego w krajach uważanych za bardzo bogate, aż 60% populacji ma alergie. Polska, gdzie w tej chwili 40% populacji to alergicy, wkrótce także znajdzie się w gronie krajów, w których alergicy stanowią większość.

Alergia jest chorobą przewlekłą, co oznacza, że może trwać całe życie. Podobnie z chorobami z autoagresji. Na szczęście dostępne są już badania krwi pozwalające zdiagnozować alergie i choroby z autoagresji. Takie testy alergiczne z krwi są nieocenionym narzędziem umożliwiającym wczesną interwencję.

Alergia zwykle zaczyna się już w dzieciństwie i jej objawy mogą się utrzymywać aż do śmierci, choć najczęściej zmienia się ich charakter. Taką zmienność objawów nazywa się marszem alergicznym. Ale alergia może dać pierwsze objawy dopiero w wieku dojrzałym – nie ma reguł. Alergia to bardzo skomplikowane zjawisko wywołane przez układ odpornościowy, czyli przede wszystkim specjalne komórki krwi. Alergia ma różne oblicza i różny mechanizm działania. Alergia może mieć charakter natychmiastowy i opóźniony – ukryty, dający późne i nieswoiste objawy. Często alergię pokarmową myli się z nietolerancjami pokarmowymi.

Choroby alergiczne, choć mogą mieć uwarunkowania genetyczne, bardzo ściśle wiążą się ze środowiskiem, które odgrywa niewątpliwie największą rolę w rozwoju alergii.

Zanieczyszczenie środowiska, masowe stosowanie przetworzonej żywności, naszpikowanej różnymi dodatkami – konserwantami, ulepszaczami, syntetycznymi barwnikami, smakami i aromatami. Wywołane przez te czynniki reakcje nazywane są często uczuleniem. Mówimy wówczas, że mamy uczulenie na pokarm, na pyłki itp.

Jeżeli na organizm zadziałają te wszystkie niekorzystne czynniki, to nawet jeśli nie mamy predyspozycji genetycznych, zachorujemy na alergię


Środowisko i jego zanieczyszczenia determinują wystąpienie alergii, a wszystkie zmiany, które zachodzą wokół nas, idą niestety w takim kierunku. Alergii będzie więc coraz więcej.

Dlatego tak ważne jest wdrożenie nowych metod leczenia. Rozwój leczenia spersonalizowanego, które staje się możliwe dzięki coraz lepszym testom diagnostycznym, to klucz do skutecznego leczenia alergii i innych chorób przewlekłych, jakie rozwijają się na podłożu ukrytego, przewlekłego stanu zapalnego.

Przełomem w leczeniu opóźnionych alergii pokarmowych jest diagnostyka czyli testy na alergię pokarmową nazywane często błędnie testami na nietolerancję pokarmową. Dobra diagnostyka laboratoryjna to przyszłość.

Najlepszym obecnie narzędziem do diagnozowania opóźnionej alergii pokarmowej (nietolerancji pokarmowej) jest test o nazwie Kod Metaboliczny 200 stosowany w Centrum Medycznym VIMED już od ponad 10 lat.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *