Styl życia - pierwszy krok w leczeniu niepłodności | VIMED

Styl życia – pierwszy krok w leczeniu niepłodności

IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Niepłodność Plagą Zdrowotną XXI Wieku” zgromadziła w czerwcu w Warszawie grono wybitnych znawców tematu, profesorów, lekarzy, psychologów, polityków, przedstawicieli organizacji pacjentów i dziennikarzy. Podczas tego spotkania miałem przyjemność prezentować wykład pod tytułem:

„Styl życia – pierwszy krok w leczeniu niepłodności. Jak zwiększyć szansę na poczęcie?”

Leczenie niepłodnościWystępujący przede mną prelegenci przedstawiali niezwykłe ciekawe doniesienia o różnych zaawansowanych metodach leczenia niepłodności. Niemal wszyscy koncertowali się na działaniach pokonujących objawy tego schorzenia, objawy, które często są wynikiem długotrwałych chorób lub wcześniej przebytych interwencji medycznych.

Moje wystąpienie dotyczyło tematu, który zwykle jest poruszany w kontakcie z pacjentem, przez specjalistów zamykany jest najczęściej w kilku krótkich zdaniach i dość zdawkowych zaleceniach. Od tego stwierdzenia zacząłem mój wykład, wzbudzając spore zainteresowanie. Na sali zapanowała cisza i zauważyłem, że jestem słuchany z uwagą.

Na wstępie nakreśliłem złożony charakter każdej choroby przewlekłej w tym niepłodności. Za każdym razem do rozwoju takiej choroby dochodzi na skutek mieszania się w różnych proporcjach wielu czynników: zaburzeń funkcji komórki, oddziaływania toksyn, obecności biofilmu, wpływów immunologicznych, endokrynologicznych, czynników psychosocjalnych, zaburzeń w układzie pokarmowym.

Pokazałem dane z literatury potwierdzające narastający odsetek niepłodności w każdej grupie wiekowej kobiet i mężczyzn na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci.

Można postawić pytanie co takiego sprawiło, że bezpłodność stała się chorobą cywilizacyjną? Wiele wskazują na to, że są to 3 podstawowe przyczyny:

 1. Zmiana sposobu odżywiania
 2. Zmiana ekspozycji na czynniki środowiskowe
 3. Stres

Te czynniki wpływają na jakość i zdrowie naszych gamet, wpływają niestety destrukcyjnie.

Jesteśmy eksponowani na działanie toksyn, są to: bisfenol A, ftalany, dioksyny, atrazyny (pestycydy), pestycydy fosforanoorganiczne, nadchlorany, środki opóźniające palenie tworzyw (PBDE) – polibromowane etery difenylowe, etery glikolu, ołów, arsen, rtęć, Związki prefluorowane.

W odpowiedzi na to zespół specjalistów Centrum Medycznego VIMED opracował specjalny program: „Będę mamą, będę Tatą”. Ten właśnie program zaprezentowałem.

Jest to program 4 do 9 miesięczny obejmujący:

Miesiące 1 do 3 (Detox)

 • Reset „przycisku” zdrowie!!!
 • Optymalizacja odżywiania
 • Rezygnacja z hormonalnej antykoncepcji
 • Żadnej ciąży w tym czasie

Miesiące 2 (3) – 4 (9) (Przygotowanie prekoncepcyjne, równowaga hormonalna, poprawa parametrów nasienia i innych specyficznych problemów).

Bardziej szczegółowo można powiedzieć, że obejmuje on:

 • Unikanie zagrożeń środowiskowych
 • Oczyszczenie (detox) organizmu
 • Wsparcie regeneracji, poprawa mikrokrążenia, zmniejszenie nasilenia zmian zapalnych
 • Optymalizacja odżywiania, eliminacja nietolerancji, leczenie otyłości
 • Odpowiednie nawodnienie
 • Ewentualna suplementacja niedoborów i wsparcie wewnątrzkomórkowych procesów detoksykacji (faza 1 i 2 oraz stres oksydacyjny
 • Dbałość o zegar biologiczny – rytmy dobowe
 • Odpowiednia aktywność ruchowa
 • Balans praca / zajęcia / odpoczynek – eliminacja stresu.

Szczegółowo omówiłem każdy element tego programu. Dużym zainteresowaniem cieszył się wątek dotyczący detoksykacji, zawansowanej diagnostyki nietolerancji pokarmowych (Kod Metaboliczny) oraz badania genetyczne, które umożliwiają spersonalizowane odżywianie i suplementację. Ciekawość wzbudziły także unikalne zbiegi medycyny fizykalnej jak tlenoterapia hiperbaryczna, czy VacuIono.

Mam nadzieję, że doświadczenia Centrum Medycznego VIMED pomogą uczestnikom konferencji w codziennej walce z problemem niepłodności oraz dadzą im wiedzę o miejscu i metodach leczenia, które mogą dodatkowo i skutecznie wesprzeć pacjentów starających się o dziecko.

Jacek Rączewski
Dr Jacek Rączewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *