Recepta na długowieczność | VIMED

Recepta na długowieczność

Po raz pierwszy, badacze pokazują, jak dieta roślinna, zarządzanie stresem i inne zmiany stylu życia mogą prowadzić do długowieczności – podaje TIME.

Powołując się na artykuł  opublikowany w czasopiśmie Lancet Oncology, portal przedstawia badania naukowców, którym poddano grupę mężczyzn. Zmieniona dieta i redukcja stresu wykazała u nich wydłużenie się telomerów w ich komórkach. Wcześniejsze badania sugerowały, że telomery regulują starzenie się komórek.

Telomer to element strukturalny chromosomu zapewniający mu stabilność. Każdy chromosom ma dwa telomery umiejscowione na jego końcach. W każdej komórce somatycznej człowieka występują więc w sumie 92 telomery. Telomer zbudowany jest z kilku tysięcy zasad nukleinowych i związanych z nimi białek.

[framed_box bgColor=”#EBFFD4″]Długość telomerów w komórkach zwykle skraca się z wiekiem. Wielu naukowców uznało więc długość telomerów za wskaźnik starzenia się (rodzaj “molekularnego” zegara, tykającego przez cały okres życia komórki) oraz ogólnego stanu zdrowia. Badając ochotników, stwierdzono, że długość telomerów białych krwinek wyraźnie koreluje ze stylem życia. Ludzie wysportowani mają dłuższe telomery niż nieaktywni fizycznie. Zaś telomery osób narażonych na stres są krótsze niż u odczuwających go najrzadziej. Występowanie pewnych schorzeń, na przykład sercowo-naczyniowych, otyłości czy choroby Alzheimera, również koreluje z mniejszą długością telomerów.[/framed_box]

W najnowszym badaniu naukowcy pod wodzą dr Dean Ornisha, z Instytutu Badawczego Medycyny Prewencyjnej i University of California w San Francisco, który jest znany ze wspierania niskotłuszczowej diety – poddali badaniom grupę 35 mężczyzn ze zdiagnozowanym rakiem prostaty, którzy zgodzili się na badanie ich chromosomów przez okres 5 lat. Grupa badawcza dr Ornisha rozpoczęła badania w 2003 roku i miała na celu ocenienie czy zmiana stylu życia może opóźnić progresję choroby nowotworowej.

Części badanym mężczyznom całkowicie zmieniono dotychczasowy styl życia: wprowadzono nową dietę, ćwiczenia i zredukowano stres. Już w 2005 roku badacze odnotowali, że osoby, które stosowały niskotłuszczową dietę roślinną, bogatą w produkty pełnoziarniste, ćwiczyły przez 30 minut dziennie i brały lekcje zarządzania stresem, miały mniejszą możliwość progresji choroby nowotworowej w porównaniu do osób z grupy kontrolnej.

Jednocześnie u mężczyzn, którym radykalnie zmieniono styl życia,  zaobserwowano wyższy poziom telomerazy w ich komórkach (telomeraza to enzym, który przeciwdziała skracaniu telomerów za każdym razem, gdy komórka dzieli się) i odbudowanie się telomerów. W porównaniu z pomiarami na początku eksperymentu wydłużyły się o 10 proc. To pierwszy przypadek, gdy udało się osiągnąć taki efekt dowolną techniką. W grupie kontrolnej – zgodnie z dotychczasową wiedzą naukowców – skróciły się o ok. 3 proc. w porównaniu ze stanem sprzed pięciu lat. Pozytywny efekt był tym większy, im dokładniej pacjenci stosowali się do zaleceń lekarzy – podkreśla dr Ornish.


To pierwszy kontrolowane badanie wykazujące, że wszelkie interwencje – w tym przypadku zmiana stylu życia  – mogą zwiększyć długość telomerów, a co za tym idzie wpłynąć na proces starzenia się na poziomie komórkowym

Żeby jednoznacznie i bez żadnych wątpliwości stwierdzić, że wydłużenie telomerów przekłada się na przedłużenie życia potrzebne są jednak dodatkowe badania naukowe. Nie jest bowiem jasne, w jaki sposób zmiany w stylu życia przyczyniły się do wydłużenia telomerów. Który aspekt miał decydując i bezpośredni wpływ: czy dieta, czy ćwiczenia fizyczne czy też może zarządzanie stresem. Według dr Ornisha prawdopodobnie to kombinacja wszystkich tych zmian wywiera silny wpływ na nasze komórki.


Im więcej zmian wprowadzimy w naszym stylu życia, tym więcej możemy poprawić i to niezależnie od wieku

Często ludzie myślą: mam słabe geny i nic na to nie poradzę – mówi amerykański naukowiec. – Ale nasze badania wskazują, że telomery mogą się wydłużać w zależności od tego, jaki tryb życia prowadzą pacjenci. A dłuższe telomery oznaczają dłuższe życie i mniej chorób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *