Niech migrena nie izoluje Cię od świata


Zdarzają Ci się wyjątkowo silne i częste bóle głowy? Odczuwasz nadwrażliwość na światło, zapach lub dźwięk? Bólowi towarzyszy czasami drętwienie różnych części ciała, męczą Cię nudności? Te objawy migreny wskazują, że możesz być w grupie 25% Polek cierpiących na to dotkliwe, przewlekłe schorzenie! Konsekwencje mogą być dramatyczne: poczucie wyobcowania może prowadzić do depresji, a częste ataki są także szkodliwe dla mózgu!


Powtarzające się bóle migrenowe mogą powodować znaczące i trwałe zmiany w mózgu, takie jak anomalie istoty białej albo modyfikacje w rozmiarze mózgu

Ataki migreny kojarzą się najczęściej z sytuacjami stresowymi czy zmianą pogody. Na podstawie wieloletnich badań i obserwacji wiemy już, że dotyczą one tylko tych osób, u których występują rozległe nietolerancje pokarmowe! W tradycyjnej medycynie chińskiej, za najczęstszą przyczynę migreny uważa się osłabienie funkcji wątroby, co zwykle idzie w parze z zaburzeniami odżywiania i detoksykacji organizmu.

Nie musisz dłużej cierpieć z powodu uporczywego bólu głowy!


Czy wiesz, że niektóre produkty spożywcze, wywołują reakcję układu immunologicznego? Zastanawiasz się, jaki to ma związek z migreną? Otóż wówczas powstają kompleksy immunologiczne, które mogą gromadzić się w śródbłonku mózgu i wywołują tu miejscową reakcję zapalną, czego objawem jest właśnie ból głowy, który może utrzymywać się przez wiele godzin – to jest właśnie migrena!
Następuje uwolnienie mediatorów stanu zapalnego, które podwyższają dowóz wapnia. To powoduje gromadzenie się wody i nasilone rozszerzenie naczyń wywołując nieznośny, niedający się ukoić ból głowy.
Jest jednak na to sposób! Trzeba wyeliminować z diety produkty, które są źródłem powstawania przewlekłych stanów zapalnych, które objawiają się bólami migrenowymi. Aby dowiedzieć jakie to produkty, wystarczy zrobić dobrej jakości test na nietolerancję pokarmową czyli Kod Metaboliczny 200.
Test nietolerancji pokarmowej umożliwi opracowanie i wdrożenie odpowiednio zbilansowanej, eliminacyjnej Diety Fenotypowej czyli indywidualnie dobranego dla każdej osoby programu żywieniowego, który wyklucza te produkty, które są odpowiedzialne za przewlekły stan zapalny prowadzący do trwałych zmian w mózgu.

z

„Wiadomym jest, że nietolerancja pokarmowa może być czynnikiem wyzwalającym u wielu pacjentów z migreną. U niektórych osób, nietolerancje są łatwe do rozpoznania. Wiedzą oni, że jeżeli zjedzą konkretny produkt, nawet jego nieznaczne ilości, doświadczą ataku migreny. U większości ludzi jest to jednak bardziej skomplikowane, niekiedy nietolerancja może wywoływać bóle nawet po kilku dniach od spożycia danego produktu.”

— Migraine Action

Migrena daje różne objawy

Masz wątpliwości, czy Twoje objawy to już migrena, czy zwykły ból głowy? Oto lista najczęściej występujących objawów migreny:

 • ziewanie często jest sygnałem ostrzegawczym, że nadchodzi atak migreny
 • silny ból głowy trwający klika godzin a nawet kilka dni
 • ból w okolicy czoła, w skroniach i koło nosa podobny do bólu zatok
 • nudności i wymioty!!!
 • uczucie gorąca na zmianę z dreszczami i zimnem
 • silne zawroty głowy
 • uczucie słonego smaku w ustach
 • zaburzenia widzenia: błyski przed oczami, mroczki, chwilowe czarne plamy przed oczami, trudności w skupieniu wzroku, ból gałek ocznych
 • często bólowi towarzyszy drętwienie różnych części ciała – zazwyczaj ręka prawa lub lewa, czasami także twarz oraz język. Pojawiają się sztywności w mięśniach ramion i rąk (aż do bólu).
 • drażliwość „wszystko mi przeszkadza”
 • światłowstręt, wstręt do zapachów, nudności po jedzeniu lub zupełny brak apetytu – wszystko staje w gardle, przeszkadzają wszystkie odgłosy, szum staje się nie do zniesienia
 • ból powoduje bezsenność a czasem wybudza ze snu
 • trudności w wysławianiu się podczas bólu głowy, brak koncentracji, niezdolność do pracy umysłowej

Farmakoterapia – niestety najczęściej nie pomaga, silne środki przeciwbólowe często nasilają jeszcze biegunki! Wysoki koszt silnych leków oraz brak ich dostępności – leki na receptę to wywołuje wzmożony stres. Często powoduje to negatywne emocje, osamotnienie czy złość wywołane bezradnością wobec choroby. Konsekwencje nawracających migren mogą być dramatyczne: poczucie wyobcowania prowadzi do depresji, a częste ataki są bardzo szkodliwe dla mózgu!

Masz szansę uwolnić się od bólu!


„Kliniczne pojęcie migreny jest znacząco powiązane z dietą i problemami z przewodem pokarmowym.”

— Current Pain and Headache Reports

migrena3

W tradycyjnej medycynie chińskiej, osłabienie pracy funkcji wątroby uważa się za najczęstszą przyczynę migreny! Wątroba jest odpowiedzialna za oczyszczanie organizmu. Bez niej nie bylibyśmy w stanie przyswoić żadnych składników odżywczych, ani usuwać substancji toksycznych. Od niej zależy stan krwi i jakość wszystkich innych komórek naszego ciała. Odgrywa ona kluczową rolę w zachowaniu homeostazy, której brak może objawiać się właśnie migreną. Bez wątpienia trzeba ją wspierać!

„Dowody badawcze wskazują, że interwencje żywieniowe mogą oferować obiecujące wyniki w leczeniu migreny.”

— Journal of Headache and Pain

Wszechstronna, nieinwazyjna diagnostyka pozwoli zidentyfikować szkodliwe produkty spożywcze i wyeliminować przyczyny stanu zapalnego


 • badanie Nietolerancji Pokarmowej – Kod Metaboliczny
 • wskaźnik stanu zapalnego
 • profil wątrobowy
 • profil immunologiczny
 • gospodarka hormonalna
 • USG narządów jamy brzusznej obejmuje ocenę wątroby, pęcherzyka żółciowego, trzustki, śledziony, nerek, pęcherza moczowego, naczyń oraz węzłów chłonnych.

W leczeniu migreny poza postępowaniem dietetycznym stosujemy program kompleksowej detoksykacji organizmu – Super Detox. To szereg etapów, które wspomagają proces oczyszczania wątroby i układu krwionośnego. Wspomaga usuwanie toksyn z komórek i przestrzeni międzykomórkowej. Także tlenoterapia hiperbaryczna HBOT jest skutecznym zabiegiem wspomagającym leczenie migreny zwłaszcza w najcięższych przypadkach. Spotkaj się z naszym specjalistą, który opowie o tym jak w ciągu kilku tygodni uwolnić Cię na zawsze od migreny.