Historia Stasia, chłopca który na nowo odkrył przyjemność z zajęć W-Fu | VIMED

Historia Stasia, chłopca który na nowo odkrył przyjemność z zajęć W-Fu

Leczenie otyłości u dzieciStaś, gdy trafił do Innowacyjnego Centrum Medycznego VIMED był 11 letnim, cichym i zamkniętym w sobie chłopcem, który bardzo wstydził się swojej otyłości. Ze względu na swój wygląd i duże trudności w poruszaniu, chłopiec bardzo nie lubił uczestniczyć w zajęciach w-fu, a brak regularnej aktywności fizycznej dodatkowo pogłębiał problemy zdrowotne chłopca. Rodzice Stasia pani Anna i pan Wojciech zdecydowali się poszukać pomocy dla synka po tym, jak podczas rutynowych badań wykryto u Stasia problemy wydolnościowe. Z relacji rodziców wynikało, że pierwsze kłopoty z nadmiernym przyrostem masy ciała u chłopca pojawiły się stosunkowo wcześnie, gdy Staś był w wieku około 3-4 lat.

O ile problem nadwagi i otyłości u osób dorosłych znany jest od wielu lat, o tyle to samo zaburzenie występujące u dzieci i młodzieży jest zjawiskiem dużo młodszym. Niestety wielu rodziców nie postrzega otyłości jako choroby, bywa wręcz, że są oni zdania, że “pulchne dziecko” to zdrowe dziecko.

Rodzice nie rozumieją, że kiedy dochodzi do patologicznego zwiększenia masy tkanki tłuszczowej, konsekwencją jest upośledzenie funkcji wielu narządów i znaczny wzrost ryzyka zachorowania na takie choroby jak: stłuszczenie wątroby, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, choroby sercowo-naczyniowe, zwyrodnienia stawów, zaburzenia gospodarki hormonalnej. Stan ten należy zatem uznać za chorobę, a nie tylko defekt kosmetyczny. Pamiętajmy również, że otyłość to nie tylko problem zdrowotny i kosmetyczny. To także bardzo poważny problem psychiczny. Zbyt wysoka masa ciała prowadzi do dyskryminacji przez rówieśników, obniżonej samooceny, a niekiedy może również prowadzić do wystąpienia objawów depresji. Depresja jest tym silniejsza im wyższy jest wskaźnik BMI.
Według ogólnoświatowych danych szacuje się, że ponad 22 miliony dzieci poniżej 5 roku życia jest otyłych. W europie około 20% dzieci ma zbyt wysoka masę ciała z czego ¼ to dzieci otyłe. W naszym kraju, w zależności od regionu, częstość występowania otyłości waha się od 2.5 do 12% i odsetek ten ciągle rośnie.

Podczas spotkania na Konsultacji Pierwszy Krok ze specjalistą Terapii Fenotypowej, rodzice Stasia otrzymali plan terapii dostosowany do wieku i problemu zdrowotnego ich synka. Lekarza, który opiekował się chłopcem szczególnie zaniepokoiły ujawnione podczas badań kłopoty z wydolnością, które mogły być pierwszym objawem związanym z odtłuszczeniem mięśnia sercowego i pozostałych organów wewnętrznych. W pierwszym etapie lekarz zalecił wykonanie szerokiej diagnostyki, która miała pomóc w ocenie szkód, które do tej pory otyłość wyrządziła w organizmie Stasia.

Wśród zleconych badań pojawiły się rozszerzone badania krwi, test opóźnionych alergii pokarmowych dedykowany dzieciom – Profil Metaboliczny 145 oraz badanie składu ciała.

Wyniki badań Stasia wykazały podwyższony poziom glukozy we krwi, liczne nietolerancje pokarmowe a badanie składu ciała ujawniło bardzo wysoką procentową zawartość masy tkanki tłuszczowej w organizmie naszego małego pacjenta.

Dotychczas dieta Stasia obfitowała w duże ilości słodyczy, produktów mlecznych i soków owocowych, jak wykazał test nietolerancji pokarmowych, wszystkie te produkty powinny niezwłocznie zostać wyeliminowane, ponieważ przyczyniają się one do zaostrzenia stanu zapalnego występującego w organizmie Stasia i przyspieszają tempo odkładania się tkanki tłuszczowej wokół narządów wewnętrznych.

Dzięki pomocy doświadczonego dietetyka rodzice bez większych kłopotów poradzili sobie ze zmianą jadłospisu synka, a Staś okazał się bardzo zdyscyplinowanym pacjentem i tylko czasami sięgał po zdrowszą wersję swoich ulubionych ciasteczek czekoladowych. Aby poprawić wydolność organizmu Stasia, lekarz skierował go dodatkowo na serię zabiegów VacuIono, które wzmocniły układ krwionośny i serce chłopca.

Poprawa w samopoczuciu i wyglądzie chłopca nastąpiła już w pierwszym miesiącu. Efekty pojawiły się w tak krótkim czasie dzięki eliminacji produktów nietolerowanych, co pozwoliło bardzo szybko obniżyć stan zapalny i zregenerować organizm chłopca. Staś na konsultację okresową przyszedł uśmiechnięty i rezolutnie odpowiadał na wszelkie pytania zadawane przez dietetyka. Kontrolne badanie składu ciała pokazało ubytek 4 kg masy ciała z czego 3.5kg stanowiła tkanka tłuszczowa. Kolejne miesiące terapii przynosiły ubytek kolejnych kilogramów i poprawę wydolności. Staś nareszcie chętnie i aktywnie uczestniczył w zajęciach w-fu. Po 6 miesiącach chłopiec schudł 15kg i uzyskał prawidłową masę ciała – odpowiednią dla swojego wieku. Kontrolne badania krwi nie wykazały już żadnych odchyleń od normy, ale dla niego najważniejsze było to, że koledzy przestali się z niego śmiać i wytykać palcami. Dzięki terapii Staś nie tylko schudł, ale poprawił również swoje relacje z rówieśnikami dzięki czemu z zamkniętego i wycofanego chłopca stał się uśmiechniętym i pełnym energii dzieckiem.

Bibliografia:

  1. International Obesity Task Force. European Union Platform Briefing Paper. Brussels, 15 March 2005.
  2. Kosti R.I., Panagiotakos D.B.: The epidemic of obesity in children and adolescents in the world. Cent. Eur. J. Public Health, 2006, 14, 151-159.
  3. Małecka-Tendera E., Klimek K, Matusik P.: Obesity and overweight prevalence in Polish 7- to 9- year-old children. Obes. Res., 2005, 13, 964-968.
  4. Goodman E, Whitaker R.C.: A prospective study of the role of depression in the development and persistence of adolescent obesity. Pediatrics, 2002, 110, 912-921.
  5. Szajewska H.: Otyłość u dzieci. Nowa Pediatria, 2002, 3, 209-211.
  6. Sikorska-Wiśniewska G.: Nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2007, 6 (55), 71 – 80.
Patrycja Paradowska
Patrycja Paradowska
Dietetyk Kliniczny ICM VIMED