Jak wygląda łuszczyca u dzicka - Historia Kasi - leczenie łuszczycy |

Jak wyglądała łuszczyca u małej dziewczynki – historia Kasi – prawdziwe oblicze łuszczycy

Leczenie łuszczycy

Jak wyglądały początki łuszczycy u małej Kasi?

Kasię poznałam na konsultacji dietetycznej w Centrum Medycznym VIMED. Łuszczyca wyglądała u Kasi bardzo poważnie. Rodzice Kasi od wielu miesięcy nie spali. Pięcioletnia Kasia wkrótce po zaśnięciu budziła się płacząc, drapiąc skórę aż do krwi i otwartych ran. Żadne leczenie nie pomagało, mimo ciągłych konsultacji lekarskich i ścisłego przestrzegania zaleceń, nie było widać poprawy.

Lekarze z początku podejrzewali atopowe zapalenie skóry. Dopiero po kolejnych badaniach diagnostycznych stwierdzono, że to łuszczyca jest przyczyną jej dolegliwości. Sytuację skomplikował fakt, że badanie wycinka skórnego, który był pobierany dwukrotnie nie stwierdziło zmian łuszczycowych. Stan dziewczynki znacznie się pogorszył po antybiotykoterapii.

Stan Kasi pogarszał się z dnia na dzień

Kasia nie chciała jeść i bardzo schudła. Zdesperowani rodzice szukali pomocy także u zielarzy, homeopatów i naturopatów, jednak medycyna niekonwencjonalna okazała się równie nieskuteczna jak maści sterydowe, które przynosiły ulgę tylko na chwilę.

W trakcie 11 miesięcy od pierwszych objawów choroby, Kasia wraz z rodzicami pokonywała co miesiąc setki kilometrów, w poszukiwaniu specjalisty, który byłby w stanie choć trochę poprawić jej stan. Odwiedzili już wiele miejsc w całej Polsce, jednak poprawa nie następowała. Ostatecznie choroba została zdiagnozowana jako łuszczyca.

Łuszczyca dziecka potrafi zrujnować całą rodzinę

Dotkliwe dolegliwości Kasi, uczucie bezradności wywołało stres i napięcie psychiczne u wszystkich członków rodziny. Sytuacja stała się nie do wytrzymania. Kasia wymagała ciągłej opieki a jej mama wyła już wykończona psychicznie i fizycznie.  Powrót mamy do pracy zarobkowej  okazał się niemożliwy. Sytuacja finansowa zaczęła się pogarszać, więc tata musiał brać nadgodziny.

Kolejne konsultacje, podróże i leki wyczerpały wszystkie oszczędności rodziców Kasi i jej dziadków. Każda kolejna próba i wizyta w nowym mieście budziła w nich nadzieję na wyleczenie. Po 11 miesiącach poszukiwań pozostała już tylko gorycz i nieufność. O tym wszystkim dowiedziałam się w dniu, w którym poznałam Kasię w naszej przychodni.

Leczenie łuszczycy, jak wyglądała łuszczyca u naszej pacjentki Kasi.
Łuszczyca jak wygląda?

Jak wygląda łuszczyca u małej dziewczynki?

Łuszczyca to przewlekła, niezakaźna, ale nieuleczalna choroba skóry.  Łuszczyca to nawrotowa choroba o podłożu zapalnym.  Szacuje się, że dotyka 2-5 % populacji. Występuje zarówno u mężczyzn jak i kobiet, w każdym wieku, a rozwój zmian chorobowych uzależniony jest między innymi od czynników genetycznych, immunologicznych, a także środowiskowych.

Pomimo wielu badań przyczyny powstawania łuszczycy nie są do końca poznane, chociaż nie ulega wątpliwości, że przewlekły stan zapalny leży u jej podłoża.

Jak wyglądają zmiany łuszczycowe? Łuszczyca prowadzi do występowania zmian na skórze o różnorodnym nasileniu. Może się objawiać delikatnymi zmianami grudkowymi aż do rozległych ognisk plackowatych łuszczycy zwykłej lub krostkowej. Gdy łuszczyca atakuje stawy, dochodzi do zmian w układzie kostno – stawowym, które w znacznym stopniu pogarszają jakość życia i mogą doprowadzić do nieodwracalnego kalectwa.

Łuszczyca może objawić się w każdym wieku. Do najczęściej spotykanych czynników wyzwalających łuszczycę należą:

  • infekcje – ostre i przewlekłe infekcje paciorkowcowe;
  • przewlekłe infekcje bakteryjne i grzybicze;
  • dermatozy zapalne – ospa wietrzna, półpasiec, trądzik;
  • czynniki hormonalne – ciąża, okres dojrzewania, okres menopauzy, poród;
  • czynniki fizyczne – dermabrazja, szczepienia, oparzenia, tatuaże ukłucia owadów;
  • stres;
  • przyjmowane preparaty takie jak : środki przeciwmalaryczne, beta blokery, interferon czy kortykosteroidy;
  • niewłaściwa dieta;
  • alkohol i papierosy.

Jak wyglądają zmiany łuszczycowe?

Zmiany łuszczycowe charakteryzują się płasko wyniosłymi grudkami w kolorze czerwonym lub czerwono brunatnym, o różnej wielkości. Zmiany pokryte są biało-srebrzystą łuską i wyraźnie różnią się od skóry otaczającej zmianę.

Podczas próby zdrapania zmian, łuska odpada tworząc cienkie płatki. Tworzą się punkcikowate krwawienia. Zmiany łuszczycowe mogą zajmować wszystkie okolice ciała. Najczęściej jednak zmiany występują w okolicy:

  • łokci i kolan;
  • okolice lędźwiowo-krzyżowych;
  • tułowia;
  • rąk i stóp;
  • owłosionej skóry głowy;
  • paznokci;
  • fałdów skórnych.

Jak wyglądają zaburzenia immunologiczne w łuszczycy?

W patogenezie tej choroby główną rolę odgrywają czynniki immunologiczne, przede wszystkim limfocyty T oraz produkowane przez nie cytokiny prozapalne. Najnowsze badanie sugerują, że łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, występującą często z innymi zaburzeniami i o ile w piśmiennictwie anglojęzycznym termin ten jest powszechnie używany, to w polskiej literaturze stosuje się go bardzo ostrożnie. Wiadomo, że wystąpienie jednej choroby autoimmunologicznej często predysponuje do rozwoju kolejnych. Określa się to także jako marsz alergiczny.

Nowatorska Terapia Fenotypowa, czyli spersonalizowane zalecenia – skuteczne leczenie łuszczycy

Podczas pierwszej konsultacji ze specjalistą rodzice Kasi uzyskali wszelkie niezbędne informacje o nowatorskiej terapii opartej o metodologię spersonalizowanej medycyny stylu życia opracowanej przez specjalistów przychodni VIMED – Terapii Fenotypowej.

Diagnostyka nietolerancji pokarmowych w azs u dzieci

Personalizacja odżywiania w leczeniu łuszczycy w Centrum Medycznym VIMED?

Przed zaplanowaniem terapii lekarz zalecił wykonanie badań krwi, w tym testu cytotoksyczności składników pożywienia (nietolerancji pokarmowych) Kod Metaboliczny 200. Rodzice Kasi byli niezmiernie zaskoczeni wynikami badania tych ukrytych reakcji pokarmowych. Nie mogli uwierzyć jak wiele pokarmów spożywanych na co dzień bardzo szkodziło ich córeczce.

Doświadczenie w pracy z dziećmi, jakie zdobyłam w klinice VIMED pozwoliło mi, jako dietetykowi na diety przeciwzapalnej opartej o wyniki testu Kod Metaboliczny 200. Taka dieta eliminacyjno-rotacyjna musi być przede wszystkim smaczna, bo inaczej dziecko nie będzie jej stosować.

Odpowiednia ilość tlenu – to ważna część leczenia.

Ponieważ choroba Kasi była już mocno zaawansowana, lekarz zalecił niezwłoczne wdrożenie zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej. Doprowadzenie tlenu do uszkodzonych komórek skóry, pozwoliło na regenerację tkanki skórnej. Komora hiperbaryczna pomogła także wyciszyć przewlekłe stany zapalne i przyspieszyć namnażanie się komórek macierzystych (Stem Cell).

Komora hiperbaryczna w połączeniu z personalizowaną dietą działa po prostu cuda. Dzięki synergii działań przyspieszone procesy naprawcze powodowały, że skóra Kasi poprawiała się dosłownie z dnia na dzień.

Sukces terapii łuszczycy w CM VIMED

Początki nie były łatwe. Przede wszystkim rodzicom, którzy od dawna słyszeli, że nie ma skutecznych leków na łuszczycę, stracili wiarę. Słyszeli przecież od autorytetów medycznych, że nic się nie da zrobić, że łuszczyca zostanie z Kasią do końca życia i nic nie można na to poradzić.

Tym zdesperowanym wyczerpanym psychicznie, fizycznie i finansowo rodzicom trudno było uwierzyć, że tę ciężką, przewlekłą chorobę można leczyć dietą. Na szczęście wysłuchali relacji innych matek, które mogły opowiedzieć o niezwykłej skuteczności wieloczynnikowej terapii w Centrum Medycznym VIMED.

Choć z początku nie było łatwo, Kasia przekonała się do nowych potraw i nowych smaków. Zmiany nie ustępowały, ale nie była już tak tkliwa. Po kilku dniach rodzice zaobserwowali, że terapia żywieniowa przynosi efekty. Poprawa była już wyraźna.

Cudowne wyleczenie łuszczycy u Kasi?

Po 4 tygodniach od rozpoczęcia terapii zmiany na nogach zaczęły blaknąć, stając się coraz mniej widoczne. Po 2 miesiącach zabiegów w komorze hiperbarycznej i odpowiednio modyfikowanej diety, zmiany na nogach i rękach całkowicie zniknęły. Dziewczynka zaczęła przybierać na wadze, pozostały tylko niewielkie zmiany na tułowiu.

Rodzice nie mogli uwierzyć, że to możliwe. Słowo cud przewijało się w naszej rozmowie kilkukrotnie. Łyszczca, nieuleczalna choroba, z którą lekarze w całym kraju bezskutecznie zmagali się od wielu miesięcy, została zaleczona w tak krótkim czasie w Centrum Medycznym VIMED.

Łuszczycy nie da się wyleczyć i o niej zapomnieć

Niestety z łuszczycą sprawa nie jest prosta. Mogą nastąpić nawroty choroby. Powiedzieliśmy rodzicom Kasi się, że zmiany chorobowe mogą powrócić. Łuszczyca to rzeczywiście choroba nieuleczalna, ale przy odpowiedniej współpracy z naszymi lekarzami i dietetykami, można ją dobrze kontrolować.

Kasia wraz z rodzicami pozostaje nadal pod czujnym okiem specjalistów naszej kliniki. Cały czas stosuje swoja spersonalizowana dietę, którą co jakiś czas modyfikujemy, a zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej stosowane sa tylko wtedy, kiedy lekarz oceni, że są niezbędne.

Kasia po wielu miesiącach ciężkiej walki o zdrowie wreszcie zaczęła chodzić do przedszkola i bawić się z innymi dziećmi.

Teraz  jej mama może znowu myśleć o powrocie do pracy.

Bibliografia:

  1. Kaszuba, Z. Adamski „Poradnik lekarza praktyka. Dermatologia”; Wydanie I
  2. L. Araujo, M.G. Burgos, I.S. Moura. Nutritional influences in psoriasis/Influências nutricionais na psoríase. „An Bras Dermatol”. 2009; 84 (1). s. 90–92.
  3. Grobe W., Allam JP., Haidl G., “[Skin diseases and fertility/hormone disorders].”, Hautarzt. 2018 Nov 5. doi: 10.1007/s00105-018-4302-7
  4. Owczarczyk-Saczonek A.; Placek W., “Łuszczyca jako choroba autoimmunologiczna.”, Dermatology Review / Przeglad Dermatologiczny . 2014, Vol. 101 Issue 4, p. 278-287. 10p
Karolina Kuźma
Karolina Kuźma
Dietetyk Kliniczny ICM VIMED

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *