W specjalnym raporcie opublikowanym w okresie trwania Amerykańskiego Miesiąca Serca, American Heart Association (AHA) wezwała do podjęcia większych starań w celu identyfikacji oraz diagnozowania chorób tętnic kończyn dolnych wśród kobiet oraz do uwzględnienia tej grupy w badaniach naukowych poświeconych tematom chorób tętnic obwodowych, szczególnie kończyn dolnych.
Chodzi przede wszystkim o podniesienie świadomości na temat tego schorzenia, na które cierpią miliony kobiet, ale niewiele z nich o nim wie. Współczynnik umieralności i koszty opieki zdrowotnej związane z PAD są co najmniej porównywalne ze wskaźnikami dotyczącymi chorób serca oraz udaru mózgu.
Hirsch zwraca także uwagę, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z konsekwencji uszkodzeń naczyń krwionośnych kończyn dolnych, a mogą one być równie poważne, jak uszkodzenia naczyń, które prowadzą bezpośrednio do chorób serca i udaru mózgu.
Uszkodzenia tętnic kończyn dolnych, jak i uszkodzenia tych, które doprowadzają krew do mózgu lub serca, skutkują porównywalnym ryzykiem wystąpienia zawału serca, udaru mózgu a nawet śmierci.
We wspomnianym raporcie AHA odnotowano ustalenia dotyczące ryzyka zachorowania na PAD. Stwierdzono, że:
Klasycznymi objawami choroby tętnic obwodowych są bóle nóg i skurcze podczas chodzenia lub ćwiczeń. Niestety, większość osób dotkniętych tym schorzeniem nie ma takich objawów. Zdaniem dr. Hirscha, „niski wskaźnik występowania powyższych objawów pomaga wyjaśnić, dlaczego tak niewielu ludzi z PAD korzysta z odpowiednich zabiegów oraz stosuje terapię farmakologiczną w celu przywrócenia przepływu krwi w zwężonych lub zablokowanych tętnicach”.
Kardiolog Suzanne Steinbaum, dyrektor oddziału zajmującego się leczeniem chorób układu sercowo-naczyniowego wśród kobiet w szpitalu Lenox Hill w Nowym Jorku, uważa, że „odpowiednie leczenie, wcześnie wdrożone, jest szczególnie ważne, ponieważ kobiety z PAD często doświadczają bardzo gwałtownego obniżenia jakości funkcjonowania w życiu codziennym”.
Nie tak dawno temu większość kobiet nie była świadoma ryzyka związanego z rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego. Obecnie powszechnie już wiadomo, że więcej kobiet umiera z powodu chorób serca niż z powodu wszystkich nowotworów razem wziętych.
Co zatem robić, żeby ustrzec się PAD? Zdaniem dr Suzanne Steinbaum najważniejsza jest profilaktyka:
Nawet jeśli jesteś kobietą, która nie ma żadnego problemu z tętnicami, nie wiesz przecież, co się wydarzy w przyszłości. Zwłaszcza jeśli dotyczy cię któryś z czynników ryzyka, mogących powodować zachorowanie na choroby tętnic obwodowych, powinnaś pamiętać o profilaktyce.
CM VIMED to pierwszy w Polsce ośrodek wczesnej aktywnej profiaktyki zdrowotnej opartej na idei optymalnego dostosowania diety pacjenta do jego fenotypu.
Button [/note]