Historia Kasi - Łuszczyca i jej prawdziwe oblicze | VIMED

Historia Kasi – Łuszczyca i jej prawdziwe oblicze

FB
IN
YT
YT
Leczenie łuszczycy

Trudne początki

ŁuszczycaKasię poznałam na konsultacji dietetycznej w Centrum Medycznym Vimed. Rodzice Kasi od wielu miesięcy nie spali. Pięcioletnia Kasia wkrótce po zaśnięciu budziła się płacząc, drapiąc skórę aż do krwi i otwartych ran. Żadne leczenie nie pomagało, mimo ciągłych konsultacji lekarskich i ścisłego przestrzegania zaleceń, nie było widać poprawy. Lekarze z początku podejrzewali atopowe zapalenie skóry. Dopiero po kolejnych badaniach diagnostycznych stwierdzono, że to łuszczyca jest przyczyną jej dolegliwości.Sytuację skomplikował fakt, że badanie wycinka skórnego który był pobierany dwukrotnie nie stwierdziło zmian łuszczycowych. Stan dziewczynki znacznie się pogorszył po antybiotykoterapii. Kasia nie chciała jeść i bardzo schudła. Zdesperowani rodzice szukali pomocy także u zielarzy, homeopatów i naturopatów, jednak medycyna niekonwencjonalna okazała się równie nieskuteczna jak maści sterydowe, które przynosiły ulgę tylko na chwilę. W trakcie 11 miesięcy od pierwszych objawów choroby, Kasia wraz z rodzicami pokonywała co miesiąc setki kilometrów, w poszukiwaniu specjalisty, który byłby w stanie choć trochę poprawić jej stan. Odwiedzili już wiele miejsc w całej Polsce, jednak poprawa nie następowała. Ostatecznie choroba została zdiagnozowana jako łuszczyca. Dolegliwości Kasi i bezskuteczne poszukiwanie pomocy spowodowało do tego, że zdrowie psychiczne całej rodziny znalazło się pod znakiem zapytania. Z powodu przewlekłego zmęczenia, mama Kasi zmuszona została do rezygnacji z powrotu do pracy, a tata musiał brać nadgodziny by podołać finansowo i opłacić kolejne konsultacje i podróże w poszukiwaniu skutecznego leczenia dla córki. Każda kolejna próba i wizyta w nowym mieście budziła w nich nadzieję na wyleczenie. Po 11 miesiącach poszukiwań pozostała już tylko gorycz i nieufność. Wtedy poznałam Kasię w naszej przychodni.

Łuszczyca – przewlekła choroba skóry, o podłożu immunologicznym

ŁuszczycaŁuszczyca to przewlekła, zapalna, nawrotowa i niezakaźna choroba skóry. Szacuje się, że dotyka 2-5 % populacji. Występuje zarówno u mężczyzn jak i kobiet, w każdym wieku, a rozwój zmian chorobowych uzależniony jest między innymi od czynników genetycznych, immunologicznych, a także środowiskowych. Pomimo wielu badań przyczyny powstawania łuszczycy nie są do końca poznane, chociaż nie ulega wątpliwości że przewlekły stan zapalny leży u jej podłoża. Łuszczyca prowadzi do występowania zmian na skórze o różnorodnym nasileniu. Może się objawiać delikatnymi zmianami grudkowymi aż do rozległych ognisk plackowatych łuszczycy zwykłej lub krostkowej. Gdy łuszczyca atakuje stawy, dochodzi do zmian w układzie kostno – stawowym, które w znacznym stopniu pogarszają jakość życia i mogą doprowadzić do nieodwracalnego kalectwa.

Łuszczyca może objawić się w każdym wieku. Do najczęściej spotykanych czynników wyzwalających należą:

 • infekcje – ostre i przewlekłe infekcje paciorkowcowe
 • przewlekłe infekcje bakteryjne i grzybicze
 • dermatozy zapalne – ospa wietrzna, półpasiec, trądzik
 • czynniki hormonalne – ciąża, okres dojrzewania, okres menopauzy, poród
 • czynniki fizyczne – dermabrazja, szczepienia, oparzenia, tatuaże ukłucia owadów
 • stres
 • przyjmowane preparaty takie jak : środki przeciwmalaryczne, beta blokery, interferon czy kortykosteroidy
 • niewłaściwa dieta
 • alkohol i papierosy

Zmiany łuszczycowe charakteryzują się płasko wyniosłymi grudkami w kolorze czerwonym lub czerwono brunatnym, o różnej wielkości. Zmiany pokryte są biało-srebrzystą łuską i wyraźnie różnią się od skóry otaczającej zmianę. Podczas próby zdrapania zmian, łuska odpada tworząc cienkie płatki, powodując punkcikowate krwawienia. Zmiany łuszczycowe mogą zajmować wszystkie okolice ciała. Najczęściej jednak zmiany występują w okolicy:

 • łokci i kolan
 • okolice lędźwiowo-krzyżowych
 • tułowia
 • rąk i stóp
 • owłosionej skóry głowy
 • paznokci
 • fałdów skórnych

W patogenezie tej choroby główną rolę odgrywają czynniki immunologiczne, przede wszystkim limfocyty T oraz produkowane przez nie cytokiny prozapalne. Najnowsze badanie sugerują, że łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, występującą często z innymi zaburzeniami i o ile w piśmiennictwie anglojęzycznym termin ten jest powszechnie używany, to w polskiej literaturze stosuje się go bardzo ostrożnie. Wiadomo, że wystąpienie jednej choroby autoimmunologicznej często predysponuje do rozwoju kolejnych.

Nowatorska terapia fenotypowa, czyli spersonalizowane zalecenia – skuteczne leczenie łuszczycy.

Podczas pierwszej konsultacji ze specjalistą rodzice Kasi uzyskali wszelkie niezbędne informacje o nowatorskiej terapii opartej o metodologię spersonalizowanej medycyny stylu życia opracowanej przez specjalistów przychodni VIMED @Terapii Fenotypowej. W ramach terapii lekarz zalecił wykonanie badań krwi, w tym testu opóźnionych alergii pokarmowych (nietolerancji pokarmowych) Kod Metaboliczny 200. Po otrzymaniu wyników badań, rodziców Kasi zaskoczyło jak wiele pokarmów spożywanych na co dzień bardzo szkodziło ich córeczce. Następnie Kasia wraz z rodzicami skierowana została na konsultację lekarską, na której lekarz zalecił zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej. Wdrożenie Tych zabiegów, pozwoliło na ograniczenie stanu zapalnego w organizmie Kasi. Zabiegi w komorze hiperbarycznej znacznie też przyspieszyły procesy naprawcze. Jednocześnie wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi pozwoliło mi, jako dietetykowi na wprowadzenie smacznej diety przeciwzapalnej opartej o wyniki testu Kod Metaboliczny 200. Pomimo trudnych początków,  Kasia zastosowała się do nowych zaleceń dietetycznych i bardzo szybko nastąpiła poprawa. Już po 4 tygodniach od rozpoczęcia terapii zmiany na nogach zaczęły znacznie blaknąć, a po 2 miesiącach zabiegów w komorze hiperbarycznej i odpowiednio modyfikowanej diety, zmiany na nogach i rękach całkowicie zniknęły, dziewczynka zaczęła nabierać na wadze, pozostały niewielkie zmiany na tułowiu. Rodzice nie mogli uwierzyć, że z nieuleczalną chorobą, z którą cała rodzina zmagała się od wielu miesięcy, poradziliśmy sobie w tak krótkim czasie w naszym centrum medycznym Vimed. Potwierdziliśmy rodzicom, że leczenie dzieci z łuszczycą to wieloletnia współpraca z dietetykiem i lekarzem, bo zmiany chorobowe mogą powrócić. Pomimo ogromnej poprawy, Kasia wraz z rodzicami pozostaje nadal pod czujnym okiem specjalistów naszej kliniki, a zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej nie są już wykonywane z taką częstotliwością jak na początku. Kasia po wielu miesiącach ciężkiej walki o zdrowie wreszcie zaczęła chodzić do przedszkola i bawić się z innymi dziećmi. Teraz  jej mama może znowu myśleć o powrocie do pracy.

Bibliografia:

 1. Kaszuba, Z. Adamski „Poradnik lekarza praktyka. Dermatologia”; Wydanie I
 2. L. Araujo, M.G. Burgos, I.S. Moura. Nutritional influences in psoriasis/Influências nutricionais na psoríase. „An Bras Dermatol”. 2009; 84 (1). s. 90–92.
 3. Grobe W., Allam JP., Haidl G., “[Skin diseases and fertility/hormone disorders].”, Hautarzt. 2018 Nov 5. doi: 10.1007/s00105-018-4302-7
 4. Owczarczyk-Saczonek A.; Placek W., “Łuszczyca jako choroba autoimmunologiczna.”, Dermatology Review / Przeglad Dermatologiczny . 2014, Vol. 101 Issue 4, p. 278-287. 10p
Karolina Kuźma
Karolina Kuźma
Dietetyk Kliniczny ICM VIMED