Co jeść, aby zatrzymać czas? | VIMED

Co jeść, aby zatrzymać czas?

Czy właściwe wybory żywieniowe rzeczywiście mogą przedłużyć nam życie? Tak! Na długowieczność wpływa wiele czynników, a wśród nich: zdrowy styl życia, aktywny wypoczynek i właśnie jedzenie – takie, które jest skarbnicą składników odżywczych. Dokonując prawidłowych wyborów żywieniowych, możesz nie tylko spowolnić procesy starzenia w swoim organizmie, ale także zapobiec schorzeniom związanym z wiekiem, w tym osteoporozie, cukrzycy i chorobom układu sercowo-naczyniowego. Już dziś zmień swoją dietę, włączając do niej produkty, których wpływ na ludzkie zdrowie został wielokrotnie potwierdzony.

6 smacznych sposobów na długie życie

1  Oliwa z oliwek

Cztery dekady temu naukowcy z Seven Countries Study doszli do wniosku, że niski poziom zachorowań na choroby serca i nowotwory mieszkańcy Krety zawdzięczają w dużej mierze tłuszczom jednonienasyconym zawartym w oliwie z oliwek. Obecnie wiemy także, że oliwa jest bogata w polifenole – silne przeciwutleniacze, które pomagają zapobiegać chorobom związanym z wiekiem.

2  Ryby

Trzydzieści lat temu rozpoczęto badania zmierzające do rozwikłania zagadki nadzwyczaj niskiej zachorowalności na choroby układu sercowo-naczyniowego wśród rdzennych Inuitów z Alaski. Okazało się, że ludzie ci mają zdrowe serca dzięki niezwykle wysokiemu spożyciu ryb. Bogactwo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy Omega-3 w rybach zapobiega odkładaniu się cholesterolu w tętnicach i chroni przed zaburzeniami rytmu serca.

3  Warzywa

Naukowcy nie raz już udowodnili, jak znamienną rolę pełnią w naszej diecie warzywa. Cztery niezależne badania, których wyniki opublikowane zostały przez Sahlgrenska Academy w Göteborgu, pokazały, że dieta bogata w warzywa i ryby wydłuża życie średnio o 3 lata. Zmniejsza ona także ryzyko chorób układu krążenia, cukrzycy, otyłości i nowotworów. Ludzie, którzy regularnie jedzą owoce, warzywa i rośliny strączkowe, są też w mniejszym stopniu narażeni na wystąpienie udaru mózgu, nadciśnienia i chorób oczu.

4  Orzechy

Badania przeprowadzone przez Adwentystów Dnia Siódmego (wyznanie religijne, które podkreśla znaczenie zdrowego stylu życia i diety wegetariańskiej) pokazują, że ci, którzy jadają orzechy, wydłużają swoje życie średnio o 2,5 roku. Orzechy to bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, posiadają więc właściwości podobne do oliwy z oliwek. Są także skoncentrowanym źródłem witamin, minerałów i innych związków fitochemicznych, w tym przeciwutleniaczy.

5  Jagody

W przełomowym badaniu, którego wyniki opublikowano w 1999 roku, naukowcy z Tufts University’s Jean Mayer Human Nutrition Research Center on Aging karmili szczury ekstraktem z jagód przez czas odpowiadający dziesięciu latom życia człowieka. Zauważyli, że gryzonie na takiej diecie osiągały lepsze wyniki w badaniach równowagi i koordynacji w wieku starczym niż zwierzęta karmione konwencjonalną karmą. Związki zawarte w jagodach (i innych owocach jagodowych) łagodzą stany zapalne i uszkodzenia oksydacyjne związane z deficytami pamięci pojawiającymi się wraz z upływem lat oraz z pogarszającą się sprawnością ruchową.

6  Wino

Spożycie wina w umiarkowanych ilościach może chronić przed chorobami serca, cukrzycą i utratą pamięci związaną z wiekiem. Czerwone wino zawiera resweratrol – związek, który prawdopodobnie przyczynia się do aktywowania genów odpowiedzialnych za powolne starzenie się komórek. Należy jednak pamiętać, że badania nad tym zagadnieniem prowadzano dotychczas jedynie na zwierzętach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *