Profesjonalna komora hiperbaryczna w Centrum Spersonalizowanej Tlenoterapii Hiperbarycznej


Profesjonalna komora hiperbaryczna zapewnia takie parametry zabiegu, które umożliwiają skuteczne leczenie wielu ostrych i przewlekłych schorzeń związanych z hipoksją – niedotlenieniem komórek.

Dlatego seria zabiegów w takiej jednoosobowej komorze zapewnia niezwykłe efekty terapeutyczne dzięki mobilizacji komórek macierzystych Stem Cell.

AŻ 8 KROTNY WZROST LICZBY
KOMÓREK MACIERZYSTYCH!


Pierwsza w Polsce jednoosobowa
MEDYCZNA KOMORA HIPERBARYCZNA COMFORT
z ciśnieniem do 3,2 ATA i czystym tlenem 99,5%!

Profesjonalne amerykańskie komory hiperbaryczne SECHRIST
umożliwiają skuteczną, spersonalizowaną tlenoterapię hiperbaryczną
w Centrum Medycznym VIMED Health & Beauty


Profesjonalna komora hiperbaryczna jest niezbędna do prowadzenia efektywnej Tlenoterapii Hiperbarycznej HBOT (Hyperbaric Oxygen Therapy)
z użyciem tlenu medycznego (99,5% O2) pod ciśnieniem do 3,2 ATA

Hiperbaryczna terapia tlenowa HBOT jest już powszechnie stosowaną na całym świecie metodą dostarczania tlenu bezpośrednio do komórek organizmu. Dlatego, że profesjonalna komora hiperbaryczna, dzięki zapewnieniu odpowiedniego ciśnienia i dostępności tlenu wspomaga namnażanie komórek macierzystych STEM CELL i regenerację tkanek.

Przede wszystkim życiodajny TLEN przywraca prawidłowy metabolizm komórkowy także tym komórkom, które były niedotlenione w wyniku miażdżycy naczyń, przewlekłego stanu zapalnego, oparzenia lub urazu mechanicznego.

Podczas jednego zabiegu dostarczamy pacjentowi nawet 3000 litrów czystego tlenu.

Niewątpliwie żaden koncentrator tlenu, żadna „miękka” komora hiperbaryczna, żadna komora normo baryczna nie zastąpi tlenoterapii w prawdziwej komorze hiperbarycznej z czystym tlenem O

Komórki macierzyste Stem Cell w Tlenoterapii Hiperbarycznej


Dzięki osiągnięciom nauki coraz lepiej rozumiemy właściwości komórek macierzystych (Stem Cell). Dlatego możliwe jest ich wykorzystanie w leczeniu niemal 70 różnych schorzeń!

W związku z tym teraz nie musimy już poddawać się ryzykownym, kosztownym i czasem wątpliwym etycznie zabiegom pobierania, zagęszczania i wstrzykiwania komórek macierzystych.

Z pewnością możemy wykorzystać ogromny potencjał naprawczy naszych własnych komórek macierzystych, w leczeniu i regeneracji całego ciała, przy nieporównywalnie niższych kosztach i mniejszym ryzyku.

Komórki macierzyste Stem Cell

Twoje Ciało jest fabryką części zamiennych dopasowanych do Ciebie

Teraz, dzięki technologii możesz wykorzystać genialne zdolności swojego organizmu, by zwiększyć wytwarzanie Twoich własnych komórek macierzystych wewnątrz Twojego ciała. To mikro cegiełki, które mają zdolność naprawiania powstających codziennie mikrouszkodzeń.

Stosowane przez nas działanie wieloczynnikowe zwiększa nie tylko liczbę, ale także witalność komórek macierzystych. W ten sposób zmuszamy je, by krążąc wraz z krwiobiegiem w Twoim organizmie, wyszukiwały wszelkie mikrouszkodzenia, które wymagają naprawy.

Godne uwagi jest to, że komórki macierzyste w tlenoterapii hiperbarycznej działają bez bólu i bez ryzyka niepożądanej reakcji układu immunologicznego, bo to są Twoje własne komórki naprawcze.

W rezultacie te cudowne, uniwersalne żywe cegiełki wbudują się w Twoje uszkodzone naczynia krwionośne, jelita, mięśnie, w tym mięsień serca, zregenerują komórki układu nerwowego i wiele innych.

Przede wszystkim warto podkreślić,  że badania naukowe wykazały, że tlen pod wysokim ciśnieniem (tlen hiperbaryczny – powyżej 2 ATA), w profesjonalnej komorze hiperbarycznej, stymuluje szpik kostny do wytwarzania komórek macierzystych oraz pobudza je do działań naprawczych.

Pod wpływem tlenoterapii hiperbarycznej nie tylko zwiększa się ilość komórek macierzystych, ale poprawia się ich witalność. Podobnie zresztą jak w przypadku wszystkich komórek organizmu.

Dlatego w wyniku zwiększonej dostępności tlenu poprawia się funkcjonowanie mitochondriów komórkowych odpowiedzialnych za wytwarzanie energii. Dzięki temu, że poprawia się ich metabolizm, komórki mogą lepiej realizować swoje funkcje.

„Tlenoterapia hiperbaryczna to najbezpieczniejszy sposób na zwiększenie cyrkulacji komórek macierzystych w organizmie, o wiele bezpieczniejszy niż którakolwiek z opcji farmaceutycznych.”

— Prof. Stephen Thom, University of Pennsylvania School of Medicine

Zobacz co na temat TLENOTERAPII w profesjonalnej KOMORZE HIPERBARYCZNEJ w Centrum Medycznym VIMED mówią pacjenci!


Jak przebiega zabieg tlenoterapii hiperbarycznej w profesjonalnej komorze hiperbarycznej?


Komora hiperbaryczna – Jak przebiega zabieg?

Po zakwalifikowaniu do tlenoterapii hiperbarycznej przechodzisz krótki instruktaż, przebierasz się w jednorazową bieliznę, po czym przyjmujesz pozycję horyzontalną na specjalnym łóżku.

Otrzymujesz swój indywidualny, jednorazowy, profesjonalny zestaw do oddychania, wyposażony w odpowiednie filtry i system dostarczania tlenu oraz ewakuacji na zewnątrz wydychanego przez płuca gazu. W przeciwieństwie do tanich maseczek tlenowych system ten jest sterowany za pomocą specjalnych zaworów zwrotnych.

Operator komory wsuwa łóżko, na którym sobie wygodnie leżysz, do przezroczystego, akrylowego cylindra i zamyka komorę. Po zamknięciu komory hiperbarycznej operator komory nawiązuje z Tobą kontakt przez interkom, głównie w celu ustalenia, jaki film chcesz oglądać podczas zabiegu.

Oczywiście Ty także możesz połączyć się z operatorem, jeżeli w trakcie zabiegu chcesz o cos dopytać.

Po zamknięciu ciśnienie wewnątrz komory hiperbarycznej rośnie do zadanego poziomu. Rozpoczyna się zabieg tlenoterapii hiperbarycznej, podczas którego oddychasz czystym TLENEM w indywidualnie, ustawionym specjalnie dla Ciebie cisnieniu.

Przede wszystkim w trakcie zabiegu odpoczywasz. W tym czasie możesz spać, czytać, medytować, lub oglądać film na Netfliksie.

Nawet 3000 litrów tlenu podczas jednego zabiegu

W zależności od Twoich unikalnych potrzeb podawanych jest od 15 do 60 litrów tlenu na minutę.

Po zakończeniu zabiegu tlenoterapii ciśnienie jest stopniowo obniżane aż do wyrównania się z ciśnieniem atmosferycznym.  Na koniec, po wyrównaniu ciśnienia komora jest otwierana i łóżko jest wysuwane.

W trakcie zwiększania ciśnienia, jak i podczas jego zmniejszania, możesz odczuwać lekki dyskomfort, jak podczas podróży samolotem przy wznoszeniu i lądowaniu.

Komora hiperbaryczna

Działanie komory hiperbarycznej

Przede wszystkim odpowiednio podwyższone ciśnienie, wyższe od atmosferycznego sprawia, że tlen pozbawiony jest fizjologicznych barier i z łatwością przenika do płynów fizjologicznych oraz komórek ciała, również w źle unaczynionych rejonach, takich jak rany czy ogniska udarowe.

Dlatego tlenoterapia hiperbaryczna wspomaga leczenie zakażeń i stanów zapalnych oraz zwiększa liczbę multipotencjalnych komórek macierzystych (Stem Cell). To właśnie komórki macierzyste okazały się być tym „Świętym Graalem” medycyny, który potrafi czynić cuda – uzdrawiać nieuleczalne.

W związku z tym, że komórki macierzyste, krążąc w krwiobiegu przemieszczają się do uszkodzonych komórek i tkanek, zastępując uszkodzone komórki sprzyjają regeneracji narządów i całych układów funkcjonalnych.

Naukowe badanie skuteczności tlenoterapii hiperbarycznej

Badania przeprowadzone na University of Pennsylvania School of Medicine wykazały, że tlenoterapia hiperbaryczna w odpowiednich warunkach, znacząco zwiększa aktywność komórek macierzystych w organizmie. Zespół badawczy zmierzył poziom krążących komórek macierzystych we krwi badanych ochotników przed podczas i po serii 20 półtora godzinnych zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej (HBOT).

Wyniki były zdumiewające! Po jednym zabiegu, stężenie komórek macierzystych wzrosło dwukrotnie, a po serii 20 zabiegów, ilość komórek macierzystych wzrosła ośmiokrotnie!

Na koniec należy zwrócić uwagę, że zabiegi trwały 90 minut i były wykonywane w komorze hiperbarycznej pod ciśnieniem 2 do 2,4 ATA, w której pacjenci oddychali czystym tlenem medycznym. Wnioskując, można stwierdzić, że im wyższe ciśnienie, tym większa ilość komórek macierzystych, choć nie zawsze można zastosować wyższe ciśnienie. Taką decyzję powinien podjąć lekarz.

Dlaczego zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej należy wykonywać tylko w profesjonalnej komorze hiperbarycznej

Bo zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej mają leczyć lub wspomagać leczenie Twoich dolegliwości.  Zależy Ci zatem na skuteczności terapii hiperbarycznej, ale ważną rolę odgrywają inne czynniki, takie jak Twój czas, Twoje bezpieczeństwo oraz pieniądze, jakie musisz przeznaczyć na leczenie.

Skuteczność

Przede wszystkim skuteczność, bo w profesjonalnej komorze hiperbarycznej pacjent oddycha czystym tlenem medycznym. Posiadająca odpowiednie atesty medyczne, profesjonalna komora hiperbaryczna, pracuje w ciśnieniu do 3,2 ATA i dostarcza Ci tlen medyczny o stężeniu 99,5% O2Tylko taka komora umożliwia uzyskanie efektu terapeutycznego w postaci wzrostu liczby komórek macierzystych, co zostało potwierdzone badaniami naukowymi.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo postaw na drugim miejscu. Nie chcesz przecież, aby w trakcie zabiegu stało Ci się coś złego na skutek awarii, nagłego rozszczelnienia się komory, czy błędu operatora. Jeżeli komory nie będzie obsługiwał odpowiednio wykształcony personel medyczny, taki operator nawet nie będzie wiedział jak udzielić Ci pomocy.

Czas

Czas, jaki poświęcasz na zabieg to nie tylko czas spędzony w Centrum Hiperbarycznym pomiędzy 1,3 a 2,5 godziny, ale także czas dojazdu do centrum i powrotu do domu lub do pracy. Czasem są to dodatkowe 2 godziny. Jeżeli zamiast 20 zabiegów godzinnych możesz osiągnąć efekt terapeutyczny w ciągu 10 zabiegów półtoragodzinnych, oszczędności są ogromne.

Pieniądze

Pieniądze to kolejny istotny element, jaki musisz brać pod uwagę wybierając miejsce, w którym poddasz się zabiegowi. Jeżeli porównasz cenę dziesięciu zabiegów x 560 zł  to okaże się, że jest to znacznie mniej niż suma, jaka musisz zapłacić za dwadzieścia zabiegów po 380 zł. W tanich komorach zabieg kosztuje wprawdzie tylko 120 zł, ale nawet 100 zabiegów w takiej komorze nie da Ci efektów porównywalnych z 10 zabiegami w profesjonalnej komorze hiperbarycznej.

Dlaczego zabiegi w profesjonalnej komorze hiperbarycznej kosztują więcej niż w tanich komorach?

 • Inwestycja w profesjonalne centrum hiperbaryczne to koszty zaczynające się od 1 000 000,- złotych, podczas kiedy instalacje tanich komór kosztują od 10 tys. do 90 tys. zł
 • W profesjonalnych komorach hiperbarycznych podaje się drogi medyczny tlen z butli, który jest zarejestrowany jako lek, podczas gdy w tanich komorach stosuje się tanie koncentratory tlenu o niskiej wydajności i niskim stężeniu tlenu w podawanym do oddychania gazie.
 • Bezsprzecznie kolejnym istotnym czynnikiem jest fakt, że w profesjonalnej komorze hiperbarycznej oddychasz za pośrednictwem specjalistycznego zestawu do oddychania, a nie przez zwykłą maseczkę tlenową.
 • Profesjonalne komory hiperbaryczne zapewniają bezpieczeństwo i odpowiedni komfort zabiegu, dzięki swoim wymiarom i przewietrzaniu, czyli wentylacji. Podczas zabiegu w komorze gaz cały czas jest wymieniany – nie pocisz się, nie ma ryzyka zakażenia.
 • Seria 20 zabiegów w profesjonalnej komorze hiperbarycznej kosztuje dużo więcej niż tyle samo zabiegów w taniej komorze, jednak daje efekty, które są niemożliwe do uzyskania w tanich komorach.
 • Profesjonalna komora hiperbaryczna pozwala na przeprowadzenie profesjonalnej dezynfekcji, co jest niemożliwe w większości tanich komór hiperbarycznych, zwłaszcza tych o miękkiej konstrukcji.
 • Regularne serwisowanie, wymiana zużytych części zamiennych, regulacja, atestowanie i kontrola to koszty, których nie ponoszą operatorzy tanich komór hiperbarycznych, a przekładają się na bezpieczeństwo pacjenta.
 • Obsługa profesjonalnej, medycznej komory hiperbarycznej wymaga personelu medycznego posiadającego wysokie i dość unikalne kwalifikacje, podczas gdy tanie komory hiperbaryczne obsługują często osoby nieposiadające kwalifikacji medycznych.

Uważaj! Niektóre ośrodki oferują tanie zabiegi w profesjonalnych komorach hiperbarycznych, które zostały wycofane z eksploatacji w centrach hiperbarycznych w innych krajach ze względu na ich wiek i zużycie „moralne”. Takie komory stwarzają poważne zagrożenie bezpieczeństwa.

Tlen medyczny

Profesjonalna komora hiperbaryczna posiada odpowiednie atesty medyczne

Odpowiednie atesty medyczne oraz atesty Urzędu Dozoru Technicznego są gwarancją przeprowadzenia bezpiecznego zabiegu w profesjonalnej komorze hiperbarycznej, którą można odpowiednio zdezynfekować po każdym zabiegu.

Odpowiednie stężenie tlenu medycznego w profesjonalnej komorze hiperbarycznej

Czystość tlenu 99,5% O2 jest możliwa do uzyskania tylko w profesjonalnej komorze, zaopatrywanej w tlen medyczny z butli. Taki tlen może być dostarczany do komórek pośrednictwa hemoglobiny i naczyń krwionośnych.

Przepływ tlenu medycznego w profesjonalnej komorze hiperbarycznej

W zależności od potrzeb pacjenta podawanych jest od 15 do 60 litrów tlenu na minutę. (Tlen z koncentratora tlenu rzadko kiedy utrzymuje stężenie powyżej 80%. Ponadto koncentrator tlenu podaje na ogół nie więcej niż 8 do 10 litrów gazu na minutę).

Ciśnienie w profesjonalnej komorze hiperbarycznej powyżej 2 ATA

Odpowiednio wysokie  ciśnienie w profesjonalnej komorze hiperbarycznej jest warunkiem zwiększonego wytwarzania komórek macierzystych Stem Cell. Te multipotencjalne komórki krążą po organizmie szukając uszkodzeń i naprawiają je.

Personalizacja terapii w profesjonalnej jednoosobowej komorze hiperbarycznej

Jednoosobowa komora hiperbaryczna umożliwia dostosowanie terapii do specyficznego stanu zdrowia i wymagań pojedynczego pacjenta, a także zmniejsza ryzyko transmisji zakażenia pomiędzy pacjentami. Dlatego można dostosować ciśnienie i czas trwania zabiegu.

SKUTECZNOŚĆ

Jeden zabieg w profesjonalnej komorze hiperbarycznej z czystym tlenem w ciśnieniu powyżej 2 ATA daje efekty niemożliwe do uzyskania nawet w serii zabiegów w innych komorach.

BEZPIECZEŃSTWO

Profesjonalne komory hiperbaryczne posiadają odpowiednią konstrukcję, potwierdzoną atestami bezpieczeństwa. Dlatego nie ma ryzyka nagłego rozszczelnienia i urazu barycznego.

KOMFORT

Komora hiperbaryczna jest intensywnie przewietrzana w czasie zabiegu strumieniem powietrza o wydajności kilkuset litrów na minutę, zapewniając komfort zabiegu i utrzymanie higieny.

W czym pomaga tlenoterapia hiperbaryczna?

Wielu naukowców twierdzi, że Tlenoterapia Hiperbaryczna HBOT, która mobilizuje komórki macierzyste nie tylko “zatrzymuje” nasz zegar biologiczny, ale wręcz go cofa o całe dekady!

Hiperbaryczna terapia tlenowa HBOT to nowoczesna i powszechnie stosowana na całym świecie metoda dostarczania tlenu bezpośrednio do komórek organizmu. Przede wszystkim życiodajny TLEN przywraca prawidłowy metabolizm komórkowy także tym komórkom, które były niedotlenione w wyniku miażdżycy naczyń, przewlekłego stanu zapalnego, oparzenia lub urazu mechanicznego.

Wnioskując, tlenoterapia hiperbaryczna Hyperbaric Oxygen Therapy (HBOT) wspomaga namnażanie komórek macierzystych STEM CELL i regenerację tkanek.

 


Komora hiperbaryczna we wspomaganiu leczenia chorób jelit

W badaniu z 2016 roku przeprowadzonym na University of Alexandria w Egipcie zaobserwowano, że tlenoterapia hiperbaryczna może być niezwykle przydatna we wspomaganiu leczenia chorób jelit. Jak zauważono,  tlenoterapia hiperbaryczna HBOT stymuluje powstawanie nowych komórek macierzystych oraz przyspiesza ich ukierunkowane różnicowanie się.

Poprzez zwiększenie liczby komórek macierzystych w błonie śluzowej okrężnicy, tlenoterapia hiperbaryczna przyspiesza proces jej gojenia. Terapia w komorze hiperbarycznej indukuje regenerację i przebudowę komórek okrężnicy, dzięki czemu jest niezwykle pomocna w leczeniu ostrego stanu zapalnego w obrębie jelit.

Ponadto tlenoterapia hiperbaryczna wyraźnie powoduje przewlekłego zmniejszenie stanu zapalnego w obrębie jelit oraz wsparcie funkcji mitochondriów. Tlenoterapia hiperbaryczna wpływa na poprawę ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia pacjenta.

Pozytywne efekty działania tlenoterapii hiperbarycznej zaobserwowano nawet u pacjentów z opornym na leczenie, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Autorzy badania podkreślają silny potencjał zastosowania HBOT w leczeniu różnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

Autorzy badania zwracają uwagę również na cenę tlenoterapii hiperbarycznej – w porównaniu z innymi metodami leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, tlenoterapia hiperbaryczna jest metodą stosunkowo tanią i łatwo dostępną.

Komora hiperbaryczna (HBOT – Hyperbaric Oxygen Therapy) to ogromna szansa dla wielu, nawet ciężko chorych pacjentów, u których konwencjonalne metody leczenia nie dają pożądanego efektu:

 • tlenoterapia hiperbaryczna ośmiokrotnie zwiększa liczbę krążących w organizmie komórek macierzystych, które przemieszczają się do uszkodzonych komórek, dlatego powoduje ich regenerację;
 • terapia hiperbaryczna sprzyja fizjologicznym procesom w organizmie, usprawniając gojenie i regenerację tkanek, szczególnie pomocna w leczeniu pacjentów z cukrzycą lub z poparzeniami;
 • hiperbaryczna terapia tlenowa działa stymulująco na układ immunologiczny, działając przeciwzapalnie i wspomagając leczenie wielu chorób cywilizacyjnych;
 • seria zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej wspomaga regenerację serca, naczyń krwionośnych i całego układu sercowo-naczyniowego;
 • czysty tlen podany w komorze hiperbarycznej pod odpowiednim ciśnieniem zwiększa wydolność organizmu u sportowców;
 • tlenoterapia obniża poziom zakwaszenia organizmu i redukuje stan zapalny
 • tlenoterapia hiperbaryczna korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego i mózgu, w tym wspomaga leczenie ADHD i autyzmu;
 • zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej są też stosowane jako uzupełnienie zabiegów medycyny estetycznej, czy chirurgicznych, skracając czas rekonwalescencji po tych zabiegach chirurgicznych;
 • tlenoterapia hiperbaryczna może mieć ogromny wpływ na spowolnienie procesów starzenia się organizmu, w związku z tym, że mobilizując komórki macierzyste, które zastąpią uszkodzone i niezdolne do życia komórki;
 • w niektórych sytuacjach tlenoterapia hiperbaryczna może uratować życie (zator gazowy, choroba dekompresyjna, zatrucie tlenkiem węgla);
 • hiperbaryczna terapia tlenowa wpływa na ograniczenie wzrostu i proliferacji komórek nowotworowych.

Wskazania względne do zabiegu tlenoterapii w komorze hiperbarycznej HBOT

Wskazania bezwzględne ostre do zabiegów tlenoterapii w komorze hiperbarycznej HBOT

 • choroba dekompresyjna;
 • zatory gazowe;
 • zatrucie tlenkiem węgla;
 • martwicze infekcje tkanek miękkich;
 • ostre niedokrwienie tkanek miękkich;
 • uraz mięśniowo – szkieletowy;
 • następstwa urazów zmiażdżeniowych;
 • uraz wielonarządowy;
 • oparzenia termiczne (II stopień – >10 proc. u dzieci, III stopień – >20 proc. u dorosłych);
 • nagła głuchota idiopatyczna;
 • głuchota po urazie akustycznym.

Wskazania bezwzględne przewlekłe do tlenoterapii w komorze hiperbarycznej

 • popromienne uszkodzenie tkanek i narządów;
 • trudno gojące się rany;
 • zespół stopy cukrzycowej (III-IV stopień wg skali Wagnera);
 • zakażenie, martwica kikuta po amputacji;
 • zapalenie skóry i tkanki podskórnej;
 • rozlane, złośliwe zapalenie ucha zewnętrznego;
 • owrzodzenie odleżynowe;
 • zapalenie, martwica kości;
 • owrzodzenie troficzne w przebiegu niewydolności żylnej;
 • przeszczepy skóry zagrożone martwicą;
 • rekonstrukcja tkanek zagrożona martwicą;
 • zakażenie rany pourazowej, ropnie;
 • zapalenie mostka, śródpiersia pooperacyjnego, niestabilność mostka.

Efekty serii zabiegów w komorze hiperbarycznej

Komora hiperbaryczna może działać na wielu płaszczyznach:

Wspomagająco przy zabiegach chirurgicznych i medycyny estetycznej

Dzięki poprawie dowozu tlenu i redukcji stanu zapalnego następuje szybsza regeneracja uszkodzonych tkanek. W związku z tym skraca się czas rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych, stomatologicznych i z zakresu medycyny estetycznej.

W leczeniu nadwagi i otyłości

Przyśpieszenie metabolizmu tkanki tłuszczowej (lepsze dotlenienie organizmu ułatwia spalanie tłuszczu, przyśpiesza przemianę materii oraz zwiększa tempo metabolizmu. Dlatego komora używana jest do szybszej redukcja masy ciała i do wyszczuplenia sylwetki.

Zwalczanie nałogu tytoniowego

Pomaga rzucić palenie usprawniając procesy detoksykacji organizmu. Niewątpliwie dzięki zwiększeniu dowozu tlenu do komórek i obniżeniu poziomu dwutlenku węgla łatwiej znieść głód nikotyny, alkoholu, narkotyków.

Profilaktyka przeciw nowotworowa

Zwiększony dowóz tlenu do komórek, obniżenie poziomu zakwaszenia organizmu, przyspiesza rozpoznanie i niszczenie komórek nowotworowych. Dzieje się tak ponieważ większość nowotworów rozwija się w środowisku beztlenowym.

Wspomaga leczenie chorób układu nerwowego

Dowóz tlenu do komórek układu nerwowego pozwala powstrzymać rozwój chorób neurodegeneracyjnych takich jak  choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, porażenie mózgowe. Ze względu na tlen hiperbaryczny, który dociera do tych niedotlenionych obszarów mózgu, do których nie docierają już zmienione z powodu zakrzepicy lub miażdżycy naczynia włosowate. Ponieważ ożywia i pobudza do życia uśpione od dawna komórki, przywraca ich prawidłowe funkcjonowanie.

Przeciwwskazania do zabiegu w komorze hiperbarycznej

 • zapalenie zatok obocznych nosa
 • ostre schorzenia uszu
 • drgawki w wywiadzie
 • leczenie cis-platyną
 • ciąża
 • wysoka gorączka
 • odma płuc w wywiadzie
 • zapalenie nerwu wzrokowego
 • zabiegi w obrębie klatki piersiowej i układu oddechowego
 • rozrusznik serca (nie dostosowany do wysokich ciśnień)
 • choroby płuc z retencją dwutlenku węgla
 • krwotok

Komora hiperbaryczna (HBOT)
to najbardziej efektywna metoda dostarczania tlenu bezpośrednio do komórek.


HBOT – Wysokociśnieniowa komora hiperbaryczna

Zwiększenie ilości komórek macierzystych

Godne uwagi jest ośmiokrotnie zwiększone wytwarzanie komórek macierzystych po serii 20 zabiegów w komorze hiperbarycznej w ciśnieniu 2 do 2,4 ATA.

Komora hiperbaryczna wieloosobowa czy jednoosobowa?

W zastosowaniach leczniczych w Europie, do tlenoterapii hiperbarycznej  wykorzystywane są głównie wieloosobowe (8 – 12 osób) komory hiperbaryczne, gdzie pacjenci przebywający w pozycji siedzącej oddychają czystym tlenem przez specjalne maski. Takiego zabiegu nie da się spersonalizować – wszyscy pacjenci przebywają w tym samym ciśnieniu. Trudno tez uniknąć ryzyka przenoszenia się zarazków z jednej osoby na drugą. Ma to szczególne znaczenie w leczeniu trudno gojących się ran, czy owrzodzeń.

W przeciwieństwie do europejskich standardów, w Stanach Zjednoczonych najczęściej używane są jednoosobowe, wysokociśnieniowe komory hiperbaryczne, wykonane z przezroczystego akrylu. Przede wszystkim pacjenci w tych komorach oddychają czystym tlenem przez specjalne maski, znajdując się w pozycji leżącej. Dlatego terapia może być spersonalizowana, czyli dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. W tych komorach często też spręża się pacjentów w czystym tlenie.