“Teraz wiem, że o życie trzeba dbać świadomie” - Historia Pani Bożeny walki z nadwagą | VIMED

“Teraz wiem, że o życie trzeba dbać świadomie” – Historia Pani Bożeny walki z nadwagą

Leczenie nadwagiPani Bożena to zadbana, aktywna zawodowo kobieta, zbliżająca się do 50 urodzin, która z terapii w Innowacyjnym Centrum Medycznym korzystała już dwa lata temu. Wówczas przeszła tylko Medical Keto Therapy (terapię ketogeniczną), by pozbyć się kilku zbędnych kilogramów. Nie chciała żadnej innej pomocy, podpowiedzi, wsparcia. Fakt ten umocnił rezultat terapii ketogenicznej – w ciągu 10 dni, aż 8 kilogramów mniej. Efekt ten był całkowicie wystarczający dla naszej pacjentki. Po tym czasie Pani Bożena wyjechała za granicę z nadzieją, że efekt będzie na tyle trwały, że wizyty w Polsce nie będą konieczne z racji dzielących kilometrów – Pani Bożena wyleciała do Australii.

Trudny okres w życiu – zajadanie stresu

Dwa ostatnie lata były dla Pani Bożeny bardzo trudne. Jej mama zmarła na raka piersi a siostra miała bardzo rozległy zawał serca . Dodatkowo Pani Bożena zmieniła pracę. Wszystko to spowodowało, że zaczęła zajadać stres, przez co waga ponownie wzrosła. Jednocześnie zaczęła interesować się, co zrobić, i czy w ogóle może coś zrobić, by powstrzymać rozwój chorób, które dotknęły jej bliskich i unormować masę ciała. Ponownie myśli Pani Bożeny wróciły do ICM Vimed, strach przed jutrem był tak wielki, że odległość nie miała już żadnego znaczenia. Wiedziała, że tym razem jej pobyt w Polsce będzie dłuższy…

Pierwszy krok do zdrowia – test na nietolerancje pokarmową

Tym razem Pani Bożenie zależało nie tylko na redukcji masie ciała, ale także na utrzymaniu zdrowia na wiele lat. Niezbędna była konsultacja wstępna, podczas której specjalista Terapii Fenotypowej po szczegółowym wywiadzie z pacjentką mógł w sposób najbardziej odpowiedni pokierować terapią Pani Bożeny. Pacjentce bardzo zależało na ponownej Terapii Ketogenicznej, jednak tym razem bardziej świadomie podeszła do sprawy zależało jej na utrzymaniu efektów. Dlatego też specjalista z ICM Vimed zlecił Pani Bożenie wykonanie szeregu badań krwi, w tym także testu na nietolerancję pokarmową Kod Metaboliczny 200. Dzięki eliminacji produktów wpływających negatywnie na organizm, Pani Bożena będzie mogła utrzymać pożądaną masę ciała, likwidując jednocześnie stan zapalny w organizmie. Odpowiednia podaż witamin i składników odżywczych z produktów kompatybilnych z organizmem pacjentki wzmocni ją i pomoże w utrzymaniu prawidłowych funkcji układu immunologicznego. W przypadku Pani Bożeny niezbędny był także test genetyczny FEM SENSOR 40 +.

Testy genetyczne dla 40-latki

Ryzyko rozwoju niektórych chorób wzrasta wraz z wiekiem, a część z nich dotyczy zwłaszcza kobiet po 40 roku życia. Pani Bożena jest rodzinnie obciążona ryzykiem nowotworu piersi i chorób sercowo-naczyniowych. Wynik tego testu wskazał, w jakim stopniu pacjentka narażona jest na ryzyko rozwoju nowotworu, czy chorób sercowo naczyniowych i co zrobić, by temu zapobiec, bądź znacznie opóźnić w czasie.

Wśród czynników warunkujących zdrowie znajdują się czynniki biologiczne, czyli informacje genetyczne oraz styl życia, czyli sposób odżywiania, nałogi, podejmowanie działań zapobiegawczych. Kolejnym czynnikiem jest środowisko fizyczne, w którym warunki mieszkaniowe czy specyfika pracy oraz cechy bliższego i dalszego otoczenia człowieka nie są bez znaczenia dla naszego zdrowia. Innym czynnikiem determinującym zdrowie jest środowisko psychospołeczne, do którego zaliczamy status społeczny i ekonomiczny lub podatność na informację zewnętrzną, w tym reklamę.

Podstawa to zdążyć przed chorobą

Wpływ genów zwiększających ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych przejawia się nasileniem klasycznych czynników ryzyka, takich jak: podwyższone stężenie cholesterolu czy wartość ciśnienia tętniczego. Choroby sercowo-naczyniowe stały się najpoważniejszym zagrożeniem dla zdrowia i stanowią główną przyczynę zachorowań i umieralności.

Wiele badań prowadzonych przez chińskich badaczy jest ukierunkowanych na zrozumienie mechanizmów molekularnych chorób sercowo-naczyniowych. Na poziomie molekularnym od dawna wiadomo, że choroba sercowo-naczyniowa jest związana z mutacją sekwencji (anomalią genetyczną) i deregulacją ekspresji (zaburzenie epigenetyczne) genów kodujących białka.

Badania genetyczne w ICM Vimed dają pacjentowi informacje o tym, jakie występują u niego polimorfizmy, a także dają praktyczne wskazówki i zalecenia, co robić, aby jak najlepiej dbać o swoje zdrowie i zmniejszyć ryzyko rozwinięcia się chorób.

Dieta w walce z chorobami cywilizacyjnymi

Dieta charakteryzująca się znacznym udziałem wysoko przetworzonej i rafinowanej żywności oraz wysoką zawartością cukrów, soli, tłuszczu i białka z czerwonego mięsa, została uznana za ważny czynnik przyczyniający się do rozwoju zaburzeń metabolicznych i epidemii otyłości dookoła świata. Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej powoduje patologie metaboliczne, takie jak insulinooporność, cukrzyca typu 2, dyslipidemia, choroby sercowo-naczyniowe, nadciśnienie, niealkoholowe stłuszczenie wątroby i rak. Takie żywienie wiąże się także z przewlekłym procesem zapalnym, który bierze udział we wszystkich stadiach rozwoju miażdżycy i coraz częściej jest uznawany za uniwersalny mechanizm różnych przewlekłych chorób cywilizacyjnych, takich jak choroby autoimmunologiczne, niektóre nowotwory lub osteoporoza.

Wprawdzie coraz częściej łączy się sposób odżywiania z rozwojem chorób cywilizacyjnych, jednak niewiele osób wie, że odpowiedni sposób odżywiania może cofnąć degeneracyjne zmiany spowodowane chorobą. Tymczasem okazało się, że ta nieinwazyjna, całkowicie bezpieczna metoda jest nie mniej skuteczna niż medycyna konwencjonalna w leczeniu objawów choroby i nieporównanie bardziej skuteczna jeżeli chodzi o uzyskanie trwałych rezultatów.

6 kg mniej w 10 dni

Specjalista z Kliniki wyjaśnił Pani Bożenie dlaczego sama Terapia Ketogeniczna (dieta rurkowa) w dłuższej perspektywie nie wystarczy. 10 dni “z rurką” minęły Panie Bożenie bardzo szybko. Ponownie nastąpiła redukcja masy ciała, tym razem o 6 kilogramów. Oprócz tego pacjentka bardzo chwali sobie zabiegi hydrokolonoterapii, które wykonała podczas tych 10 dni.

Personalizowana dieta, detoksykacja i zmiana nawyków żywieniowych

Teraz jest pod stałą opieką lekarza, który zaproponował Pani Bożenie odpowiednią suplementację, a dietetyk kliniczny, opierając się na wyniku testu Kod Metaboliczny 200, ustalił odpowiednie zalecenia żywieniowe, tak by utrzymać jeszcze przez jakiś czas stan ketozy. Podczas kolejnej konsultacji wprowadzane będą następne modyfikacje żywieniowe adekwatne do stanu zdrowia i oczekiwań pacjentki. Wynik testu genetycznego wskazał, że organizm Pani Bożeny bardzo słabo radzi sobie z detoksykacją, dlatego teraz wykonane będzie USG jamy brzusznej i Pani Bożena będzie przygotowywana dietetycznie do przeprowadzenia procedury regeneracji wątroby i przewodu pokarmowego. Z wyniku testu wiemy też, że u pacjentki jest duże ryzyko rozwoju nowotworu piersi, dlatego też opracowane zostały odpowiednie zalecenia żywieniowe i odpowiednio dobrana suplementacja, po to, by obniżyć ryzyko nowotworzenia. Wspomaganie naturalnych procesów detoksykacji jest niezbędne, żeby zmniejszyć ryzyko.

Pełnia życia i zdrowia – na dłużej

Szereg trudnych doświadczeń życiowych skłonił Panią Bożenę, by zaczęła świadomie i aktywnie dbać o swoje zdrowie. Teraz wie, że cykliczna detoksykacja organizmu pozwoli jej dłużej cieszyć się pełnią życia i realizować nowe projekty zawodowe, a adekwatne do jej kondycji organizmu zalecenia żywieniowe pozwalają jej odkrywać niecodzienne połączenia smaków. Pani Bożena pozostaje pod stałą opieką specjalistów z ICM Vimed, aby w każdym momencie mieć ich wsparcie i medyczny nadzór zapewniający pełne bezpieczeństwo.

 

Bibliografia:

  1. Bulska J., “Zagrożenia zdrowia chorobami cywilizacyjnymi”, Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków, 2008
  2. Pan ZW., Lu YJ., Yang BF., “Advances in exploring the role of microRNAs in the pathogenesis, diagnosis and therapy of cardiac diseases in China”, Br J Pharmacol. 2015 Dec;172(23):5435-43. doi: 10.1111/bph.13015. Epub 2015 Jan 20.
  3. Okręglicka K., “Health effects of changes in the structure of dietary macronutrients intake in western societies”,Rocz. Panstw. Zakl. Hig. 2015;66(2):97-105.
Małgorzata Słomka
Małgorzata Słomka
Dietetyk Kliniczny ICM VIMED

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *