“Reumatoidalne zapalenie stawów - liczy się każda chwila” - Historia Pani Joli | VIMED

“Reumatoidalne zapalenie stawów – liczy się każda chwila” – Historia Pani Joli

Reumatoidalne zapalenie stawówPani Jola to młoda, zadbana kobieta, żona Pana Wojtka i mama dwóch nastoletnich córek. Do Innowacyjnego Centrum Medycznego trafiła z polecenia naszego pacjenta. Od lat bowiem cierpi na RZS (reumatoidalne zapalenia stawów), a ostatnio stwierdzono u niej początki osteoporozy.

Uporczywe obrzęki dłoni i stóp

Od wielu lat choruje także na Hashimoto, które stwierdzono także u jej 13 letniej córki – Zosi. Największym problemem dla Pani Joli stały się jednak obrzęki – będące konsekwencją tak długo utrzymującego się stanu zapalnego stawów, zarówno dłoni jak i stóp. Opuchnięte palce rąk oraz narastający ból uniemożliwiał Pani Joli wykonywanie podstawowych czynności. Nawet pisanie i trzymanie długopisu stało się zbyt dużym wyzwaniem. Z czasem ból stał się tak natarczywy, że dalsza praca zawodowa znalazła się pod znakiem zapytania. Na tym właśnie etapie poznałam Panią Jolę na Konsultacji Wstępnej.

Czym jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)?

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest przewlekle postępującym procesem zapalnym o podłożu autoimmunologicznym. Proces zapalny zaczyna się najczęściej od błony maziowej, doprowadzając do niszczenia tkanek stawowych i okołostawowych, w wyniku czego dochodzi do zniekształceń i upośledzenia funkcji stawów, co w konsekwencji prowadzi do trwałego kalectwa. Do klasycznych objawów reumatoidalnego zapalenia stawów (rzs) należą objawy zapalenia wielostawowego o symetrycznej dystrybucji, poranna sztywność stawów, guzki reumatoidalne, bóle i obrzęki stawów. Najczęściej zajęte są stawy międzypaliczkowe bliższe. Badania radiologiczne wykazują cechy postępującej destrukcji stawów z przynasadową osteoporozą, nadżerkami, zmniejszeniem szpary stawowej oraz zmianą obrysów stawów. Ważna jest szybka diagnoza i odpowiednie leczenie, bo im szybciej zostanie podjęta terapia, tym chory ma większą szansę na zachowanie sprawności ruchowej i w miarę normalne życie. Terapia Fenotypowa już wielokrotnie sprawdziła się w leczeniu RZS, podobnie jak w przypadku wszelkich innych zmian o przewlekłym podłożu zapalnym. Pani Jola nie chciała jednak poddać się kompleksowej terapii. Postanowiła, że zacznie od spersonalizowanej diety w oparciu o wyniki badania nietolerancji pokarmowych.

Leczenie RZSOd czego zaczynamy? – Diagnostyka i badanie na nietolerancje pokarmowe Kod Metaboliczny 200

Dla nas to oczywiste, że w leczeniu i zapobieganiu dalszemu postępowi choroby najważniejsza jest personalizowana terapia żywieniowa połączona z zabiegami rehabilitacji komórkowej. Tylko dzięki synergii działań i zastosowaniu się do zaleceń lekarsko-dietetycznych Pani Jola ma szanse na zatrzymanie i częściowe cofnięcie się zmian zwyrodnieniowych.

Eliminacja szkodliwych produktów z diety

Od razu po pierwszej wizycie Pani Jola została skierowana na wykonanie szeregu badań krwi, w tym testu na opóźnione nietolerancję pokarmową Kod Metaboliczny 200. Dzięki natychmiastowej eliminacji z diety produktów wpływających negatywnie na organizm, Pani Jola już po kilkunastu dniach zauważyła znaczną poprawę w wyglądzie dłoni i poprawiło się samopoczucie.

Wprawdzie coraz więcej osób łączy sposób odżywiania z rozwojem chorób cywilizacyjnych, jednak niewielu lekarzy kieruje swoich pacjentów na diagnostykę nietolerancji pokarmowych pod kątem odpowiedniego sposobu odżywiania. W przypadku chorób o podłożu autoimmunologicznym sama dieta, tak zwana przeciwzapalna, może okazać się niewystarczająca, aby wyciszyć długotrwały stan zapalny. Pomimo ogólnej poprawy Pani Jola wciąż puchła, a ból nie dawał o sobie zapomnieć. Pacjentka stwierdziła, że nadszedł czas na wprowadzenie zabiegów rehabilitacji komórkowej, a Terapia Fenotypowa okazała się bardzo skuteczna jeśli chodzi o uzyskanie trwałych rezultatów.

Zabiegi rehabilitacji komórkowej – bardzo ważny element Terapii Fenotypowej

Podczas pierwszej konsultacji lekarskiej, lekarz zalecił Pani Eli pakiet zabiegów w komorze hiperbarycznej oraz zabiegi Vacuiono. Ponieważ Pani Jola nie otrzymała kwalifikacji do procedury regeneracji wątroby i przewodu pokarmowego, lekarz zalecił zabiegi rehabilitacji komórkowej VacuIono – których najważniejszym zadaniem było usprawnienie krążenia krwi jak i limfy. Zabiegi Vacuiono to bardzo ważny element Terapii Fenotypowej, likwidują bowiem obrzęki i wspomagają odżywianie oraz detoksykację całego organizmu, dzięki tym zabiegom następuje odżywienie, dotlenienie i oczyszczenie wszystkich komórek ciała. Zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej, zredukowały stan zapalny, zapewniły dowóz tlenu do słabiej ukrwionych obszarów w obrębie stawów i znacznie wzmocniły organizm Pani Joli. Tlen w komorze hiperbarycznej pozbawiony fizjologicznych barier z łatwością przenika do płynów fizjologicznych oraz komórek ciała, zwiększa liczbę multipotencjalnych komórek macierzystych, które przemieszczają się do uszkodzonych komórek i tkanek, powodując ich regenerację.

Zadziwiające rezultaty leczenia RZS – nowa, mało znana terapia fenotypowa umożliwiła powrót do zdrowia i do pracy.

Już po 6 tygodniach terapii zniknęła opuchlizna.Zarówno ręce, jak i stopy powoli wróciły do normy. Kolejne tygodnie zabiegów i współpracy z dietetykiem klinicznym pozwoliły Pani Joli na powrót do pracy. Przed nami jeszcze wiele spotkań, ale dzięki zmianom w sposobie odżywiania i zabiegom VacuIono, a także tlenoterapii hiperbarycznej Pani Jola ma szansę na powrót do normalnego życia.

Bibliografia:

  1. Food intolerance in rheumatoid arthritis. II. Clinical and histological aspects.
  2. M A van de Laar, M Aalbers, F G Bruins, A C van Dinther-Janssen, J K van der Korst, C J Meijer, Ann Rheum Dis. 1992 Mar; 51(3): 303–306. PMCID: PMC1004648
  3. Intestinal Dysbiosis and Rheumatoid Arthritis: A Link between Gut Microbiota and the Pathogenesis of Rheumatoid Arthritis Gabriel Horta-Baas, María del Socorro Romero-Figueroa, Alvaro José Montiel-Jarquín, María Luisa Pizano-Zárate, Jaime García-Mena, Ninfa Ramírez-Durán J Immunol Res. 2017; 2017: 4835189. Published online 2017 Aug 30. doi: 10.1155/2017/4835189 PMCID: PMC5602494
  4. Pre-symptomatic autoimmunity in rheumatoid arthritis: when does the disease start? Alexander Tracy, Christopher D. Buckley, Karim Raza Semin Immunopathol. 2017; 39(4): 423–435. Published online 2017 Mar 23. doi: 10.1007/s00281-017-0620-6 PMCID: PMC5486797
  5. Parke AL, Hughes GR. Rheumatoid arthritis and food: a case study. Br Med J (Clin Res Ed) 1981 Jun 20;282(6281):2027–2029.
  6. Williams R. Rheumatoid arthritis and food: a case study. Br Med J (Clin Res Ed) 1981 Aug 22;283(6290):563–563
  7. Panush RS, Stroud RM, Webster EM. Food-induced (allergic) arthritis. Inflammatory arthritis exacerbated by milk. Arthritis Rheum. 1986 Feb;29(2):220–226.
  8. Lunardi C, Bambara LM, Biasi D, Venturini G, Nicolis F, Pachor ML, De Sandre G. Food allergy and rheumatoid arthritis. Clin Exp Rheumatol. 1988 Oct-Dec;6(4):423–424.
  9. Panush RS, Carter RL, Katz P, Kowsari B, Longley S, Finnie S. Diet therapy for rheumatoid arthritis. Arthritis Rheum. 1983 Apr;26(4):462–471.
Karolina Kuźma
Karolina Kuźma
Dietetyk Kliniczny ICM VIMED

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *