Budzisz się pewnego dnia i zauważasz coś dziwnego? Twoja skóra ma odcień pomarańczowy lub widzisz czerwone paski na włosach. Co się dzieje? Czy te dziwne zmiany w organizmie próbują Ci coś powiedzieć?
Istnieją różne rodzaje objawów, jedne są bardziej powszechne jak ból głowy, inne rzadsze i bardziej nietypowe jak nagłe problemy z mówieniem. Choć często potrafimy odróżnić zwyczajne reakcje organizmu od tych niepokojących dolegliwości, okazuje się, że część z nich może mieć katastrofalne skutki, jeśli je zlekceważymy. Niepokojący jest fakt, że pacjenci często zwlekają ze zgłoszeniem tych nietypowych objawów lekarzowi. Poniżej objaśniamy te symptomy, które mogą wymagać natychmiastowej pomocy medycznej.
Oto sześć alarmujących sygnałów
Nagły ból nóg
Bądź ostrożny jeśli dopadnie Cię ból lub tkliwość w tylnej części podudzia, zwłaszcza jeśli pojawia się nagle i obejmuje obrzęk, ciepło i przebarwienia. Może to oznaczać wystąpienie zakrzepów krwi. To schorzenie nazywamy zakrzepicą żył głębokich. Sytuacja taka może być niebezpieczna – część zakrzepu może oderwać się, wędrować z krwią i powodować zakrzepy krwi w płucach, które mogą stanowić zagrożenie dla życia. Niestety wielu ludzi nie wie, że cierpi na tę chorobę aż do momentu wystąpienia zatoru tętnicy płucnej, który objawia się dusznością, bólem podczas oddychania i kaszlem krwią.
[divider_padding]
Pasemka na włosach
Brak białka lub żelaza w diecie może przyczynić się do zmiany koloru włosów. Zmienione pasemka mogą przybierać różne kolory m.in. blond, szary lub czerwonawy. Mogą one być oznaką wrzodziejącego zapalenia jelita grubego – choroby jelit, która powoduje przewlekłe zapalenie przewodu pokarmowego, bóle brzucha i biegunkę. Przyczyną mogą być także inne schorzenia, powodujące niedobory białka, takie jak zespół jelita drażliwego.
[divider_padding]
Plamy w polu widzenia
Pojawiające się przed oczami malutkie plamki bądź pajęczyny nie są przeważnie sygnałem alarmowym. Ten dość powszechny i uciążliwy objaw może pojawiać się gdy spojrzymy na jasne niebo lub ekran komputera. Jeśli jednak pojawi się deszcz czarnych kropek, czasami w towarzystwie migającego światła, należy skontaktować się z lekarzem, gdyż mogą to być objawy rozerwania siatkówki.
[divider_padding]
Zmiany koloru skóry
Blada skóra może wskazywać na niedokrwistość – stan, w którym organizm nie wytwarza wystarczającej ilości czerwonych krwinek. Niebieskawa skóra może być oznaką sinicy lub efektem niedoboru tlenu we krwi i może wystąpić po zbyt dużej ekspozycji na zimne powietrze lub wodę. Trwale niebieska skóra może sugerować astmę czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, w których ograniczony zostaje przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Zażółcenie skóry jest klasycznym objawem żółtaczki, co wynika z nagromadzenia bilirubiny w surowicy krwi lub tkankach organizmu. Pomarańczowa skóra może być oznaką karotenemii – nadmiaru beta-karotenu w organizmie.
[divider_padding]
Nagłe zdrętwienie, mrowienie lub zaburzenia mowy
Jeśli zauważysz objawy takie jak: paraliż rąk i nóg, mrowienie, drętwienie, niewyraźna mowa lub osłabienie zwłaszcza po jednej stronie, może to oznaczać udar mózgu, przy którym niezwykle istotna jest natychmiastowa reakcja. Udar mózgu jest spowodowany niedokrwieniem lub wylewem krwi do mózgu. W wyniku takiego ataku ginie około 137.000 ludzi każdego roku.
[divider_padding]
Ból głowy, sztywność karku i gorączka
Jeśli pojawią się następujące sygnały: sztywny i bolesny kark, intensywny ból głowy i gorączka – działaj szybko. Często objawy te wskazują na zapalenia opon mózgowych (błon ochronnych otaczających mózg i rdzeń kręgowy). Ten stan zapalny może być wywołany przez infekcje wirusowe czy bakteryjne lub też może stanowić reakcję na niektóre leki. Nastolatki i młodzi dorośli są bardziej narażeni na wystąpienie przypadków śmiertelnych. Dlatego też przy wystąpieniu takich objawów należy zachować szczególną ostrożność.