Zła informacja dla kawoszek | VIMED

Zła informacja dla kawoszek

[two_third_last]
Najnowsze badania wykazały, że kawa i inne napoje zawierające kofeinę utrudniają kobietom zajście w ciążę. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w stanie Nevada (USA) podczas przeprowadzanych badań odkryli, że kofeina wpływa na pracę jajowodów transportujących jajeczka z jajników do macicy.
[notice]
Dzięki temu badaniu naukowcy odkryli, że kofeina utrudnia transport jajeczek wzdłuż jajowodów do macicy w celu zapłodnienia.
[/notice]
[/two_third_last]

Do tej pory przyjmowano, że rzęski – mikroskopijne włoski – w połączeniu ze skurczami jajowodów wspomagają transport jajeczek do prawidłowej lokalizacji. Jednakże w badaniu przeprowadzonym na myszach naukowcy zaobserwowali, że kofeina zatrzymuje czynność tzw. komórek stymulujących, które znajdują się na ścianie jajowodów i kontrolują skurcze transportujące jajeczka do macicy. W wyniku spowolnienia pracy mięśni jajowodów, transport komórki jajowej do macicy jest znacznie utrudniony.

Sean Ward, profesor fizjologii i biologii komórkowej na Uniwersytecie Medycznym w stanie Nevada oraz jeden z naukowców, który przeprowadzał to badanie, powiedział:


Nasze eksperymenty były przeprowadzane na myszach, ale odkrycie to potwierdza teorię, że spożywanie napojów zawierających kofeinę może obniżyć szanse kobiety na zajście w ciążę.
Oprócz potencjalnej pomocy dla kobiet mających trudności z zajściem w ciążę, lepsze zrozumienie działania jajowodów pomoże lekarzom skuteczniej leczyć zapalenie narządów miednicy oraz chorób przenoszonych drogą płciową.
Ward dodaje również, że to odkrycie może stanowić wytłumaczenie, dlaczego kobiety spożywające duże ilości kofeiny zachodzą w ciążę po dłuższym czasie niż kobiety niespożywające jej.

Należy przy tym zaznaczyć, że oprócz kawy, wysoką zawartością kofeiny cechują się napoje energetyzujące oraz niektóre leki przeciwbólowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *