Leczenie łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, trądziku i chorób skóry

Otyłość wśród dzieci. Czy możliwe jest skuteczne leczenie?

FB
IN
YT
YT

Jak wyglądają statystyki?

Według Światowej Organizacji Zdrowia, polskie dzieci znajdują się w czołówce najbardziej otyłych. Aż 29% polskich 11-latków ma nadwagę, a wśród 13-latków co czwarty cierpi z powodu otyłości.

W dodatku u coraz większej grupy dzieci stwierdza się zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi, czyli ADHD, która potęguje problemy z nauką. Te bardzo smutne dane są prawdziwym problemem dzieci w wielu polskich domach.

Dlaczego dochodzi do otyłości wśród dzieci?

Bardzo niewiele par zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie organizmu obojga rodziców przed poczęciem dziecka. Wszyscy wiemy jak ważne jest zdrowe odżywianie, gdy maluch rozwija się w łonie mamy. Ale niewielu mężczyzn zdaje sobie sprawę jak ważny jest stan jego organizmu zanim zostanie tatą. Zarówno  odżywianie przyszłej mamy wpływa na budowę genetyczną jej jeszcze nie poczętych dzieci jak i sposób odżywiania przyszłego taty dziecka. Ma to ogromny wpływ nie tylko na jakość przekazywanego materiału genetycznego, ale także na zdrowie jeszcze nienarodzonego malucha. Już dziś wiadomo, że warto oczyścić organizm i zadbać o swoje zdrowie jeśli chcemy mieć zdrowe dzieci, często nawet na kilka lat  przed urodzeniem się dziecka.

Po narodzinach, gdy dziecko staje się większe i zaczyna próbować nowych smaków to rodzic jest osobą, która dysponuje domowym budżetem i przygotowuje posiłki w domu. Tata i mama małego bobasa podejmują decyzję o tym co znajdzie się na łyżeczce lądującej w buzi malucha. Gdy dziecko podrasta opiekunowie grup i wychowawcy, a więc żłobki, przedszkola i szkoły w większości decydują o dalszej diecie rozwijającego się młodego człowieka.

Zabiegani rodzice takie rozwiązanie przyjmują z ogromną ulgą. Ale dzieci często nie rozumieją zasad zdrowego odżywiania i zdecydowanie zbyt często siegają po słodycze. Nie rozumieją jak działa ich młody, rozwijający się wciąż organizm. W wyborze posiłków bardzo często kierują się słodkim smakiem. Jest to ważny moment dla rodzica, by wprowadzić pewne ograniczenia słodyczy. W przeciwnym razie dzieci przyzwyczajone do słodkich przekąsek i polepszaczy smaku, będzie szukało takich właśnie smaków w swoim pożywieniu na co dzień. Niestety gotowane warzywa o mniej wyrazistym smaku nie będą już interesującym daniem.

Niestety wielu rodziców i dziadków nie zdaje sobie sprawy z odpowiedzialności jaka na nich spoczywa. Dziadkowie często dodatkowo utrudniają odpowiednie żywienie wnuków rozpieszczając ich deserkami, czekoladkami, cukierkami i batonikami na każdym kroku.

Rodzice i opiekunowie najczęściej nie wiedzą, że to właśnie zaburzenia metaboliczne, spowodowane nieprawidłowym odżywianiem wywołują otyłość i szereg współistniejących dietozależnych chorób przewlekłych takich jak cukrzyca typu 2, insulinooporość czy niebezpieczne nadciśnienie.

Otyłość i nadwaga – jakie niesie za sobą ryzyko?

O ile problem nadwagi i otyłości u osób dorosłych znany jest od wielu lat, o tyle otyłość u dzieci i młodzieży jest zjawiskiem dużo młodszym. Niestety wielu rodziców nie postrzega otyłości jako choroby, bywa wręcz, że są oni zdania, że “pulchne dziecko” to zdrowe dziecko.

Rodzice nie rozumieją, że tkanka tłuszczowa to także organ wydzielania wewnętrznego i kiedy dochodzi do patologicznego zwiększenia masy tkanki tłuszczowej, równolegle występuje upośledzenie funkcji wielu narządów i znaczny wzrost ryzyka zachorowania na takie choroby jak: stłuszczenie wątroby, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, choroby sercowo-naczyniowe, zwyrodnienia stawów, zaburzenia gospodarki hormonalnej, a także choroby układu nerwowego. Stan ten jest już przez specjalistów powszechnie uważany za chorobę, a nie tylko defekt kosmetyczny.

Rola wczesnej profilaktyki – liczy się każda chwila.

Bardzo często dzieci “dziedziczą” nawyki żywieniowe rodziców. Dzieci uczą się od rodziców i przez rodziców są przyzwyczajane do określonych wyborów żywieniowych. Coraz częściej mamy jednak do czynienia z otyłością spowodowaną brakiem czasu rodzica na przygotowanie odpowiedniego posiłku i zwiększeniu dziecku kieszonkowego na zakupienie śniadania. Śniadanie kończy się zatem na słodkiej drożdżówce ze szkolnego sklepiku, lub paczką chipsów i batonikiem.

Modne ostatnio dodatkowe zajęcia z aktywności fizycznej w ogóle nie  rozwiązują problemu. Dzieci zamęczane wyczerpującymi ćwiczeniami fizycznymi, z którymi nie mogą sobie poradzić, wpadają tylko w depresję i mają coraz gorsze relacje z rówieśnikami. Często, mimo nadwagi, są niedożywione, co pogłębia ich zły stan psychiczny. Rodzice nie wiedzą najczęściej, że prawdziwą przyczyną kłopotów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała jest bardzo często opóźniona alergia pokarmowa (nietolerancja pokarmowa), która wywołuje przewlekły stan zapalny. Jest najczęściej wywołana zaburzeniami metabolicznymi. Opóźniona alergia pokarmowa to niepożądana, przesadna reakcja układu odpornościowego na kontakt ze składnikami pożywienia, które powszechnie uważane są za nieszkodliwe. Objawy tego typu reakcji powodują bardzo wiele różnorodnych symptomów, przez co rodzice nie wiedzą do jakiego specjalisty zwrócić się o pomoc. Lekarze rodzinni nie dysponują lekami na nadwagę i otyłość, więc starają się objawowo leczyć jej skutki.

Dzieci z nadwagą lub otyłością cierpią na wiele dolegliwości, takich jak zaparcia, biegunki, wzdęcia, bóle brzucha, nadmierny, stale zatkany nos, nawracające infekcje układu oddechowego, depresja, przewlekłe zmęczenie, podkrążone oczy i bladość skóry. Często są ospałe, rozdrażnione, pojawiają się u nich problemy z koncentracją lub ciężkie choroby skóry.

Na szczęście od kilku już lat istnieje skuteczna metoda nie farmakologicznego leczenia nadwagi i otyłości. Okazało się, że dzięki bardzo czułym cytotoksycznym testom na nietolerancje pokarmowe – Profil Metaboliczny 145 możemy dość łatwo rozwiązać problem u większości dzieci z nadwagą. Jedynym warunkiem jest zaangażowanie rodziców. Ich gotowość do odpowiedniej modyfikacji sposobu odżywiania dzieci. Wdrożenie diety eliminacyjnej, czyli wykluczenie z jadłospisu nietolerowanych przez dzieci produktów spożywczych, pozwala błyskawicznie zlikwidować przyczyny przewlekłego łagodnego stanu zapalnego. W konsekwencji szybko regeneruje się układ pokarmowy i poprawia się metabolizm dziecka. Czy jednak rodzice są już gotowi, by w swoich domach wprowadzić zmiany żywieniowe oparte na wynikach badań? Myślę że tak i to już najwyższy na to czas, bo to jedyna znana mi droga do skutecznego zwalczania nadwagi i otyłości u dzieci.

Bibliografia:

  1. International Obesity Task Force. European Union Platform Briefing Paper. Brussels, 15 March 2005.
  2. Kosti R.I., Panagiotakos D.B.: The epidemic of obesity in children and adolescents in the world. Cent. Eur. J. Public Health, 2006, 14, 151-159.
  3. Małecka-Tendera E., Klimek K, Matusik P.: Obesity and overweight prevalence in Polish 7- to 9- year-old children. Obes. Res., 2005, 13, 964-968.
  4. Goodman E, Whitaker R.C.: A prospective study of the role of depression in the development and persistence of adolescent obesity. Pediatrics, 2002, 110, 912-921.
  5. Szajewska H.: Otyłość u dzieci. Nowa Pediatria, 2002, 3, 209-211.
  6. Sikorska-Wiśniewska G.: Nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2007, 6 (55), 71 – 80.

Już dziś zarezerwuj termin konsultacji
z naszym specjalistą

Dowiesz się czy kwalifikujesz się do terapii, która w ciągu kilku tygodni pozwoli Ci pozbyć się problemów zdrowotnych.

Już po kilku dniach od rozpoczęcia terapii zobaczysz różnice.