Cukrowa prohibicja? | VIMED

Cukrowa prohibicja?

Spożycie cukru powinno być kontrolowane tak jak spożycie alkoholu i wyrobów tytoniowych, aby w pełni móc chronić zdrowie publiczne – twierdzą zgodnie badacze z Uniwersytetu w San Francisco (UCSF) . Według naukowców cukier napędza światową pandemię otyłości oraz przyczynia się do 35 mln zgonów rocznie spowodowanych chorobami cywilizacyjnymi tj. cukrzyca, choroby serca i nowotwory.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych choroby niezakaźne stanowią obecnie o wiele większy problem zdrowotny niż choroby zakaźne. W Stanach Zjednoczonych 75% wydatków na opiekę zdrowotną jest przeznaczane na leczenie tych chorób i związanej z nimi niepełnosprawności.

Badacze z UCSF, uważają cukier, a raczej jego nadużycie w połączeniu z jego toksycznością i wszechobecnością w zachodniej diecie, jako głównego sprawcę światowego kryzysu opieki zdrowotnej.

Współpraca specjalistów z dziedzin endokrynologii, socjologii i zdrowia publicznego doprowadziła do nowego spojrzenia na cukier. Jest on daleki od jedynie “pustych kalorii” które sprawiają, że przybywa nam tkanki tłuszczowej. Tak wysoki poziom cukru jaki występuje w diecie Amerykanów powoduje, że zmienia się ich metabolizm, podnosi się ciśnienie krwi, krytycznie zaburzona zostaje gospodarka hormonalna, a nawet dochodzi do znacznego uszkodzenia wątroby.

W ciągu ostatnich 50 lat światowe spożycie cukru wzrosło trzykrotnie, a jego nadmierna konsumpcja stanowi główną przyczynę epidemii otyłości. Jak spekulują naukowcy, nadmierna masa ciała może być także jedynie konsekwencją uszkodzenia organizmy przez toksyczne efekty nadmiernego spożycia cukru. To pomogłoby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego 40 % osób z zespołem metabolicznym, prowadzącym do cukrzycy, chorób serca i nowotworów, nie jest klinicznie otyłych.

“Dopóki społeczeństwo uważa, że cukier to jedynie „puste kalorie”, nie mamy szans na rozwiązanie tego problemu” – mówi Lustig, profesor pediatrii, na oddziale endokrynologii w Szpitalu UCSF

Są dobre i złe kalorie, tak jak istnieją dobre i złe tłuszcze, czy dobre i złe węglowodany. Jednakże cukier oprócz dostarczania „pustych kalorii” jest po prostu toksyczny.

Ograniczenie spożycia cukru to nie tylko edukowanie ludzi o jego potencjalnej toksyczności.

Według Brindisa, dyrektora UCSF, skuteczna interwencja nie może polegać wyłącznie na zmianach w obszarze jednostki, ale powinna wpływać na środowisko i społeczność, podobnie jak to miało miejsce z alkoholem i papierosami. Zmiany takie zwiększają prawdopodobieństwo sukcesu.

Działania, które zredukowały ilość spożywanego alkoholu i palonego tytoniu, takie jak nakładanie specjalnych podatków od sprzedaży czy kontrola dostępu, a także zaostrzenie wymagań licencyjnych na automatach i barach z przekąskami, które sprzedają produkty o wysokiej zawartości cukru w szkołach i miejscach pracy, powinny stanowić pewnego rodzaju rozwiązanie problemu cukru.

Nie używajmy słowa zakaz. Nie popieramy ingerowania przez rząd w życie ludzi. Mówimy o łagodnych działaniach, aby spożycie cukru było nieco mniej wygodne, co zmusza ludzi od zmniejszenia dawki. Chcemy wpłynąć na wybory ludzi podczas przygotowania posiłków, aby produkty wysoko słodzone nie były tak tanie i łatwo dostępne – mówi Schmidt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *