AZS - Skuteczne leczenie Atopowego Zapalenia Skóry

Atopowe zapalenie skóry AZS

Innowacyjne leczenie AZS w Centrum Medycznym VIMED w Warszawie

Skuteczne leczenie AZS
(Atopowego Zapalenia Skóry)

Konsultacja ze specjalistą
Terapii Fenotypowej

Wiedza i doświadczenie
– zabezpieczamy zdrowie na lata.

Zaufaj specjalistom
pierwszej w Polsce Kliniki Medycyny Stylu Życia!


Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) to przewlekła choroba skóry o skomplikowanej etiologii

Daj sobie szansę na normalne życie, zmieniając dotychczasowe podejście: zamiast leczenia objawowego, zastosuj leczenie przyczynowe atopowego zapalenia skóry. 

Do niedawna nie mieliśmy zbyt wielu możliwości leczenia AZS – wszystko co mogliśmy zrobić, to jedynie próbować łagodzić objawy choroby. 

Na szczęście pojawiła się nowa dziedzina medycyny, która otwiera nowe perspektywy w leczeniu atopowego zapalenia skóry AZS. Okazało się, że ta przewlekła choroba zapalna wymaga spersonalizowanego, multidyscyplinarnego leczenia. 

Leczenie wieloczynnikowe, oparte na metodologii personalizowanej, funkcjonalnej medycyny stylu życia, dobrane nie tylko do stadium choroby, ale także do cech fenotypowych pacjenta, pozwala uzyskać niezwykły efekt synergii.

Czas na przełomową terapię!

Nie będziemy już leczyć tylko objawów, ale precyzyjnie uderzymy w przyczynę choroby. Postaw na personalizowaną, wieloczynnikową Terapię Fenotypową i uwolnij się od męczących zmian skórnych, czasochłonnej pielęgnacji, sterydów i drogich kosmetyków. Odzyskaj radość, pewność siebie i atrakcyjny wygląd!

Opracowaliśmy unikalne, wieloczynnikowe, personalizowane terapie oparte na metodologii Medycyny Funkcjonalnej. Terapia Metaboliczna i Terapia Fenotypowa to nasze autorskie, przyczynowe podejście do leczenia przewlekłych chorób zapalnych, w tym także atopowego zapalenia skóry. 

W naszej klinice już od lat specjalizujemy się w leczeniu atopowego zapalenia skóry oraz innych przewlekłych chorób skóry o podłożu alergicznym, atopowym i autoimmunologicznym.

Nowoczesne narzędzia diagnostyczne i unikalne urządzenia zabiegowe pozwoliły nam uzyskanie efektu synergii w wyniku zastosowania skojarzonej terapii wieloczynnikowej.

Tak spektakularne efekty terapeutyczne byłyby niemożliwe do uzyskania przy zastosowaniu każdego z tych czynników z osobna.

Kompleksowa terapia AZS w CM VIMED.
Jak wygląda skóra w atopowym zapaleniu skóry AZS ?

Co to jest AZS?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą chorobą skóry na tle immunologicznym. Jest to choroba o podłożu zapalnym, uważana za  nieuleczalną lub bardzo opornie poddającą się leczeniu.

Skóra chorego pod wpływem substancji drażniących (mydło, rozpuszczalniki), alergenów (roztocza, sierść) lub pokarmów (nietolerancja pokarmowa), traci barierę ochronną zbudowaną z lipidów (tzw. płaszcz lipidowy).

Głównymi objawami atopowego zapalenia skóry są zaczerwienienie i suchość skóry, swędzenie i skłonność do nawrotowych zakażeń bakteryjnych. Zmiany najczęściej lokalizują się na zgięciach łokciowych i kolanowych, na twarzy i szyi, ale mogą obejmować całe ciało (erytrodermia).

Atopowemu zapaleniu skóry często towarzyszą również inne schorzenia atopowe: astma oskrzelowa, sezonowy lub przewlekły katar sienny oraz alergiczne zapalenie spojówek.

Marsz alergiczny i Atopowe Zapalenie Skóry

W atopowym zapaleniu skóry charakterystyczne są też często występujące przejawy Marszu alergicznego. Polega on na tym, że objawy choroby znikają pod wpływem leczenia w jednym miejscu, by po jakimś czasie zamanifestować się w zupełnie innym miejscu, lub w całkowicie inny sposób.

Atopowe zapalenie skóry zaleczone u dzieci, objawić się może jako atopowe zapalenie skóry lub astma oskrzelowa w wieku dojrzałym. Liczne badania potwierdzają, że AZS to czynnik ryzyka astmy oskrzelowej! Innymi słowy, astma oskrzelowa jest silnie skorelowana z występowaniem atopowego zapalenia skóry w wieku dziecięcym.

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry (objawy AZS)?

Atopowe zapalenie skóry to uciążliwa choroba o nawrotowym przebiegu. Głównym objawem AZS jest suchość skóry, która jest spowodowana utratą bariery skórnej. Prowadzi to do zwiększenia utraty wody przez naskórek, czemu zwykle towarzyszy niezwykle dokuczliwy, intensywny świąd.

Pojawiają się charakterystyczne zaczerwienienia i spękania skóry, A także pogrubienia naskórka. Pacjenci z atopowym zapaleniem skóry skarżą się także na mrowienia, pieczenia.

AZS to choroba ciała i duszy

Pacjenci autentycznie cierpią z powodu pękania skóry i tworzenia się intensywnie swędzących ran. Na ciele mogą pojawić się strupy z sączącą się wydzieliną.

Z kolei świadomość, że otoczenie z dystansem odnosi się do widocznych zmian skórnych obniża poziom pewności siebie i samoakceptacji osób z AZS. Złe samopoczucie i stany depresyjne powodują, że chorzy nie mogą w pełni korzystać z życia.

Uogólniony przewlekły stan zapalny oraz przyjmowane leki uspokajające, przeciwbólowe, nasenne, sterydy i antybiotyki powodują znaczne pogorszenie samopoczucia.

Choroba nawet przez chwilę nie daje zapomnieć o sobie. Codzienna czasochłonna pielęgnacja, czyli smarowanie, natłuszczanie, przyjmowanie leków, czasami antybiotyków znacząco pogarsza jakość życia pacjentów.

Objawy AZS mogą być różne u poszczególnych osób. Każdy też nieco inaczej reaguje na leczenie, dlatego niezbędne jest personalizowane podejście do leczenia atopowego zapalenia skóry.

Jakie są objawy AZS?

Personalizowana, Funkcjonalna Medycyna Stylu Życia w leczeniu AZS

Personalizowana, funkcjonalna medycyna stylu życia, to zupełnie nowe podejście wieloczynnikowe. Dzięki wykorzystaniu personalizacji i synergii okazało się niezwykle skuteczne w leczeniu AZS.

Narzędzia diagnostyczne, jakimi się posługujemy, pozwalają dopasować leczenie do unikalnego fenotypu pacjenta i do stadium rozwoju choroby.

Poza Personalizacją, kluczowym czynnikiem sukcesu w leczeniu AZS jest Synergia, czyli jednoczesne oddziaływanie na organizm pacjenta na kilku poziomach.

To nowatorska metoda leczenia atopowego zapalenia skóry polega na zastosowaniu personalizowanego odżywiania i leczenia, wspomaganego zabiegami usprawniającymi procesy komórkowe.

W wyniku  leczenia następuje wyciszenie przewlekłego stanu zapalnego i rozpoczyna się regeneracja tkanek wszystkich warstw skóry, co w większości przypadków pozwala całkowicie uciszyć chorobę. Pacjenci sygnalizują:

 • Poprawę samopoczucia po wyłączeniu leków,
 • Mniejszą skłonność do powstawania podrażnień skóry,
 • Oszczędność czasu wobec braku konieczności czasochłonnej pielęgnacji,
 • Oszczędność wydatków na leki i drogie środki pielęgnacji skóry,
 • Poprawę stanu psychicznego, bez ciągłego ukrywania zmian skórnych,
 • Brak problemów związanych z nadkażeniami bakteryjnymi i wirusowymi,

Leczenie AZS u dorosłych – czym różni się personalizowana medycyna funkcjonalna od standardowego leczenia chorób skóry?

Konwencjonalne metody leczenia AZS u dorosłych

Ponieważ medycyna nie zna leku działającego na przyczyny choroby, wszelkie działania lekarzy dermatologów skierowane są na łagodzenie objawów choroby.

Pielęgnacja w leczeniu AZS.

1. PIELĘGNACJA SKÓRY

W atopowym zapaleniu skóry mamy do czynienia ze skórą suchą i często bardzo osłabioną przez chorobę i objawowe jej leczenie. Wszystkie warstwy skóry są ścieńczone i bardzo wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych.

Podstawowe znaczenie w leczeniu AZS ma odpowiednia pielęgnacja skóry. Codzienne kąpiele z dodatkiem emolientów i natłuszczanie skóry bezpośrednio po kąpieli to podstawa codziennej pielęgnacji. Maści zawierające składniki takie jak wazelina i oleje mineralne, są zwykle pierwszym wyborem w łagodzeniu objawów atopowego zapalenia skóry u dorosłych.

Stosowanie maści może być jednak niekomfortowe. Pozostawiają one trwały filtr na skórze i wolno się wchłaniają. Dlatego pacjenci częściej sięgają po kremy i balsamy przeznaczone dla skóry atopowej. 

Sterydy w leczeniu AZS.

2. LEKI MIEJSCOWE

Leki miejscowe stosowane są bezpośrednio na skórę w celu złagodzenia objawów i zmniejszenia stanu zapalnego w miejscu występowania zmian. Istnieje kilka rodzajów leków miejscowych stosowanych w leczeniu AZS. Do najpowszechniejszych należą kortykosteroidy o różnej mocy i inhibitory kalcyneuryny.

Pacjenci często nie rozumieją, że kortykosteroidy w leczeniu AZS należy stosować bardzo ostrożnie. Dają one wprawdzie szybki efekt w postaci złagodzenia lub nawet ustąpienia objawów, ale nie leczą choroby. Efekt stosowania leków steroidowych jest zazwyczaj krótkotrwały. Leki te niosą duże ryzyko poważnych działań niepożądanych. 

Jednym z najpoważniejszych i najczęściej występujących efektów ubocznych stosowania miejscowych leków steroidowych (sterydów) jest ścieńczenie skóry, która w wyniku trwającej choroby i tak jest już w bardzo złej kondycji. 

Dodatkowo po odstawieniu steroidu może pojawić się efekt z odstawienia, który polega na tym, że  wzrasta intensywność nasilenia zmian skórnych po zaprzestaniu przyjmowania leku.

Typowe skutki uboczne miejscowych steroidów obejmują:

 • Ścieńczenie skóry, zanik wszystkich warstw skóry (atrofia)
 • Plamica — wynaczynienia do skóry
 • Teleangiektazje – choroby naczyń krwionośnych
 • Około ustne zapalenie skóry
 • Trądzik lub wysypki podobne do trądziku różowatego
Fototerapia w leczeniu AZS.

3. FOTOTERAPIA 

U niektórych osób naturalne światło słoneczne może złagodzić objawy AZS. Dlatego poprawa stanu skóry u atopików często występuje właśnie latem. Do leczenia atopowego zapalenia skóry stosuje się też naświetlania lampami emitującymi światło UF o różnych długościach fal UVA i UVB. Także ta metoda leczenia działa jedynie objawowo, łagodząc okresowo objawy choroby i uczucie swędzenia.

Trwa debata na temat działania fototerapii, ale wiadomo, że zmniejsza ona stan zapalny w zewnętrznych warstwach skór, więc okresowo poprawia stan skóry atopowej. Niestety ta terapia także nie jest pozbawiona niepożądanych efektów ubocznych.

Leki w leczeniu AZS.

4. LECZENIE OGÓLNOUSTROJOWE 

W leczeniu ogólnoustrojowym stosowane są leki, które wyciszają układ odpornościowy, by osłabić reakcję zapalną układu immunologicznego- tzw. immunosupresanty. Przeznaczone są one do leczenia tylko ciężkich i opornych na leczenie przypadków AZS, gdzie układ odpornościowy atakuje własne komórki skóry. To także jest leczenie, które nie identyfikuje i nie eliminuje przyczyn choroby.

Wadą leków immunosupresyjnych jest to, że osłabiając układ odpornościowy mają szereg  niekorzystnych działań ubocznych. Zwiększają również ryzyko zachorowania na inne choroby i dlatego mogą być stosowane tylko okresowo.

Dlaczego pacjenci szukają innych metod leczenia Atopowego Zapalenia Skóry (AZS)? 

Trzy główne powody, dla których pacjenci szukają innych metod leczenia atopowego zapalenia skóry.

 

Pierwszy powód

Medycyna nie zna leku, który pozwoliłby na całkowite i trwałe wyleczenie atopowego zapalenia skóry. Dostępne leki nakierowane są wyłącznie na złagodzenie objawów choroby, ale mają szereg niekorzystnych działań ubocznych.

 

Drugi powód

Dermatolodzy nie dysponują metodami, które potrafiłyby zlokalizować przyczyny choroby. Dlatego tak ciężko jest znaleźć leczenie celowanie. Rutynowe terapie zalecane przez dermatologów dają tylko krótkotrwałe, ograniczone efekty.

 

Trzeci powód

Istnieje coraz więcej doniesień naukowych dotyczących powiązania objawów choroby z dietą, stylem życia, odżywianiem, genetyką. Wyniki badań klinicznych nie są spójne, a nowe leki zalecane przez dermatologów nie są w pełni bezpieczne.

Dzięki personalizacji i synergii działania, skuteczne leczenie AZS stało się możliwe

Nie ulega już wątpliwości, że przyczyną atopowego zapalenia skóry jest zaburzony metabolizm komórek skóry. Jest to spowodowane zaburzeniami odżywiania i agresywnym działaniem własnego układu odpornościowego. Komórki układu immunologicznego atakują komórki skóry.

Te zaburzenia wywołują objawy charakterystyczne dla atopowego zapalenia skóry, takie jak swędzenie, podrażnienia i problemy ze szczelnością bariery naskórkowej. Nie udało się dotąd zidentyfikować jednej wspólnej przyczyny tego procesu chorobowego. U każdego pacjenta triggerem wywołującym łańcuch reakcji może być inny czynnik.

Rola diety w leczeniu Atopowego Zapalenia Skóry (AZS)

Wiele obserwacji wskazuje na związek pomiędzy nawykami żywieniowymi a ciężkością nasilenia objawów chorobowych.

Nie udało się jednak zidentyfikować grupy produktów spożywczych, które działałyby w niekorzystny sposób na wszystkich chorych. Podejmowane próby stosowania diet eliminacyjnych, pokazały, że to, co jednym szkodzi, innym pacjentom wręcz pomaga.

To dlatego test cytotoksyczności składników pożywienia Kod Metaboliczny 200 okazuje się tak bardzo pomocny w opracowaniu diety eliminacyjno-rotacyjnej. Tylko tak indywidualnie opracowana dieta pozwala spersonalizować sposób odżywiania, który wykluczy pokarmy wywołujące niepożądane reakcje pokarmowe. Takie pokarmy staja się antygenami pokarmowymi specyficznymi dla danej osoby.

Personalizacja odżywiania to nowe słowo klucz w leczeniu atopowego zapalenia skóry

Wieloletnie obserwacje pokazały, że po zjedzeniu określonych potraw u niektórych osób objawy choroby się nasilają. Niestety nie ma tu jednej reguły. Te same potrawy u innych osób nie powodują żadnego nasilenia choroby.

Na szczęście od niedawna dostępne jest narzędzie diagnostyczne, które pozwala zidentyfikować pokarmowe czynniki odpowiadające za rozwój i podtrzymywanie stanu zapalnego.  Badanie krwi już w ciągu 48 godzin dostarcza odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Kod Metaboliczny 200 – nowoczesny test na nietolerancje pokarmowe okazał się skuteczny w opracowywaniu personalizowanych programów żywieniowych w leczeniu atopowego zapalenia skóry (AZS) i innych chorób autoimmunologicznych

Kod Metaboliczny 200 - nowoczesny test na nietolerancje pokarmowe okazał się skuteczny w leczeniu atopowego zapalenia skóry u dorosłych (AZS).

Zarezerwuj konsultację wstępną  online ze specjalistą Terapii Fenotypowej

Dowiesz się, czy kwalifikujesz się do wieloczynnikowej terapii personalizowanej, funkcjonalnej medycyny stylu życia.

Jeżeli tak, niezwłocznie podejmiemy leczenie.

Synergia – klucz do leczenia Atopowego Zapalenia Skóry – AZS

Dzięki synergicznemu działaniu zabiegów rehabilitacji komórkowej, w połączeniu z dobrze spersonalizowaną terapią żywieniową, możesz wreszcie pozbyć się dolegliwości skórnych związanych z AZS (atopowym zapaleniem skóry). 

Kluczem do sukcesu jest właśnie wieloczynnikowe działanie, które adresuje przyczynę choroby. Terapia, która eliminuje pokarmowe źródła stanu zapalnego i usprawnia metabolizm komórek skóry. 

Centrum Medyczne VIMED od wielu już lat pomaga pacjentom z przewlekłymi chorobami skóry. Efekt doraźny jest taki sam jak przy stosowaniu konwencjonalnych leków — zmniejszamy reakcje układu immunologicznego i przewlekły stan zapalny.

Najważniejszy jednak jest efekt długo terminowy – brak nawrotu choroby, przy przestrzeganiu reżimu żywieniowego.

Co jeszcze wyróżnia terapię funkcjonalną od innych, konwencjonalnych metod leczenia atopowego zapalenia skóry?

Brak ciężkich i uprzykrzających życie objawów niepożądanych. Wręcz przeciwnie, w wyniku terapii zyskuje nie tylko skóra, ale każda komórka Twojego ciała. Terapia funkcjonalna nie tłumi reakcji układu odpornościowego, lecz usuwa przyczyny wywołujących tę reakcję.

Układ odpornościowy jest w pełni sprawny i chroni Cię przed zagrożeniami ze strony wirusów, bakterii, pasożytów i komórek nowotworowych.

Personalizowana terapia funkcjonalna (metaboliczna, czy fenotypowa), w leczeniu atopowego zapalenia skóry jest obecnie najskuteczniejszą formą naturalnego leczenia przewlekłych chorób skóry, także tych wynikających z autoagresji.

Funkcjonalne leczenie atopowego zapalenia skóry (AZS) w CM VIMED jest nie tylko skuteczne i trwałe, ale także całkowicie bezpieczne, bez negatywnych efektów ubocznych.

Doświadczenie pokazało, że specyfika AZS wymaga indywidualnego podejścia do każdego pacjenta.

Atopowe zapalenie skóry nie jest wyizolowanym zespołem objawów. Nie możemy poprzestać na leczeniu objawów skórnych. Skóra jest jedynie wskaźnikiem, który obrazuje zaburzenia metaboliczne związane z funkcjami organizmu. Najważniejsze z nich to procesy wchłaniania substancji odżywczych z pożywienia, oddychanie komórkowe oraz procesy detoksykacji, czyli usuwania z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii.  

Zobacz historie naszych pacjentów z AZS (atopowym zapaleniem skóry) i przekonaj się o skuteczności terapii prowadzonych w Centrum Medycznym VIMED!

Zamień leczenie objawowe AZS na leczenie przyczynowe

Metodologię personalizowanej, funkcjonalnej medycyny stylu życia wdrożyliśmy w roku 2007 jako pierwsza klinika w Polsce. Teraz kiedy mamy już za sobą wiele lat doświadczeń, wiemy, że niemal w każdym przypadku choroby przewlekłej o podłożu zapalnym możemy pomóc. Potrafimy nie tylko łagodzić objawy, ale w większości przypadków doprowadzić do trwałego wycofanie się choroby.

W wielu przypadkach udało nam się na wiele lat nie  dopuścić do nawrotu choroby. Tam, gdzie objawy powracają, są one znacznie łagodniejsze niż przed podjęciem terapii.

Dzieje się tak, ponieważ docieramy do podłoża choroby, wyciszamy przewlekły stan zapalny w organizmie, przywracamy równowagę immunologiczną, która leży u podłoża atopowego zapalenia skóry. Zapewniamy dowóz tlenu i substancji odżywczych do komórek, zapewniając ich prawidłowy metabolizm. Wspomagamy ewakuację metabolitów komórkowych.

Jeżeli walczysz z atopowym zapaleniem skóry AZS, teraz możesz tę walkę wygrać.?

Zaufaj Personalizowanej Medycynie FunkcjonalnejJak już wiesz, kluczem do skutecznego leczenia AZS (atopowego zapalenia skóry) jest personalizacja i synergia działania 

Cała tajemnica skuteczności terapii to połączenie zabiegów rehabilitacji komórkowej z indywidualnie dobraną terapią żywieniową

Nasi pacjenci po przejściu wieloczynnikowej terapii funkcjonalnej już po pierwszych dwóch tygodniach zauważają spektakularne efekty:

 • wyciszenie choroby,
 • ustąpienie zmian skórnych,
 • złagodzenie wyprysku i zaczerwienienia,
 • ustanie świądu,
 • redukcja bólu,
 • Normalizację snu.

Czy personalizowana medycyna stylu życia to medycyna alternatywna?

Personalizowana medycyna stylu życia to w żadnym wypadku NIE jest medycyna ludowa, czy medycyna alternatywna, choć bardzo często czerpie z doświadczeń przekazywanych przez lekarzy od tysięcy lat, od czasów Hipokratesa i Avicenny. 

Jest to nowa gałąź medycyny akademickiej, od kilkunastu już lat wykładana na najlepszych uniwersytetach medycznych na świecie. Pierwszym była Harvard Medical School, która w roku 2007 uruchomiła studia podyplomowe dla lekarzy. 

W naszej praktyce wykorzystujemy coraz bogatszą wiedzę medyczną na temat chorób o podłożu zapalnym. Korzystamy z innowacyjnych badań diagnostycznych. Używamy unikalnych urządzeń zabiegowych, które pomagają nam zmobilizować upośledzone narządy do prawidłowego funkcjonowania.

Statystyki wyleczeń w naszych klinikach mówią same za siebie! Efekty takie obserwujemy aż u 70% pacjentów, u pozostałych natomiast dostrzegamy redukcję dotkliwych symptomów o 50%.

Wieloczynnikowa terapia atopowego zapalenia skóry

Leczenie atopowego zapalenia skóry w klinice chorób cywilizacyjnych CM VIMED jest oparte na synergicznym współdziałaniu pięciu elementów. 

AZS - synergia leczenia (2)
Spersonalizowane odżywianie - Kod Metaboliczny 200 - test cytotoksyczności

Pierwszy czynnik

Spersonalizowane odżywianie – Kod Metaboliczny 200 – test cytotoksyczności

Przyczyną atopowego zapalenia skóry (AZS) jest stan zapalny, często wywołany niepożądaną reakcją pokarmową i kumulacją toksycznych metabolitów w organizmie. W atopowym zapaleniu skóry, dieta odgrywa szczególną rolę. U każdej osoby inne czynniki pokarmowe mogą wywołać reakcję zapalną. 

Dysponując informacjami na temat nietolerancji pokarmowych wiemy, które pokarmy wywołują reakcję zapalną. Możemy opracować taki sposób odżywiania, by zredukować przewlekły stan zapalny. Na tym polega personalizacja odżywiania.

Test cytotoksyczności składników pożywienia Kod Metaboliczny 200, okazał się najlepszym spośród wszystkich testów na nietolerancje pokarmowe w leczeniu atopowego zapalenia skóry (AZS). Jesteśmy przekonani, że to zasługa niezrównanej czułości i wszechstronności tego badania diagnostycznego.

Drugi czynnik

Odpowiedni dowóz substancji odżywczych

Wykluczeni pokarmów wywołujących stan zapalny pozwala na usprawnienie procesów wchłaniania i przyswajania makro i mikro składników odżywczych. W pierwszej kolejności przywracane są funkcje  przewodu pokarmowego.

Dzięki temu do krwi dostarczane są wszystkie składniki niezbędne do odbudowy komórek i wytwarzania niezbędnych hormonów i enzymów. Organizm może z nich w pełni korzystać, co przyspiesza procesy odnowy i regeneracji struktur tak potrzebnej w AZS. Mitochondria – komórkowe siłownie – otrzymują nieograniczony dostęp do źródeł energii.

Personalizowana dieta eliminacyjno- rotacyjna to dieta regeneracyjna. W leczeniu atopowego zapalenia skóry, stosowana jest przez kilka, a czasem przez kilkanaście miesięcy, zanim znikną wszystkie zmiany skórne. 

Dzięki dostarczeniu odpowiedniej ilości substancji odżywczych minerałów i witamin możliwa jest pełna regeneracja tkanek. Komórki skóry, które latami ulegały degradacji w wyniku działania choroby i w wyniku skutków ubocznych leczenia – naświetlania, sterydów, znowu działają prawidłowo.

Trzeci czynnik

Odpowiednia ilość tlenu

W leczeniu atopowego zapalenia skóry odpowiednia ilość tlenu dostarczanego do komórek odgrywa szczególną, wielowymiarową rolę. 

W wyniku uszkodzenia skóry, tkanki podskórnych i naczyń włosowatych, dowóz tlenu za pośrednictwem naczyń włosowatych jest znacznie ograniczony. Dlatego tlenoterapia hiperbaryczna jest doskonałą metodą dostarczenia tlenu – bezpośrednio do chorych komórek. 

Tlenoterapia hiperbaryczna HBOT polega na podawaniu czystego tlenu w specjalnej, tak zwanej twardej komorze hiperbarycznej pod ciśnieniem powyżej 2 ATA. Tlenoterapia hiperbaryczna jest metodą coraz powszechniej stosowaną na całym świecie w celu dostarczania tlenu do niedotlenionych tkanek. W wypadku atopowego zapalenia skóry chodzi o komórki skóry, w których na skutek zmian zapalnych została upośledzona funkcja naczyń włosowatych. 

Tlenoterapia hiperbaryczna, realizowana w profesjonalnych komorach hiperbarycznych pod odpowiednim ciśnieniem, pozwala na wysycenie tlenem przestrzeni międzykomórkowej bez udziału naczyń krwionośnych. Odpowiednia ilość i jakość tlenu przywraca metabolizm komórkowy. Następuje wówczas przyspieszona regeneracja naskórka, błon śluzowych jelit oraz wyściółka naczyń krwionośnych. 

Dochodzi do obniżenia poziomu prozapalnych cytokin i poprawy odżywienia wszystkich komórek ciała. Dodatkowym efektem jest rewaskularyzacja, czyli tworzenie i regeneracja uszkodzonych mikro naczyń krwionośnych w skórze. Dzięki odbudowie naczyń włosowatych w warunkach podwyższonego ciśnienia możliwe staje się namnażanie komórek macierzystych (stem cell). 

To cudowne komórki, które mogą się przekształcać w nowe komórki niezbędne do regeneracji uszkodzonych komórek i zbudowanych z nich narządów. 

Sprawne procesy detoksykacyjne, które umożliwią ewakuację toksycznych metabolitów komórkowych

Czwarty czynnik

Sprawne procesy detoksykacyjne, które umożliwią ewakuację toksycznych metabolitów komórkowych

Najczęściej konieczne jest wdrożenie procedur wspomagających pracę wątroby i procesy detoksykacji organizmu. Usprawniając funkcje wątroby, jelit nerek i płuc, możemy poprawić wchłanianie substancji odżywczych, tak bardzo potrzebnych komórkom skóry. Jednocześnie odciążamy skórę w funkcji detoksykacji. 

Programy wspomagające naturalne procesy detoksykacyjne ułatwiają usunięcie toksycznych złogów nie tylko z przewodu pokarmowego, ale także ze wszystkich komórek i przestrzeni międzykomórkowych. Celem jest przywrócenie homeostazę i wspomaganie naturalnych procesów regeneracyjnych organizmu. 

Cykliczna detoksykacja organizmu powinna być brana pod uwagę przez wszystkie osoby, które zmagają się z przewlekłymi chorobami skóry. Cykliczne oczyszczanie wątroby wpływa nie tylko na poprawę stanu skóry. Pacjenci obserwują znaczną poprawę funkcji wszystkich narządów, poprawę parametrów krwi, w tym profilu lipidowego, lepsze funkcjonowanie układu trawiennego, przywrócenie równowagi hormonalnej, przyspieszenie procesu spalania tkanki tłuszczowej.

Sprawne funkcjonowanie jelit, od których zależy zdrowie wszystkich narządów

Piąty czynnik

Sprawne funkcjonowanie jelit, od których zależy zdrowie wszystkich narządów

Zdrowie zaczyna się w jelitach! Sprawnie funkcjonujący układ pokarmowy zapewnia wchłanianie składników odżywczych, minerałów i witamin i wydalanie niestrawionych resztek pokarmowych i substancji, które układ limfatyczny skierował do jelit w celu ich wydalenia na zewnątrz. 

Przywrócenie prawidłowego składu mikrobiomu to podstawa sprawnego funkcjonowania każdego organizmu. Jednym z zabiegów często wykorzystywanych w leczeniu chorób skóry jest terapia wodna jelita grubego – hydrokolonoterapia.

Jeśli bariera jelitowa uszkodzona jest przez stan zapalny lub nieprawidłową florą jelitową, to do wnętrza organizmu wnika niekontrolowany strumień antygenów pokarmowych i bakteryjnych. 

To powoduje, że w jelicie obniżeniu ulega liczba bakterii „dobroczynnych” – np. dbających o odżywianie komórek bariery jelitowej – Faecalibacterium prausnitzii czy Akkermansia muciniphila. W tym samym czasie przybywa bakterii i drobnoustrojów „szkodliwych”: Candida Albicans, Clostridium. 

Regeneracja funkcji jelita grubego ma kluczowe znaczenie w procesie leczenia chorób skóry u osób dorosłych.

Zarezerwuj konsultację wstępną online ze specjalistą

Dowiesz się, czy kwalifikujesz się do innowacyjnej terapii.

Jeżeli tak, już po kilku tygodniach terapii zaobserwujesz korzystne zmiany.

Dlaczego warto zadzwonić już dzisiaj i umówić się na indywidualną konsultację ze specjalistą terapii fenotypowej?

Wiedza i doświadczenie

Dysponujemy bezcennym doświadczeniem w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Od lat leczymy skutecznie AZS, a także inne przewlekłe choroby skóry o podłożu alergicznym i autoimmunologicznym. Wiemy jakie czynniki leżą u podłoża tej choroby, rozumiemy mechanizmy, które wpływają na jej przebieg. Wiemy, jak trwale wyciszyć chorobę.

Unikalne technologie

Centrum Medyczne VIMED to pierwsza w Polsce klinika, która wdrożyła metodologię personalizowanej, funkcjonalnej medycyny stylu życia. Jesteśmy jedyną placówką w Polsce, która stosuje tak spersonalizowane i kompleksowe podejście w leczeniu atopowego zapalenia skóry (AZS).  Personalizowana dieta, tlenoterapia hiperbaryczna, terapia wodna jelita grubego.

Trwałe efekty

Zaufało nam już tysiące pacjentów.  Osoby zmagające się z AZS, po przejściu Terapii Funkcjonalnej odnotowały spektakularne efekty. Zauważyły całkowite lub znaczne wyciszenie choroby. Pacjenci odzyskali radość życia, dobre samopoczucie i możliwość normalnej pracy. Niektóre z tych  osób zechciały w wywiadach video powiedzieć o swoich doświadczeniach.

Wszechstronna, nieinwazyjna diagnostyka pozwoli opracować optymalne, spersonalizowane postępowanie lecznicze.

Zarezerwuj konsultację wstępną online ze specjalistą

Dowiesz się, czy kwalifikujesz się do terapii funkcjonalnej w naszej klinice.

Jeżeli tak, już po kilku tygodniach terapii zaobserwujesz korzystne zmiany.

Wieloczynnikowa terapia funkcjonalna to najnowsze, przełomowe rozwiązanie w leczeniu AZS


Przyczyną AZS jest przewlekły stan zapalny

Główną przyczyną Atopowego Zapalenia Skóry jest przewlekły stan zapalny, wywołany najczęściej niepożądaną reakcją na składniki pożywienia (tak zwana nietolerancja pokarmowa) i kumulacją toksycznych metabolitów w organizmie.

Czas leczenia AZS zależy od stopnia nasilenia choroby

Przebieg i czas trwania leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby. Po identyfikacji pokarmów wywołujących stan zapalny i czasowym lub stałym wdrożeniu diety eliminacyjnej jednocześnie stosowane są zabiegi medycyny fizykalnej.

Unikalne zabiegi pozwalają na uzyskanie efektu synergii

Zabiegi mają na celu wspomaganie procesów metabolicznych, czyli odżywiania i detoksykacji na poziomie komórkowym. Dzięki podawaniu czystego tlenu medycznego w profesjonalnej komorze hiperbarycznej życiodajny tlen dociera do wszystkich, dotychczas niedotlenionych komórek skóry, usprawniając ich metabolizm.

Usprawnić procesy metaboliczne w komórkach skóry

Wspomaganie funkcji wątroby i wszystkich procesów komórkowych we wszystkich układach funkcjonalnych organizmu inicjuje i podtrzymuje procesy regeneracji naskórka. Skóra goi się z tygodnia na tydzień. Zregenerowana skóra staje się coraz bardziej elastyczna,  ustaje swędzenie, następuje normalizacja koloru skóry oraz zmniejszenie obszaru zmian skórnych.

Nowa jakość życia po wyleczeniu choroby

Pacjent, którego skóra przestaje boleć i przyjmuje naturalny zdrowy wygląd, zaczyna inaczej funkcjonować. Powraca pewność siebie w relacjach prywatnych i zawodowych. Życie nabiera nowego wymiaru. Koszty poniesione na terapię funkcjonalną szybko się zwracają. Nie ma już wydatków na leki, kremy, emolienty, naświetlania i lekarzy.

Leczenie, które w ostatecznym rozrachunku nic nie kosztuje

Oszczędności na lekach, kosmetykach i lekarzach na przestrzeni lat mogą być ogromne, ale to nie wszystko.

Zmiana sposobu odżywiania przynosi też oszczędności w wydatkach na żywność i używki. Okazuje się, że terapia funkcjonalna oparta na metodologii personalizowanej medycyny stylu życia nic nie kosztuje.

Zaufało nam już tysiące pacjentów!

ZOBACZ EFEKTY NASZEJ TERAPII U PACJENTÓW Z AZS!!

Jeżeli cierpisz z powodu Atopowego Zapalenia Skóry, po prostu umów się na pierwszą konsultację wstępną.
Jeżeli zakwalifikujesz się do terapii, odzyskasz zdrową skórę i radość życia! Zaoszczędzić sobie cierpienia i wydatków na leki!

Zyskasz zdrowie, czas i pieniądze!

Dlaczego Personalizowana, Funkcjonalna Medycyna Stylu Życia okazała się tak skuteczna w leczeniu AZS?


Pacjenci zawsze pytają, jak to możliwe, że przez tyle lat tak wielu lekarzy dermatologów nie potrafiło nam trwale pomóc, a w Centrum Medycznym VIMED okazuje się to możliwe i to nawet w ciągu kilkunastu miesięcy? Odpowiedź jest bardzo logiczna:

W medycynie konwencjonalnej lekarz zajmuje się pacjentem, w zależności od swojej specjalizacji: np. dermatologii. Patrzy tylko na specyficzne dla jego specjalizacji objawy choroby i tylko te objawy leczy. W razie potrzeby kieruje pacjenta do innego specjalisty.

Lekarz konwencjonaly – specjalista, dysponuje określonym arsenałem leków, którymi stara się złagodzić objawy. Te same leki stosowane są wszystkich pacjentów. Lekarz obserwuje reakcję organizmu i podczas kolejnych wizyt dobiera takie leki, lub zabiegi, na które w danym momencie dziecko najlepiej reaguje. Przypomina to doświadczalną metodę prób i błędów.

W Personalizowanej, Funkcjonalnej Medycynie Stylu Życia lekarz przede wszystkim stara się odpowiedzieć na pytanie: “Dlaczego pacjent zachorował?” Lekarz medycyny funkcjonalnej patrzy na pacjenta – holistycznie. Szuka początków – przyczyn choroby – zaburzeń określonych funkcji organizmu na poziomie komórkowym i subkomórkowym – molekularnym (jądro komórki, mitochondria, geny).

Specjaliści medycyny funkcjonalnej „prześwietlają” życie pacjenta, analizują styl życia, czynniki biochemiczne, genetyczne, immunologiczne i środowiskowe, w celu zidentyfikowania przyczyn choroby. Następnie dostosowują metodologię postępowania do unikalnych, właściwości fenotypowych pacjenta, aby usprawniając zaburzone funkcje przywrócić optymalne zdrowie.


Już dziś umów się na konsultację ze specjalistą Terapii Fenotypowej!

Szkoda każdego dnia

Specjalista na podstawie wywiadu, dobierze najwłaściwszą strategię postępowania. Ustali stopień nasilenia choroby i określi orientacyjny czas trwania terapii.
Czas trwania leczenia uzależniony jest od stopnia zaawansowania choroby oraz od tego jak będziesz przestrzegać zaleceń naszych specjalistów.


Czy wiesz, że płatności możesz rozłożyć na raty?