Kobiety po menopauzie, które codziennie spacerują przez godzinę, znacznie rzadziej chorują na raka piersi – informuje pismo „Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention”.
Chodzenie może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Naukowcy poddali badaniom grupę 73 615 kobiet po menopauzie i udowodnili, że u kobiet, które były bardzo aktywne fizyczne ryzyko wystąpienia nowotworu piersi spada o 25%, a u kobiet, które chodziły co najmniej siedem godzin tygodniowo – to ryzyko było niższe o 14%.
Badania opublikowano w czasopiśmie „Cancer, Epidemiology, Biomarkers & Prevention” i jasno z nich wynika, że zwykły spacer może mieć ochronne korzyści dla zdrowia kobiet. Nawet bez żadnych innych form ćwiczeń, kobiety, które często chodzą mają większe szanse na niedopuszczenie do rozwoju nowotworu. Spacer jest tak samo korzystny dla organizmu jak powiedzmy bieganie czy pływanie. Na tym zbawienne korzyści dla nas się nie kończą, badania pokazują, że spacer sprzyja obniżeniu wysokiego ciśnienia, wysokiego poziomu cholesterolu jak również zmniejsza ryzyko wystąpienie cukrzycy.
Z kolei inni naukowcy udowodnili, że ćwiczenia mogą być tak samo skuteczne jak stosowane leki w leczeniu chorób takich jak choroby serca i cukrzyca. Najnowsze badania opublikowane w British Medical Journal porównują efekty ćwiczeń do terapii farmakologicznej. Naukowcy skoncentrowali się na chorobach serca, udarze mózgu, leczeniu niewydolności serca i zapobieganiu cukrzycy. Badania wykazały, że nie ma znaczących różnic między grupami uczestników, gdzie jako terapię zastosowano ćwiczenia i uczestników, którzy stosowali leki.
Wcześniejsze badania wykazały korzyści płynące z ćwiczeń dla chorych na cukrzycę i walczących z otyłością, ale dziś uczymy się coraz więcej o wpływie ćwiczeń na choroby nowotworowe .
[framed_box bgColor=”#DCFFFC”]Może zatem warto zacząć ćwiczyć, a przynajmniej spacerować.
[/framed_box]