Domowe metody leczenia, przekazywane z pokolenia na pokolenie, są chętnie wykorzystywane w życiu codziennym w walce z różnymi mniejszymi dolegliwościami. Co ciekawe, okazuje się, że te naturalne lekarstwa zaliczane do medycyny niekonwencjonalnej uzyskały naukowe potwierdzenie skuteczności!
Miód na kaszel
Już w 2007 roku w czasopiśmie
“Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine” opublikowano badanie potwierdzające, że łyżeczka miodu niweluje kaszel u dzieci z infekcjami górnych dróg oddechowych i pomaga im lepiej spać niż po przyjęciu tradycyjnych lekarstw przeciwkaszlowych. Ponadto, miód jest tańszy niż popularne leki na kaszel oraz nie powoduje żadnych skutków ubocznych, takich jak zawroty głowy czy senność. Należy wybierać ciemne miody, np. gryczany, ponieważ mają więcej antyoksydantów niż jaśniejsze. Dzieciom poniżej 1 roku życia nie powinno się podawać miodu ze względu na ryzyko botulizmu.
Żurawina a problemy urologiczne
Indianie żyjący w Ameryce stosowali żurawinę do zwalczania infekcji zanim europejczycy skolonizowali kontynent. Współcześni badacze wykazali, że żurawina ma wyjątkowe zdolności do usuwania bakterii ze ścian pęcherza moczowego. Szklanka soku żurawinowego spożywana raz dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji pęcherza, szczególnie u kobiet, które znacznie częściej cierpią na tego typu dolegliwości.
Mięta na ból głowy
Badanie opublikowane w lutym bieżącego roku wykazało, że pacjenci skarżący się na bóle głowy, którzy stosowali miejscowo olejek mentolowy, mieli rzadsze ataki bólu niż badani przyjmujący placebo. Z kolei inne doświadczenie wykazało, że już po 15 min od aplikacji 10% olejku miętowego u osób zmagających się z tym schorzeniem, ból znacząco się zmniejszył.
[clearboth]
Imbir vs. nudności
Imbir znany jest jako domowe remedium na nadwrażliwość żołądka. Aby potwierdzić jego skuteczność, przeprowadzono eksperyment z udziałem 80 marynarzy, którzy cierpieli na chorobę morską. Okazało się, że imbir w znaczący sposób niwelował ich objawy. Dodatkowo, imbir nie powodował żadnych skutków ubocznych, takich jak senność, która jest często związana z przyjmowaniem leków na chorobę lokomocyjną.
Aloe vera na oparzenia
Wyciąg z aloesu już od wieków stosowany był do leczenia oparzeń. Najnowsze badania także potwierdzają zdolność tej rośliny do łagodzenia oparzeń i zadrapań. Wyniki z 2009 roku wykazały, że krem z aloesu był skuteczny w leczeniu oparzeń drugiego stopnia w czasie krótszym niż 16 dni, podczas gdy powszechnie stosowane kremy antybakteryjne przynosiły ulgę po 19 dniach.
[clearboth]
Należy jednak pamiętać, że powyższe informacje są pomocne tylko w przypadku leczenia pojedynczych incydentów zdrowotnych. Jeżeli objawy utrzymują się dłużej niż 2 dni, należy skonsultować się z lekarzem.