Otyłość w Polsce - ekonomiczne aspekty otyłości | VIMED

Otyłość w Polsce – ekonomiczne aspekty otyłości

Jakie są ekonomiczne skutki otyłości.
Ekonomiczne aspekty otyłości

Czy dotyczy nas problem otyłości?

Według badań prof. Barbary Zahorskiej-Markiewicz z Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, ponad 50% Polaków ma nadwagę, z czego 20% cierpi na otyłość. Wszystko wskazuje na to, że pod tym względem niestety zbliżamy się do europejskich standardów. Otyłość w Polsce to prawdziwy i realny problem!

Epidemia otyłości rozszerza się w niepokojącym tempie

Najszybciej nadwaga i otyłość rozwija się wśród mężczyzn i dzieci. W przeciągu ostatnich lat ilość otyłych kobiet nieznacznie się zmniejsza, natomiast bardzo wyraźnie rośnie odsetek mężczyzn mających problem z otyłością.

Według badań Wieloośrodkowego Ogólnopolskiego Badania Stanu Zdrowia Ludności, obecnie nadwagę ma 48% kobiet i 61% mężczyzn. Prognozy mówią, że odsetek dzieci z nadwagą przekroczy wkrótce 10%.

Panie szybciej rozpoczynają walkę z nadmiernymi kilogramami, gdyż główną motywacją jest dla nich estetyczny i atrakcyjny wygląd. Dla panów zazwyczaj dopiero wystąpienie chorób związanych z otyłością stanowi impuls do działania.

Epidemia otyłości w Polsce rozszerza się w niepokojącym tempie
Jakie są ekonomiczne skutki otyłości.

Jakie są skutki otyłości?

Negatywne skutki nadwagi i otyłości dotyczą nie tylko poszczególnych osób z nadmierną masą ciała. Warto zauważyć także ekonomiczne skutki otyłości. Nadwaga i otyłość oznaczają zmniejszoną wydolność i kreatywność, co zostało potwierdzone w ielu badaniach.

Otyłość niesie ze sobą społeczne szkody ekonomiczne, gdyż u osób ze zmniejszoną wydolnością pogarsza się efektywność pracy, zwiększa się absencja chorobowa i koszty leczenia, w tym farmakoterapii.

Narastająca otyłość w Polsce jest więc nie tylko problemem zdrowotnym, psychologicznym, społecznym, ale także ekonomicznym. Koszt otyłości ponoszą rodziny otyłych osób, ale także o budżet państwa (zwiększone wydatki na opiekę zdrowotną) oraz pracodawcy zatrudniający osoby otyłe.

Aspekty ekonomiczne otyłości – przestroga z USA!

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych dowodzą, że na przestrzeni 6 lat, wydajność osób otyłych spadła o 50%,natomiast ich wizyty u lekarza były o 88% częstsze, niż osób szczupłych. Utrzymanie prawidłowej masy ciała pracowników powinno być priorytetem dla pracodawców, którzy nie chcą ponosić dodatkowych kosztów, związanych z zatrudnieniami.

Z ostatniego raportu Conference Board i RTI International (czerwiec 2008) wynika, że otyłość kosztuje pracodawców w USA aż 45 miliardów dolarów rocznie. Wynika to ze zwiększonych kosztów opieki zdrowotnej dla osób otyłych, zwiększonej absencji, a także zmniejszonej wydajności pracy.

Ekonomiczne aspekty otyłości w Polsce.
Jakie są ekonomiczne skutki otyłości.

Otyłość wpływa na jakość pracy pracowników

Osoby z nadwagą częściej niż osoby o prawidłowej masie ciała opuszczały dni pracy z powodu chorób serca, leczenia nowotworów, a także chorób stawów i kręgosłupa. Według naukowców z Uniwersytetu Duke, najczęstsze przyczyny zwolnień lekarskich wśród osób otyłych, to bóle kręgosłupa czy stawów, zwichnięcia, kontuzje, uszkodzenie ciała w wyniku upadku. Badania przeprowadzone w 30 dużych firmach w Teksasie wykazały, że wzrost kosztów opieki zdrowotnej, absencji oraz zmniejszenie wydajności pracy, ma ścisły związek z występowaniem otyłości lub związanych z nią powikłań zdrowotnych (choroby serca, nowotwory, urazy).

Co gorsze, liczba otyłych pracowników wciąż rośnie

W 2004 roku w USA stwierdzono, że już 29.4% pracowników jest otyłych. Osoby te wykazywały się najniższą wydajnością pracy. Zespół badaczy pod kierunkiem Donny Gates porównywał produktywność osób otyłych i osób z nadwagą. Okazało się, że otyli opuszczali dużo więcej dni pracy, potrzebowali więcej czasu na wykonanie zadań i mieli trudności ze sprostaniem wymogom fizycznej pracy. Spadek produktywności związany był z utrudnieniami poruszania się oraz z powikłaniami otyłości (np. chorobami stawów). Autorzy postulują wprowadzanie programów odchudzających dla otyłych pracowników, w celu zmniejszenia kosztów związanych z obniżoną produktywnością. Ich zdaniem mogłoby to zmniejszyć wydatki o przynajmniej kilkaset dolarów na osobę rocznie. Ci sami badacze z Uniwersytecie Duke wnioskują, że utrzymanie prawidłowej wagi ciała pracowników powinno być priorytetem dla pracodawców, którzy chcą ograniczyć wzrost kosztów.

Otyłość w Polsce to coraz poważniejszy problem

Polskie badania wykazują, że aż 52,4% badanych pracowników przyznaje się do nadmiernej masy ciała. Do niedawna wysiłki dietetyków i samych zainteresowanych nie przynosiły zadowalających rezultatów. Diety redukcyjne, tak popularne w ostatnich latach, oparte na tzw. ujemnym bilansie energetycznym (dostarczamy organizmowi mniej energii niż wynosi dzienne zapotrzebowanie) w 100% przypadków kończyły się efektem jojo. Zwiększony wysiłek fizyczny stosowany przez osoby ze znaczną nadwagą przynosił zazwyczaj dodatkowe problemy ze strony nadmiernie obciążonego układu kostno-stawowego.

Dzisiaj są już dostępne skuteczne metody zwalczania nadwagi i otyłości. Dlatego także polscy pracodawcy powinni wziąć pod uwagę rosnące koszty związane ze wzrastającą liczbą otyłych pracowników i podjąć skuteczne działania (np. działania profilaktyczne).

Jeśli jesteś pracodawcą, dwa razy zastanów się, czy dbasz o zdrowie swoje i osób, które zatrudniasz

Czasami wystarczy niewiele, np. świeże owoce i karnety do miejsc rekreacyjnych. Możesz też zrobić więcej! Personalizacja odżywiania, czyli odpowiednio zindywidualizowana dieta to w większości wypadków gwarancja pełnego zdrowia i doskonałego samopoczucia!

Kod Metaboliczny 200 to doskonałe narzędzie do opracowania indywidualnej diety, która zapewnia optymalne odżywianie.

Jeśli jesteś pracownikiem, przemyśl czy nie warto porozmawiać ze swoim szefem na temat Twojego zdrowia i zwiększenia wydajności. To leży tak samo w jego, jak i w Twoim interesie.

Dieta odchudzająca

Inwestycja w zdrowie Twoich pracowników zawsze się zwraca. Unikalne badanie cytotoksyczności składników pożywiania Kod Metaboliczny 200 pozwoli im dobrze się odżywiać. Tym samym zachowają pełnię zdrowia i pełną wydajność w czasie pracy. Personalizowana dieta poprawia funkcjonowanie wszystkich narządów, pozwala odzyskać sprawność psychofizyczną. Przedłuża młodość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *