Depresja u dzieci - jak ośmioletnia Zosia uwolniła się od depresji dzięki terapii żywieniowej

Depresja u dzieci – jak ośmioletnia Zosia uwolniła się od depresji dzięki terapii żywieniowej

Depresja u dzieci – jak zaczęła się historia Zosi

Depresja u dzieci istnieje i jest problemem coraz większej liczby maluchów, także małej Zosi, która zgłosiła się do CM VIMED.  Zosia to bardzo cicha i na pierwszy rzut oka smutna 8 latka. Do Centrum Medycznego Vimed przybyła razem z mamą Agnieszką i tatą Wojtkiem. Okazuje się, żę Zosia już od dwóch lat cierpi na depresję. Dziewczynka nie ma ochoty na zabawę z rówieśnikami, jest bardzo smutna. Także bardzo trudno jest jej się skupić, a nauka w szkole jest dla niej dużym problemem. Dotatkowo, ciągle wzdęty brzuszek przypomina o sobie już prawie na co dzień. Rodzice Zosi szukali miejsca, które pomoże ich córeczce poczuć się lepiej, ale bez stosowania leków antydepresyjnych. Dlatego, szukając dla niej pomocy trafili na informacje o naszej klinice – Innowacyjnym Centrum Medycznym Vimed, gdzie holistycznie i indywidualnie podchodzimy do każdego pacjenta.

Depresja u dzieci to coraz częściej spotykany problem. Terminu depresja potocznie używa się w kontekście złego samopoczucia, obniżonego nastroju, przygnębienia – niezależnie od przyczyn tego stanu. W psychiatrii terminem depresja określa się szczególny rodzaj zaburzeń nastroju i emocji.

depresja u dzieci
depresja u dzieci

Jak rozpoznać depresję u dziecka?

Przede wszystkim objawy depresji mogą być inne u każdego dziecka i dlatego tak trudno ją rozpoznać. Jest to nie tylko smutek i przygnębienie, ale też utrata zainteresowań i radości życia. Człowiek funkcjonuje w zwolnionym rytmie, ma zaburzenia koncentracji i obniżoną samoocenę. W sposób ponury i pesymistyczny patrzy na świat. Często dotykają go zaburzenia snu, który nie daje odpoczynku i relaksacji. Depresja może być uwarunkowana biologicznie (depresja endogenna, organiczna albo jednobiegunowa) i/lub psychologicznie (depresja egzogenna, reaktywna). Depresja endogenna wynika z zaburzeń biologicznych.

Specjaliści Centrum Medycznego Vimed na podstawie swoich doświadczeń w pracy z pacjentami z depresją wiedzą jednak doskonale, że tylko odpowiednie wsparcie terapią żywieniową i zabiegami regeneracyjnymi może zagwarantować skuteczność prowadzonych u pacjentów psychoterapii.

Pierwszy krok leczenia depresji u dzieci – test opóźnionych alergii pokarmowych

Żywność o wysokim stopniu przetworzenia, spożywanie pokarmów źle tolerowanych przez organizm dziecka oraz zawierających duże ilości substancji niepożądanych przyczyniają się do występowania u dzieci stanów depresyjnych. Bez eliminacji tych czynników żadne leczenie po prostu – nie będzie skuteczne.

Przede wszystkim, w czasie pierwszego spotkania z rodzicami i Zosią na Konsultacji Wstępnej – specjalista Terapii Fenotypowej zaplanował szczegółowy i dostosowany do potrzeb plan terapii. Zaraz po konsultacji Zosia została umówiona na niezbędne badania diagnostyczne potrzebne do oceny stanu jej zdrowia. Badania zostały wykonane już następnego dnia. Pakiet zaleconych badań obejmował test opóźnionych alergii pokarmowych dedykowany dzieciom – Kod Metaboliczny 200, medyczne badanie składu ciała oraz rozszerzone badania krwi. Już po pięciu dniach rodzice Zosi otrzymali wyniki, które wkrótce odmieniły życie ich córeczki oraz ich własne. Bardzo niepokojący był krytycznie niski poziom witaminy D3 w surowicy, a także liczne nietolerancje pokarmów, które Zosia spożywała niemal codziennie.

Terapia fenotypowa oraz komora hiperbaryczna w walce z depresją

Przede wszystkim, po wnikliwej analizie wyników lekarz zalecił odpowiednią suplementację, specjalistyczną opiekę lekarsko-dietetyczną oraz zabiegi w komorze hiperbarycznej. Doświadczony dietetyk opracował wspólny plan działania i zastosowano dietę eliminacyjno – rotacyjną pełną nowych i pysznych przepisów. Jednocześnie Zosia wraz z mamą skorzystała z uzdrawiających zabiegów w komorze hiperbarycznej. Terapia 100% tlenem, dostarczanym do organizmu Zosi pod odpowiednio przez lekarza dobranym ciśnieniem, miała za zadanie dotlenić uszkodzone komórki układu nerwowego w mózgu i usprawnić jego działanie. Dlatego ta możliwość stymulacji pobudziła do życia od dawna uśpione komórki i przywróciła prawidłowe ich funkcjonowanie. Zabiegi w komorach połączone z dietą bogatą w kwasy tłuszczowe omega 3 (kwas eikozapentaenowy i dokozaheksaenowy), które biorą udział w syntezie neuroprzekaźników – dopaminy i seratoniny, stosowaną w sytuacjach przewlekłego obniżenia nastroju, nerwicy i depresji, przyniosły świetne rezultaty.

Efekty: Zdrowie i energia wróciły po 4 tygodniach leczenia

Już po 4 tygodniach Zosia zaczęła się coraz częściej uśmiechać. Zniknęły bóle brzucha i smutek, który wcześniej towarzyszył jej każdego dnia. Zosia wstawała wypoczęta i wręcz tryskała energią. Wróciła także ochota na zabawę z rówieśnikami. Obie z mamą nadal jeszcze korzystają z zabiegów w komorach hiperbarycznych i są pod opieką specjalistów naszego Centrum Medycznego, ale już zupełnie inaczej patrzą w swoją przyszłość. Zosia znalazła też nowe hobby i bardzo chętnie zaczęła chodzić do szkoły.

 

Leczenie nietolerancji pokarmowej - komora hiperbaryczna.

Bibliografia:

  1. Święcicki Ł., Depresje — definicja, klasyfikacja, przyczyny, Psychiatria w Praktyce Ogólnolekarskiej 2002, tom 2, nr 3
  2. Zeisel SH., Dietary influences on neurotransmission, Adv Pediatr. 1986;33:23-47. Review.
  3. Kukla U, Łabuzek K, Chronowska J, Krzystanek M, Okopień B. Mental disorders in digestive system diseases – internist’s and psychiatrist’s insight. Pol Merkur Lekarski. 2015 May; 38(227):245-9. Polish.
  4. Sviridova TV, Lazurenko SB, Venger AL, Komarova EV, Potapov AS, Buslaeva AS,Vestn Ross, The Study of Psychological Characteristics of Children and Adolescents with Digestive Diseases. Akad Med Nauk. 2015;(5):519-25. Russian.
Karolina Kuźma
Karolina Kuźma
Dietetyk Kliniczny ICM VIMED

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *