9 najważniejszych wskazówek, jak wybrać placówkę wykonującą zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej | VIMED

9 najważniejszych wskazówek, jak wybrać placówkę wykonującą zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej

Moda na zabiegi w komorach hiperbarycznych staje się coraz bardziej zauważalna. Co i rusz możemy przeczytać w kolorowych magazynach o jej wymiernych korzyściach na nasze zdrowie. Dzięki zabiegom w komorze hiperbarycznej odmłodniejemy, ponieważ czysty tlen mobilizuje nasze komórki macierzyste do wzrostu, poprawimy metabolizm, a co za tym idzie, zrzucimy zbędne kilogramy, poprawimy pracę wielu narządów – w tym serca, wątroby, jelit, a nawet mózgu, zapobiegając wielu chorobom. Komora hiperbaryczna to także niezastąpiona terapia wspomagająca w leczeniu autyzmu dziecięcego i poważnych chorób skóry, jak AZS i łuszczyca. Tlen to nasz prawdziwy sprzymierzeniec w walce o zdrowie. Ale czy powinniśmy zaufać każdej placówce oferującej tego typu zabiegi?

Lekarstwo czy trucizna?


Dowiedz się już dziś jakie pokarmy wywołują u Ciebie niepożądanych reakcji pokarmowych!

Niekoniecznie. Wiele placówek, wraz z rosnącą modą, żeruje na naszym zainteresowaniu tą nową, dosyć nieznaną w Polsce dziedziną terapii wspomagającej leczenie wielu dolegliwości. Nawet niewielu lekarzy tak naprawdę zdaje sobie sprawę z medycznych właściwości takich zabiegów. Jak więc ma się odnaleźć w tym natłoku w dodatku niepełnych informacji zwykły człowiek? Przeczytaj nasz krótki poradnik i bądź świadomym pacjentem!

Uważaj na oszustów!

1. Sprawdź placówkę, do której się udajesz

Miejsce, w którym chcesz się poddać zabiegom leczniczym, powinno być dokładnie przez Ciebie sprawdzone. Zwróć uwagę, czy wybrałeś podmiot leczniczy! Takie placówki znajdziesz w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą. Tego typu miejsca regularnie poddawane są kontroli odpowiednich organów, które sprawdzają, czy zostały spełnione odpowiednie wytyczne i odgórnie ustalone standardy.

2. Wybierz odpowiedni rodzaj komory

Istnieją trzy rodzaje komór hiperbarycznych: komory miękkie jednoosobowe, komory twarde jednoosobowe i komory wieloosobowe dostępnie w publicznych placówkach. I o ile mamy możliwość skorzystania z komór refundowanych przez NFZ (jedynie tylko w ostrych przypadkach), nie musimy mieć wątpliwości co do jakości wykonywanych zabiegów. Decydując się na zabiegi prywatnie, należy zdać sobie sprawę z kilku podstawowych faktów. W rzeczywistości komory miękkie jednoosobowe mają bardzo ograniczone zastosowanie, a są wykorzystywane w większości miejsc oferujących zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej. Zabiegi w tego rodzaju komorach sprawdzają się w profilaktyce chorób oraz w terapii wspomagającej leczenie autyzmu. Jeśli więc jakakolwiek placówka oferująca zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej używa komór miękkich i obiecuje zwalczanie chorób kardiologicznych, leczenie trudno gojących się ran, problemów dermatologicznych, zaburzeń seksualnych, odmładzanie, rekonwalescencję po zabiegach chirurgicznych, czy jako terapię regenerującą dla sportowców oraz wiele innych, to znaczy, że to tylko hasła reklamowe, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

3. Dowiedz się o stosowanych ciśnieniach w komorze hiperbarycznej

Kolejnym kluczowym elementem terapii w komorze hiperbarycznej jest zastosowanie odpowiednio wysokiego ciśnienia. W tym miejscu po raz kolejny należy zwrócić uwagę na rodzaje komór:

  • Komora miękka (mHBOT) – najwyższe zastosowane w niej ciśnienie nie może przekraczać 1,3 ATA. Dlaczego? Ponieważ budowa i materiał, z której są wykonywane, na to nie pozwalają. Jeśli więc jakakolwiek placówka „chwali się” stosowaniem ciśnień powyżej 1,5 ATA należy dokładnie dowiedzieć się o rodzaj komory, jaką dysponują – stosowanie wyższego ciśnienia w komorach miękkich jest niemożliwe lub naraża ludzi na niebezpieczeństwo!
  • Komora twarda (HBOT) – w tego typu komorze dozwolone jest stosowanie bardzo wysokich ciśnień, nawet do 3,2 ATA, i to właśnie wtedy tlen zamienia się w lek i dociera do wszystkich tkanek naszego organizmu, mając na niego zbawienny wpływ. Ten rodzaj komór pozwala dopasować odpowiednie parametry zabiegów do stanu zdrowia i wskazań lekarskich. Daje to możliwość szerokiego zakresu zastosowań terapeutycznych.

4. Sprawdź rodzaj tlenu, który oferuje dana placówka

Wiele placówek oszukuje swoich pacjentów, umieszczając na stronach internetowych informacje, że podczas zabiegu stosują czysty tlen. Okazuje się jednak, że jest to jedynie zabieg marketingowy. W czasie tlenoterapii podawany jest koncentrator tlenu, który nie ma nic wspólnego z 100% czystym tlenem o działaniu medycznym. Umawiając się na zabieg, dopytaj, który rodzaj tlenu zostanie Ci podany podczas zabiegu.

5. Zapytaj o certyfikat komory hiperbarycznej

Każda renomowana placówka świadcząca zabiegi w komorze hiperbarycznej powinna posiadać certyfikat potwierdzający oryginalność wykorzystywanego sprzętu, który jest odpowiednio serwisowany. Daje to gwarancję, że zabiegi wykonywane są zgodnie z najwyższymi standardami i normami Unii Europejskiej.

6. Dowiedz się, czy potrzebujesz skierowanie na zabiegi w komorze hiperbarycznej

Zabiegi wymagające użycia wyższego ciśnienia niż 1,5 ATA powinny być przepisywane przez lekarza i wymagają specjalnego skierowania. Jeśli takiego nie posiadasz, każda uczciwa placówka powinna odmówić Ci wykonania zabiegu. Wysokość zastosowanego ciśnienia powietrza lub tlenu, czas terapii oraz ilość zabiegów dostosowuje się indywidualnie. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ tlen hiperbaryczny to lek i źle zastosowany może mieć odwrotny wpływ do oczekiwanego.

7. Kto może wypisać Ci skierowanie

Zabiegi w komorze hiperbarycznej to zabiegi terapeutyczno-lecznicze i powinny być ściśle nadzorowane przez lekarza. Skierowanie na terapię może wypisać jedynie osoba do tego upoważniona. Istnieją dwie specjalizacje lekarskie, które pozwalają na wypisanie skierowania – anestezjolog i lekarz medycyny ratunkowej. Każdy inny lekarz nie ma uprawnień do przepisywania tego typu zabiegów, dlatego należy zwrócić na to szczególną uwagę!

8. Postepowanie przed zabiegiem w komorze hiperbarycznej

Zabiegi zawsze odbywają się po konsultacji internistycznej, która obejmuje dokładny wywiad, badanie przedmiotowe i badania dodatkowe, takie jak badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej. Badanie jest wykonywanie w celu wykrycia ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Jeśli placówka, do której się udajemy, nie wykonuje wyżej wymienionych czynności, należy zrezygnować z jej usług.

9. Postepowanie w czasie zabiegu w komorze hiperbarycznej

W czasie trwania zabiegu nad stanem pacjenta powinien czuwać specjalnie przeszkolony i wykwalifikowany zespół specjalistów gwarantujący bezpieczeństwo pacjentów; wśród nich powinni się znajdować: lekarz nadzorujący przebieg terapii oraz odpowiednio wykwalifikowana osoba obsługująca komorę hiperbaryczną.

Nie daj się oszukać!

Wybór miejsca, w którym chcesz wykonać zabiegi w komorze hiperbarycznej, powinien być przemyślany i dokładnie sprawdzony. Decydując się na zabiegi, daj sobie czas na dokładne przeanalizowanie wybranych placówek, wyszukania informacji o sprzęcie, który dane miejsce stosuje do wykonania zabiegu. Zadzwoń do wszystkich miejsc, które Cię interesują, i porównaj ich ofertę. Nie bój się pytać o najdrobniejsze szczegóły. Profesjonalne placówki udzielą Ci dokładnej informacji na temat zabiegów i nie będą miały nic do ukrycia.

Lekarstwo czy trucizna?


Dowiedz się już dziś jakie pokarmy wywołują u Ciebie niepożądanych reakcji pokarmowych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *