Antybiotyki tuczą! | VIMED

Antybiotyki tuczą!

Antybiotyki budzą wiele kontrowersji w środowisku medycznym. Z jednej strony są niezastąpionym lekiem w walce z wieloma chorobami bakteryjnymi, a z drugiej mogą powodować poważne skutki uboczne.

Niepokoi również fakt, że – jak wynika z licznych badań – antybiotyki są najczęściej oferowanym przez lekarzy medykamentem, zwłaszcza w leczeniu najmłodszych, tymczasem okazuje się, że podawanie ich dzieciom poniżej szóstego miesiąca życia może spowodować nadwagę i otyłość w wieku przedszkolnym.
[clearboth]
Antybiotyki zaburzają równowagę bakteryjną w jelitach chorych dzieci – to ich podstawowy skutek uboczny. Niekorzystnie wpływają także na trawienie składników odżywczych, powodując wzrost ilości masy tłuszczowej w organizmie.

Otyłość zazwyczaj jest kojarzona z brakiem aktywności fizycznej i niezdrowym jedzeniem. Natomiast najnowsze badania dowodzą, że antybiotyki – zaburzając równowagę bakteryjną w jelitach – mają bardzo duży wpływ na to, w jaki sposób i w jakiej ilości kalorie pochodzące z pożywienia będą wchłaniane i jak będą dalej wykorzystywane przez organizm.

[error]Dla zdrowia, dobrego samopoczucia i szczupłej sylwetki bardzo ważna jest równowaga bakteryjna w jelitach, liczy się zatem nie tylko ilość bakterii, ale także ich rodzaj, dlatego zawsze podczas antybiotykoterapii i po jej zakończeniu jeszcze przez jakiś czas powinniśmy stosować lek osłaniający w postaci probiotyku dobrej jakości, zawierający dużą ilość zróżnicowanych szczepów bakteryjnych. [/error]

Jest to ważne zwłaszcza przy leczeniu niemowląt i małych dzieci, pozwala bowiem uchronić je przed nadmiernym przyrostem masy ciała w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *