Po raz pierwszy, badacze pokazują, jak dieta roślinna, zarządzanie stresem i inne zmiany stylu życia mogą prowadzić do długowieczności – podaje TIME.
Telomer to element strukturalny chromosomu zapewniający mu stabilność. Każdy chromosom ma dwa telomery umiejscowione na jego końcach. W każdej komórce somatycznej człowieka występują więc w sumie 92 telomery. Telomer zbudowany jest z kilku tysięcy zasad nukleinowych i związanych z nimi białek.
[framed_box bgColor=”#EBFFD4″]Długość telomerów w komórkach zwykle skraca się z wiekiem. Wielu naukowców uznało więc długość telomerów za wskaźnik starzenia się (rodzaj „molekularnego” zegara, tykającego przez cały okres życia komórki) oraz ogólnego stanu zdrowia. Badając ochotników, stwierdzono, że długość telomerów białych krwinek wyraźnie koreluje ze stylem życia. Ludzie wysportowani mają dłuższe telomery niż nieaktywni fizycznie. Zaś telomery osób narażonych na stres są krótsze niż u odczuwających go najrzadziej. Występowanie pewnych schorzeń, na przykład sercowo-naczyniowych, otyłości czy choroby Alzheimera, również koreluje z mniejszą długością telomerów.[/framed_box]
Części badanym mężczyznom całkowicie zmieniono dotychczasowy styl życia: wprowadzono nową dietę, ćwiczenia i zredukowano stres. Już w 2005 roku badacze odnotowali, że osoby, które stosowały niskotłuszczową dietę roślinną, bogatą w produkty pełnoziarniste, ćwiczyły przez 30 minut dziennie i brały lekcje zarządzania stresem, miały mniejszą możliwość progresji choroby nowotworowej w porównaniu do osób z grupy kontrolnej.
Jednocześnie u mężczyzn, którym radykalnie zmieniono styl życia, zaobserwowano wyższy poziom telomerazy w ich komórkach (telomeraza to enzym, który przeciwdziała skracaniu telomerów za każdym razem, gdy komórka dzieli się) i odbudowanie się telomerów. W porównaniu z pomiarami na początku eksperymentu wydłużyły się o 10 proc. To pierwszy przypadek, gdy udało się osiągnąć taki efekt dowolną techniką. W grupie kontrolnej – zgodnie z dotychczasową wiedzą naukowców – skróciły się o ok. 3 proc. w porównaniu ze stanem sprzed pięciu lat. Pozytywny efekt był tym większy, im dokładniej pacjenci stosowali się do zaleceń lekarzy – podkreśla dr Ornish.
To pierwszy kontrolowane badanie wykazujące, że wszelkie interwencje – w tym przypadku zmiana stylu życia – mogą zwiększyć długość telomerów, a co za tym idzie wpłynąć na proces starzenia się na poziomie komórkowym
Żeby jednoznacznie i bez żadnych wątpliwości stwierdzić, że wydłużenie telomerów przekłada się na przedłużenie życia potrzebne są jednak dodatkowe badania naukowe. Nie jest bowiem jasne, w jaki sposób zmiany w stylu życia przyczyniły się do wydłużenia telomerów. Który aspekt miał decydując i bezpośredni wpływ: czy dieta, czy ćwiczenia fizyczne czy też może zarządzanie stresem. Według dr Ornisha prawdopodobnie to kombinacja wszystkich tych zmian wywiera silny wpływ na nasze komórki.
Im więcej zmian wprowadzimy w naszym stylu życia, tym więcej możemy poprawić i to niezależnie od wieku
Często ludzie myślą: mam słabe geny i nic na to nie poradzę – mówi amerykański naukowiec. – Ale nasze badania wskazują, że telomery mogą się wydłużać w zależności od tego, jaki tryb życia prowadzą pacjenci. A dłuższe telomery oznaczają dłuższe życie i mniej chorób.