CellVision

Medyczna analiza składu ciała mBCA
(medical Body Composition Analysis)


Badanie składu ciała i poziomu odżywienia komórkowego dla celów medycznych

Zastanawiasz się, po co wykonuje się kosztowne medyczne badanie składu ciała? W przeciwieństwie do popularnych, badań wykonywanych w gabinetach dietetycznych czy klubach fitness, przy użyciu  tanich analizatorów składu ciała, medyczna analiza składu ciała i odżywienia komórkowego pozwoli dowiedzieć się, jaka jest witalność  komórek Twojego organizmu! To parametr, który pozwala w sposób szybki i bezinwazyjny, określić, czy komórki Twojego ciała funkcjonują optymalnie.

Wiesz już, że to nie masa ciała wskazuje, że zdrowo się odżywiasz? Wskaźnik BMI jest tylko bardzo przybliżonym parametrem. Czy wiesz, że o niedożywieniu mówimy nie tylko u osób bardzo szczupłych, a osoby z nadwagą są najczęściej niedożywione na poziomie komórkowym?

Twoje ciało składa się z miliardów komórek, a te komórki to mikroświaty, które potrzebują tlenu, składników odżywczych (białek, tłuszczy i węglowodanów) oraz minerałów, witamin i wody, która obok tłuszczy stanowi dla nich rozpuszczalnik. Na całkowitą masę ciała składają się więc elektrolity – płyny ustrojowe, czyli zwana woda wewnątrz komórkowa i zewnątrzkomórkowa, tak zwana sucha masa komórkowa (komórki mózgu, skóry mięśni, płuc, kości, stawów), oraz komórki tłuszczowe. Jak się dowiedzieć, czy Twoje komórki są prawidłowo odżywione i nawodnione? Czy ich struktura jest optymalna?

Badanie CellVision pozwala w sposób całkowicie nieinwazyjny zajrzeć w głąb naszego ciała.

Profesjonalna analiza składu ciała dla celów medycznych wymaga urządzenia, które precyzyjnie określi takie parametry jak impedancja, rezystancja i reaktancja. Pomiar tych parametrów przy pomocy wielu różnych częstotliwości i skomplikowanych algorytmów obliczeniowych, pozwala obliczyć tak zwany kąt fazowy. Kąt fazowy to niezwykle ważny wskaźnik, który dostarcza bezcennych informacji na temat stanu odżywienia komórek Twojego ciała. Jego ocena pozwala uchronić Cię przed rozwojem wielu bardzo poważnych chorób.

Jeżeli chodzi o Twoje zdrowie i życie nie akceptuj popularnych urządzeń do badania składu ciała!

Zwykłe urządzenia do pomiaru składu ciała, z jakimi spotkasz się w klubie fitness, czy w gabinecie dietetyka to za mało! Te proste urządzenia w cenie od kilkuset do kilku tysięcy złotych, wskazują najczęściej kilka lub kilkanaście parametrów, takich jak procent tkanki tłuszczowej, masa i zawartość procentowa mięśni oraz wody.

Te popularne urządzenia, wykorzystujące zazwyczaj jedną częstotliwość, dostarczają szybkiej, lecz niezbyt wiarygodnej informacji. To wystarcz dla większości zdrowych ludzi. Nie zapewniają one jednak informacji o wartości medycznej, na podstawie której możliwa byłaby ocena stanu zdrowia pacjenta i monitorowanie postępów leczenia. Jakość uzyskanych informacji i powtarzalność wyników to kluczowe warunki, by te wyniki traktować poważnie w planowaniu terapii leczniczej. Poza tym nie dowiadujemy się z nich niczego na temat stanu odżywienia komórek.

Medyczna analiza składu ciała wymaga profesjonalnych urządzeń

Domyślasz się zapewne, że wzrost i waga nie są wystarczającymi wskaźnikami, aby wdrożyć odpowiednie postępowanie lecznicze. W Centrum Medycznym VIMED w Warszawie wykonujemy badanie CellVision przy użyciu najnowocześniejszego na świecie urządzenia. Urządzenie mBCA (Medical Body Composition Analyzer) zapewnia uzyskanie wszystkich niezbędnych i wiarygodnych informacji. Umożliwia najlepsze wyniki leczenia, w jak najkrótszym czasie.

Kupiliśmy, jako jedni z pierwszych w Polsce, ten zaawansowany analizator firmy SECA. Koszt tego urządzenia to około 50 tys. złotych, bo nie akceptujemy „zgniłych” kompromisów.

Podchodzimy poważnie do naszej pracy i naszych pacjentów. Dlatego od początku stosujemy bardzo kosztowne urządzenia diagnostyczne. Tylko zaawansowane, precyzyjne urządzenie do badania składu ciała pozwala właściwie ocenić stan odżywienia i ryzyko rozwoju szeregu chorób oraz na bieżąco monitorować postępy leczenia.

Nie ma nic ważniejszego,
niż wartości, na których można polegać.

CellVision – medyczne badanie składu ciała. Poznaj swoje ciało od wewnątrz!

 • Pomiary z medyczną precyzją
 • Analiza ogólnego stanu zdrowia i odżywienia komórkowego
 • Ocena stanu nawodnienia organizmu
 • Określenie stopnia przemiany materii
 • Krótkie badanie, trwające zaledwie 20 sekund
 • Wczesne rozpoznanie oznak wielu chorób
 • Monitorowanie efektywności terapii.

Medyczne badanie składu ciała wymaga 8-punktowej analizy parametrów bioelektrycznych


Metoda impedancji bioelektrycznej opiera się na pomiarze oporu elektrycznego poszczególnych tkanek. Z uwagi na różną zawartość wody i elektrolitów, w odmienny sposób przewodzą one prąd. Zastosowanie 8 – punktowej analizy, zapewnia medyczną dokładność wszystkich wyników pomiarów. Innowacyjne elektrody ręczne gwarantują niezawodność i precyzję pomiaru.


Medyczne urządzenie do badania składu ciała i poziomu odżywienia komórkowego w CM VIMED w Warszawie to ekspert w dziedzinie urządzeń do analizy składu ciała metodą impedancji bioelektrycznej.

Medyczna dokładność, powtarzalność i skuteczność badania składu ciała urządzeniem Seca mBCA 515 została sprawdzona w badaniach klinicznych metodą Złotego Standardu Medycznego.


CellVision – Nowe podejście w profilaktyce i leczeniu chorób


Medyczna analiza składu ciała metodą impedancji bioelektrycznej znajduje zastosowanie u pacjentów m.in.: z chorobą nowotworową, nadwagą, otyłością, niedożywieniem, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, mukowiscydozą, chorobami nerek, wątroby, trzustki, płuc, w okresie okołooperacyjnym, w okresie meno i andropauzy. Pozwala na ocenę ryzyka niedożywienia, chorób onkologicznych, układu krążenia i zespołu metabolicznego, a także analizuje pracę nerek.

Dlaczego warto przeprowadzić medyczne badanie składu ciała CellVision w Centrum Medycznym VIMED?


Analiza składu ciała przy użyciu profesjonalnego, medycznego urządzenia mBCA:

 • Jest metodą szybką, nieinwazyjną i bezpieczną, pozwalającą przeprowadzić pomiary zarówno u dorosłych jak i dzieci. Prąd elektryczny o bardzo niskim natężeniu i nie powoduje żadnych skutków ubocznych.
 • Ocenia stan odżywienia organizmu Pomaga określić tendencje do powstawania zaburzeń fizjologicznych i metabolicznych, które mogą prowadzić do poważnych patologii i nieodwracalnych skutków.
 • Oprócz standardowego pomiaru podstawowej przemiany materii, tkanki tłuszczowej, beztłuszczowej masy ciała oraz masy mięśniowej, umożliwia ocenę masy komórkowej, wody wewnątrz- i zewnątrzkomórkowej, gęstości ciała, masy glikogenu, wapnia oraz potasu; urządzenie pozwala odczytać ponad 35 parametrów, które otrzymujemy już w kilkadziesiąt sekund.
 • Umożliwia monitorowanie wszystkich komponentów ustroju w trakcie terapii. Pozwala lekarzom i dietetykom oceniać skuteczność terapii, a także korygować zalecenia jeśli wyniki badania wykazują taką konieczność
 • Jest pomocna w profilaktyce chorób nowotworowych, chorób układu krążenia, niedożywieniu oraz w prewencji zespołu metabolicznego. Pozwala ocenić ryzyko zachorowalności na w/w schorzenia.
 • Jest przydatna w procesie diagnozowania i monitorowania przebiegu leczenia chorób cywilizacyjnych. Stasujemy ją u pacjentów z: cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, nadwagą, otyłością, niedożywieniem, chorobami nerek, chorobami płuc, chorobami trzustki i wątroby. Także w okresie meno- i andropauzy.
 • Pozwala uzyskać wyniki bardzo dokładne, wiarygodne i cechujące się dużą powtarzalnością.
 • Umożliwia ocenę prawidłowej pracy nerek; ocenia zdolność wydalniczą nerek, w tym przesącz kłębuszkowy i klirens kreatyniny.
 • Jest zalecana w ocenie ryzyka sarkopenii. To wartościowe narzędzie oceny masy mięśni i masy tkanki tłuszczowej.

Pomiar składu ciała za pomocą bioelektrycznej impedancji to metoda całkowicie nieinwazyjna i bezpieczna.

CellVision – badanie składu ciała


Centrum Medyczne VIMED stosuje profesjonalny sprzęt renomowanych producentów.

Medyczna analiza składu ciała jest, nieinwazyjną metodą wykorzystywaną w najlepszych szpitalach i ośrodkach naukowo badawczych na świecie.

Nowe spojrzenie na monitorowanie stanu zdrowia

Medyczne badanie składu ciała umożliwia monitorowanie zmian w przebiegu podjętego leczenia żywieniowego. Pozwala na uzyskanie bezcennych informacji na temat składu ciała, nie tylko u osób z nadwagą czy otyłością, ale także niedożywionych.

Medyczna analiza składu ciała umożliwia śledzenie postępów związanych z przygotowaniem sportowców do zawodów. Pozwala na ocenę ryzyka chorób układu krążenia i zespołu metabolicznego.

Badanie składu ciała przy zastosowaniu zaawansowanego urządzenia seca mBCA 515 pomaga określić spoczynkową przemianę materii. Dzięki informacji o hydratacji organizmu badanie składu ciała pozwala także ocenić farmakokinetykę leków.

Jak działa urządzenie?

Metoda wielopunktowej impedancji bioelektrycznej opiera się na pomiarze oporu elektrycznego poszczególnych tkanek, które z uwagi na różną zawartość wody i elektrolitów w odmienny sposób przewodzą prąd. Tkanka mięśniowa, zbudowana w około 80% z wody i elektrolitów, jest bardzo dobrym przewodnikiem prądu elektrycznego.

Z kolei tkanka tłuszczowa zawiera znacznie mniej wody (ok. 20%) i jest tym samym o wiele słabszym przewodnikiem sygnałów elektrycznych. Użycie wielu różnych częstotliwości prądu oraz zaawansowanych algorytmów pozwala na uzyskanie wysokiej jakości danych.

Pomiar rezystancji i reaktancji w medycznym badaniu składu ciała dostarcza specjalistom dodatkowe, bezcennych informacji, które umożliwiają monitorowanie poziomu odżywienia organizmu.

Wyniki badania składu ciała (CellVision) przedstawiane są na panelu dotykowym analizatora, bądź generowane w raporcie oprogramowania Seca Analytics w następujących modułach:

 

 • Ryzyko kardiometaboliczne: na podstawie wprowadzonych badań laboratoryjnych (cholesterol LDL, HDL, całkowity, trójglicerydy, glukoza na czczo, ciśnienie krwi, obwód talii). Oprogramowanie szacuje ryzyko występowania zespołu metabolicznego oraz 10 letnie ryzyko jego występowania w procentach.  Uwzględnia wiek, płeć, czy badany jest palaczem i czy choruje na cukrzycę.
 • Rozwój/Wzrost: masa ciała, wzrost, BMI.
 • Energia: masa tłuszczowa, całkowita energia zmagazynowana w organizmie, całkowite zużycie energii: TTE (Total Energy Expenditure), zużycie energii w spoczynku: REE (Resting Energy Expenditure)
 • Funkcja/Rehabilitacja: masa beztłuszczowa, masa tłuszczowa, ocena typu sylwetki na podstawie stosunku indeksu beztłuszczowej i tłuszczowej masy ciała (wykres BCC – Body Composition Chart), masa mięśni szkieletowych, segmentowa analiza masy mięśni szkieletowych
 • Płyn: Analiza wektorowa BIVA (wykres umożliwiający szczegółową ocenę nawodnienia i stanu odżywienia organizmu), Całkowita woda w organizmie: TBW (Total Body Water), woda pozakomórkowa (ECW), hydratacja (ECW/ICW)
 • Ryzyko zdrowotne: kąt fazowy (umożliwia ocenę zawartości żywych komórek w organizmie), hydratacja, analiza wektorowa (BIVA), wykres BCC, wisceralna tkanka tłuszczowa
 • Dane pierwotne impedancji: kąt fazowy, impedancja, rezystancja, reaktancja.

Jak interpretujemy wyniki analizy składu ciała?

Analiza impedancji bioelektrycznej metodą wektorową (BIVA), pozwoliła na otrzymanie graficznej ilustracji oporu elektrycznego ludzkiego ciała, w układzie współrzędnych, przedstawionych za pomocą tzw. elips tolerancji.

Według nich ocenić można np. stan równowagi gospodarki wodnej (obrzęki, odwodnienie) oraz masę komórkową. Dzięki temu określamy dokładny stan zdrowia pacjenta i możliwość ustalenia odpowiedniego leczenia (np. włączenie leków diuretycznych, przy zwiększonym zatrzymywaniu wody pozakomórkowej i dalsze monitorowanie postępów za pomocą SECA mBCA).

Analizator jest niezastąpiony w ocenie ryzyka kardiometabolicznego oraz w diagnostyce i terapii chorób związanych z zawartością tkanki tłuszczowej. Stosujemy go leczeniu chorób takich jak: otyłość, patologiczne wychudzenie, chroniczny brak energii, jak również nadciśnienie i choroba niedokrwienna serca.

Analiza składu ciała

Co to jest kąt fazowy? Dlaczego jest tak ważnym parametrem medycznej analizy składu ciała?

Wartość kąta fazowego to jedna z najważniejszych i najtrudniejszych do uzyskania informacji. Jest to miara integralności błony komórkowej, pozwalająca na ocenę stanu komórek i ogólnej kondycji organizmu. Wartość kąta fazowego odnosi się do liczby zdrowych, żywych komórek w ciele badanej osoby.

Dlatego też parametr ten, może okazać się bezcenny, przy diagnozowaniu osób będących po ciężkich operacjach, złamaniach i kontuzjach, przebytych wyniszczających chorobach, takich jak m.in. choroby nowotworowe, anoreksja, kacheksja czy sarkopenia, przewlekłe stany zapalne.

Jeżeli te zmiany nie zostaną powstrzymane, z wiekiem dochodzi do powolnej deterioracji (degeneracji) tkanki beztłuszczowej. W konsekwencji dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia kluczowych narządów organizmu. Bardzo niskie wartości kąta fazowego, mogą być informacją o złej kondycji narządów wewnętrznych z powodu niedożywienia komórek pacjenta.

Niestety zjawisko to obserwujemy bardzo często także u osób otyłych, co wydaje się paradoksalne. Większość z nas jest przekonana, że kto jak kto, ale osoby otyłe nie powinny narzekać na niedożywienie. Niestety, fakty są zupełnie inne, niż nasze przekonania. Otyłości i uporczywej nadwadze niemal zawsze towarzyszy niski kat fazowy wskazujący na niedożywienie na poziomie komórkowym.

Na poziomie komórkowym osoby z nadwagą są niedożywione. Osoby z nadwagą i otyłością mają dużą masę ciała, które składa się głównie z wody i tkanki tłuszczowej, ale kondycja komórek beztłuszczowych (mięśni, mózgu, skóry, kości) jest bardzo zła.

Przeciwwskazania do analizy składu ciała


Niedozwolone jest przeprowadzanie badania składu ciała u pacjentów spełniających wymienione niżej kryteria:

 • implanty elektroniczne, np. stymulatory pracy serca
 • aktywne protezy

U pacjentów z zaburzeniami rytmu serca oraz u kobiet w ciąży przeprowadzanie pomiarów impedancji bioelektrycznej dozwolone jest wyłącznie za zgodą lekarza prowadzącego.

Niedozwolone jest przeprowadzanie pomiarów impedancji bioelektrycznej u pacjentów podłączonych do jednego z wymienionych poniżej urządzeń:

 • elektroniczne systemy utrzymywania życia, np. sztuczne serce, sztuczne płuco
 • przenośne elektroniczne wyroby medyczne, np. rejestratory EKG lub pompy infuzyjne