9 najważniejszych wskazówek, jak wybrać placówkę wykonującą zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej | VIMED

9 najważniejszych wskazówek, jak wybrać placówkę wykonującą zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej

Komora hiperbaryczna

Moda na zabiegi w komorach hiperbarycznych staje się coraz bardziej zauważalna. Co i rusz możemy przeczytać w kolorowych magazynach o jej wymiernych korzystnym wpływie na nasze zdrowie. Dzięki zabiegom w komorze hiperbarycznej odmłodniejemy, ponieważ czysty tlen mobilizuje nasze komórki macierzyste do wzrostu, poprawimy metabolizm, a co za tym idzie, zrzucimy zbędne kilogramy, wyregulujemy zakwaszenie organizmu, poprawimy pracę wielu narządów – w tym serca, wątroby, jelit, a nawet mózgu, zapobiegając wielu chorobom. Komora hiperbaryczna to także niezastąpiona terapia wspomagająca w leczeniu autyzmu dziecięcego i poważnych chorób skóry, jak AZS i łuszczyca. Odpowiednio zaaplikowany leczniczy tlen to nasz prawdziwy sprzymierzeniec w walce o zdrowie. Ale tlen hiperbaryczny to przede wszystkim lek, który może mieć także bardzo poważne negatywne konsekwencje zdrowotne. Czy możemy zaufać każdej placówce oferującej tego typu zabiegi?

Niekoniecznie. Wiele placówek, wraz z rosnącą modą, żeruje na naszym zainteresowaniu tą nową, dosyć mało znaną w Polsce metodą terapii wspomagającej leczenie wielu dolegliwości. Nawet wśród lekarzy niewielu tak naprawdę potrafi wykorzystywać medyczne właściwości takich zabiegów. Lekarze nie posiadający odpowiedniego doświadczenia nie wiedzą jak stosować zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej: jakie ciśnienie, jaki czas trwania zabiegu, jaka ilość powtórzeń, jak częstotliwość – to wszystko kluczowe elementy decydujące o tym, czy zabiegi w komorze nam pomogą, czy zaszkodzą, czy też będą po prostu marnowaniem czasu i pieniędzy.  Jak więc ma się odnaleźć w tym natłoku niepełnych informacji zwykły człowiek? Przeczytaj nasz krótki poradnik i bądź świadomym pacjentem!

Uważaj na oszustów i naciągaczy!

1. Sprawdź placówkę, do której się udajesz

Miejsce, w którym chcesz się poddać zabiegom tlenem hiperbarycznym, powinno być dokładnie przez Ciebie sprawdzone. Zwróć uwagę, czy placówka w której chcesz wykonywać zabiegi to podmiot leczniczy! Takie informacje znajdziesz w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą. Tylko podmioty lecznicze są regularnie poddawane kontroli odpowiednich organów, które sprawdzają, czy zostały spełnione odpowiednie standardy sanitarne i medyczne. Jeżeli placówka oferująca takie zabiegi nie jest zarejestrowanym podmiotem leczniczym, bardzo poważnie narażasz swoje zdrowie.

2. Wybierz odpowiedni rodzaj komory

Komory hiperbaryczne dzielą się na dwie grupy: komory wieloosobowe – stosowane w szpitalach i dużych ośrodkach, dostępne wyłącznie w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia dla wybranych tak zwanych ostrych wskazań leczniczych oraz komory jednoosobowe stosowane w mniejszych placówkach, dostępne komercyjnie i póki co nie refundowane przez NFZ. Oczywiście nie musimy mieć wątpliwości co do jakości wykonywanych zabiegów, jeżeli nie przeszkadza nam, że z zabiegu jednocześnie korzysta 8 do 12 osób co oczywiście wyklucza możliwość personalizacji doboru ciśnienia i czasu trwania zabiegu.

Komory jednoosobowe, znacznie bardziej dostępne dla przeciętnego człowieka, umożliwiające personalizację dzielą się również na dwie grupy: komory lecznicze, atestowane do ciśnień powyżej 1,5 ATA oraz komory nie posiadające takiego atestu. Komory bez atestu pracują w ciśnieniach do 1,3 ATA i występują także w dwóch wersjach: komory miękkie, wykonane z elastycznego tworzywa sztucznego, przypominające rodzaj wielkiego worka i od niedawna także komory twarde.

3. Dowiedz się o stosowanych ciśnieniach w komorze hiperbarycznej

Komora hiperbaryczna

Decydując się na zabiegi prywatnie, należy zdać sobie sprawę, że jednoosobowe komory miękkie wykorzystywane w większości miejsc oferujących zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej mają bardzo ograniczone zastosowanie. Zabiegi w tego rodzaju komorach sprawdzają się jako zabiegi profilaktyczne oraz w terapii wspomagającej leczenie autyzmu. Jeśli więc jakakolwiek placówka oferująca zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej używa komór miękkich i obiecuje zwalczanie chorób kardiologicznych, leczenie trudno gojących się ran, problemów dermatologicznych, zaburzeń seksualnych, zabiegach chirurgicznych, czy jako terapię regenerującą dla sportowców, odmładzanie, rekonwalescencję oraz wiele innych, to znaczy, że to tylko hasła reklamowe, bo nie istnieją dowody naukowe potwierdzające takie deklaracje.

Kluczowym elementem terapii w komorze hiperbarycznej jest możliwość zastosowania odpowiednio wysokiego ciśnienia. Medycyna hiperbaryczna zaczyna się od ciśnień powyżej 1,5 ATA, czyli ciśnienia o 50% wyższego niż ciśnienie atmosferyczne. W tym miejscu po raz kolejny należy zwrócić uwagę na rodzaje komór:

  • Komora miękka (mHBOT) lub twarda bez atestu – najwyższe zastosowane w niej ciśnienie nie może przekraczać 1,3 ATA. Dlaczego? Ponieważ budowa i materiał, z której są wykonywane, na to nie pozwalają. Jeśli więc jakakolwiek placówka „chwali się” stosowaniem ciśnień powyżej 1,5 ATA należy dokładnie dowiedzieć się o rodzaj komory, jaką dysponują – stosowanie wyższego ciśnienia w komorach miękkich jest niedopuszczalne i naraża ludzi na niebezpieczeństwo!
  • Komora twarda (HBOT Comfort) – w tego typu komorze dozwolone jest stosowanie bardzo wysokich ciśnień, nawet do 3,2 ATA, i to właśnie wtedy tlen działa jak lek i dociera do wszystkich tkanek i komórek naszego organizmu, mając na niego zbawienny wpływ. Ten rodzaj komór pozwala dopasować odpowiednie parametry zabiegów do stanu zdrowia i wskazań lekarskich. Daje to możliwość szerokiego zakresu zastosowań terapeutycznych.

4. Sprawdź rodzaj tlenu, który oferuje dana placówka

Wiele placówek oszukuje swoich pacjentów, umieszczając na stronach internetowych informacje, że podczas zabiegu stosują czysty tlen. Okazuje się jednak, że jest to jedynie zabieg marketingowy. W czasie tlenoterapii stosowany jest koncentrator tlenu, który nie ma nic wspólnego z 100% czystym tlenem z butli o działaniu medycznym. Umawiając się na zabieg, dopytaj, który rodzaj tlenu zostanie Ci podany podczas zabiegu – ma to także duże znaczenie.

5. Zapytaj o certyfikat komory hiperbarycznej

Każda renomowana placówka świadcząca zabiegi w komorze hiperbarycznej powinna posiadać certyfikat potwierdzający oryginalność wykorzystywanego sprzętu, który jest odpowiednio serwisowany. Daje to gwarancję, że zabiegi wykonywane są zgodnie z najwyższymi standardami i normami Unii Europejskiej.

6. Dowiedz się, czy potrzebujesz skierowanie na zabiegi w komorze hiperbarycznej

Zabiegi wymagające użycia wyższego ciśnienia niż 1,5 ATA powinny być przepisywane przez lekarza i wymagają specjalnego skierowania. Jeśli takiego nie posiadasz, każda uczciwa placówka powinna odmówić Ci wykonania zabiegu. Wysokość zastosowanego ciśnienia powietrza lub tlenu, czas terapii oraz ilość zabiegów dostosowuje się indywidualnie. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ tlen hiperbaryczny to lek i źle zastosowany może mieć odwrotny wpływ do oczekiwanego.

7. Kto może wypisać Ci skierowanie

Zabiegi w komorze hiperbarycznej to zabiegi lecznicze i powinny być ściśle nadzorowane przez lekarza. Skierowanie na terapię może wypisać jedynie lekarz posiadający odpowiednie kwalifikacje. Przyjmuje się, że tylko dwie specjalizacje lekarskie, uprawniają do wystawiania skierowania – anestezjolog i lekarz medycyny ratunkowej.

8. Postępowanie przed zabiegiem w komorze hiperbarycznej

Zabiegi zawsze odbywają się po konsultacji lekarskiej, która obejmuje dokładny wywiad, badanie przedmiotowe i ewentualnie badania dodatkowe. Badanie jest wykonywanie w celu wykrycia ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Jeśli placówka, do której się udajemy, nie wykonuje wyżej wymienionych czynności, lepiej zrezygnować z jej usług.

9. Postępowanie w czasie zabiegu w komorze hiperbarycznej

W czasie trwania zabiegu nad stanem pacjenta powinien czuwać specjalnie przeszkolony personel, gwarantujący bezpieczeństwo pacjentów. Lekarz nadzorujący przebieg terapii oraz odpowiednio wykwalifikowana osoba obsługująca komorę hiperbaryczną – operator komory, powinni być cały czas gotowi do udzielenie niezbędnej pomocy w razie potrzeby.

Nie daj się oszukać!

Wybór miejsca, w którym chcesz wykonać zabiegi w komorze hiperbarycznej, powinien być przemyślany. Decydując się na zabiegi, daj sobie czas na dokładne przeanalizowanie dostępnych placówek, wyszukanie informacji o używanym sprzęcie, stosowanym tlenie, personelu. Zadzwoń do wszystkich miejsc, które Cię interesują, i porównaj ich ofertę. Nie bój się pytać o najdrobniejsze szczegóły. Profesjonalne placówki udzielą Ci dokładnej informacji na temat zabiegów i nie będą miały nic do ukrycia. Pamiętaj też, że cena nie powinna być najważniejszym kryterium bo chodzi przecież o najcenniejszą rzecz jaką posiadasz – Twoje Zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *