Dieta przeciwzapalna - poznaj 6 najsilniejszych produktów przeciwzapalnych

Tarczyca – wszystko co powinieneś wiedzieć na jej temat

tarczyca

tarczyca

Tarczyca odpowiada za funkcjonowanie wszystkich komórek naszego organizmu. Nadczynność i niedoczynność tarczycy może powodować szereg nieprawidłowości. W zależności od tego, jak dużo lub jak mało hormonów wytwarza Twoja tarczyca, możesz często czuć się niespokojny lub zmęczony lub możesz tracić lub przybrać na wadze. Kiedy potrzebny jest endokrynolog? 

 

Rola tarczycy

Tarczyca to niewielki gruczoł o masie 20-30 gramów, który umiejscowiony w przedniej części szyi. Produkuje ona hormony tarczycy takie jak tyroksyna (T4), trójjodotyronina (T3). Tarczyca, która działa normalnie, wytwarza około 80% T4 i około 20% T3. W mniejszym stopniu tarczyca wytwarza również kalcytoninę, która pomaga kontrolować poziom wapnia we krwi.

Jaka jest norma hormonów tarczycy?

Warto co jakiś czas wykonać badanie hormonów tarczycy, zwłaszcza jeśli problemy z tym narządem pojawiały się wcześniej w rodzinie. Podstawowym jest oznaczenie poziomu TSH. Jest to hormon, który ma mniejsze wahania niż T3 i T4 dlatego jest najlepszym wskaźnikiem diagnostycznym. Wyniki TSH poniżej lub powyżej normy powinny być wskazaniem do wykonania kolejnych badań oceny stężenia wolnych hormonów tarczycy (FT3 i FT4), a także stężenia przeciwciał anty-TPO, anty-TG i przeciw receptorom TSH (TRAb). Są to badania krwi, które możesz wykonać w każdym laboratorium.

Podstawa diagnostyki jest więc TSH — hormon tyreotropowy. Normą dla tego hormonu tarczycy jest:

TSH: 0,27–4,2 µU/ml

Różni się ona jednak u kobiet w ciąży:

 • I trymestr: od 0,1 do 2,5 mIU/l
 • II trymestr: od 0,1 do 3,0 mIU/l
 • III trymestr: od 0,1 do 3,0 mIU/l

Zbyt wysokie miano hormonu jest wskazaniem do wizyty u endokrynologa.

nadczynność czy niedoczynność tarczycy

 

Chora tarczyca —  kiedy potrzebny jest endokrynolog?

Około 2% populacji na całym świecie cierpi z powodu chorej tarczycy! A jest to jeden z najistotniejszych gruczołów, który kontroluje to, w jaki sposób funkcjonuje organizm. Najczęstsze zaburzenia tarczycy to:

 1. Wole. Wole tarczycowe to widoczne wybrzuszenie na szyi. Toksyczne wole jest związane z nadczynnością tarczycy, a nietoksyczne wole, znane również jako wole proste lub endemiczne, spowodowane są niedoborem jodu. Pojawienie się wola tarczycy może być objawem poważnej choroby, ale nie musi. Każdy taki przypadek powinien ocenić endokrynolog.
 2. Nadczynność tarczycy. Nadczynność tarczycy jest spowodowana zbyt dużą ilością hormonu tarczycy. Osoby z nadczynnością tarczycy są często wrażliwe na ciepło, nadpobudliwe i mają nadmierny apetyt. Wole to czasami efekt uboczny nadczynności tarczycy. Jest to spowodowane odpowiednio nadmierną stymulacją tarczycy i przewlekłym stanem zapalnym tkanek.
 3. Niedoczynność tarczycy. Niedoczynność tarczycy jest częstą chorobą, charakteryzującą się zbyt małą ilością hormonu tarczycy. U niemowląt stan ten jest znany jako kretynizm. Kretynizm ma bardzo poważne skutki uboczne, w tym nieprawidłowe tworzenie kości i upośledzenie umysłowe. W wieku dorosłym niedoczynność tarczycy może rozpoczynać się jako obniżenie nastroju, stany chronicznego zmęczenia, a nawet depresja. Niedoczynność tarczycy często pozostaje niezauważona, czasami przez lata, zanim zostanie zdiagnozowana. W pełnoobjawowej niedoczynności tarczycy chorzy zauważają przyrost masy ciała, częste zaparcia, duszności, bóle mięśni i stawów.
 4. Guzek tarczycy. Pojedyncze guzki tarczycy są w rzeczywistości dość powszechne — szacuje się, że ponad połowa populacji może mieć lub miała mały guzek w tarczycy. Zdecydowana większość guzków jest łagodna. Zazwyczaj biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (FNA) określa, czy guzek jest rakowy.
 5. Rak tarczycy. Rak tarczycy jest dość powszechny, chociaż wskaźniki przeżywalności jest dość wysoki. Czasami u osób z rakiem tarczycy występują objawy, takie jak chrypka, ból szyi i powiększone węzły chłonne.

Warto pamiętać, że niedoczynność tarczycy i nadczynność tarczycy mogą być wywoływane przez zaburzenia autoimmunologiczne. Choroby autoimmunologiczne jak Hashimoto (najczęściej powodującą niedoczynność) oraz choroba Gravesa-Basedova (najczęściej wywołującą nadczynność, której powikłaniem są objawy oczne – oftalmopatia tarczycowa) rozwijają się, ponieważ przeciwciała obecne we krwi “atakują” tarczycę (lub receptor TSH). Ilość przeciwciał anty-TPO, anty-TG rośnie, jeśli w organizmie utrzymuje się przewlekły stan zapalny wywoływany przez nietolerancje pokarmowe. Konieczne zatem jest więc wyeliminowanie stanów zapalnych z organizmu za pomocą diety eliminacyjno — rotacyjnej opracowanej na podstawie badania KOD METABOLICZNY 200 oraz ścisłej współpracy z endokrynologiem. To bardzo powszechne choroby, które występują wspólnie z innych chorobami autoimmunologicznymi jak celiakia, czy choroby jajników, reumatoidalne zapalenie stawów.

Jeśli już zmagasz się z chorobami tarczycy, możemy Ci pomóc.

Sprawdź jak zacząć. 

Zobacz więcej :

LECZENIE CHORÓB TARCZYCY DIETETYCZNA TARCZA DLA TWOJEJ TARCZYCY KOD METABOLICZNY 200

BIBLIOGRAFIA:

 1. American Thyroid Association (2014). Prevalence and Impact of Thyroid Disease
 2. U.S. Preventive Services Task Force. (2004). Screening for Thyroid Disease
 3. National Cancer Institute. (2014). Thyroid Cancer.
 4. https://www.nhs.uk/conditions/underactive-thyroid-hypothyroidism/symptoms/

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *