Według czasopisma wydawanego przez American Heart Association jedzenie większych ilości flawonoidów zawartych w owocach cytrusowych,
może znacząco zmniejszyć ryzyko udaru niedokrwiennego. Wedle najnowszych doniesień – kobiety, które jadły duże ilości cytrusów miały o 19% niższe ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu niż kobiety, które deklarowały niższe spożycie tych owoców.
[clearboth]
To prospektywne badanie jest jednym z pierwszych, w którym naukowcy sprawdzali w jaki sposób spożywanie flawonoidów wpływa na ryzyko udaru mózgu.
[notice]
Flawonoidy są grupą związków obecnych w owocach, warzywach, herbacie i czerwonym winie. Związki te wykazują silne działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwalergiczne, wspomagają także pracę układu krążenia.
[/notice]
Badania wykazały związek pomiędzy wyższym spożyciem owoców i warzyw (w tym w szczególności witaminy C) a zmniejszonym ryzykiem udaru mózgu.
Uważa się iż flawonoidy zapewniają swego rodzaju ochronę poprzez szereg mechanizmów, w tym poprawę funkcji naczyń krwionośnych oraz działanie przeciwzapalne.
Prof. Cassidy i jego współpracownicy wykorzystali dane 14-letnich badań obejmujących 69,622 kobiet, które notowały swoje spożycie żywności, w tym m.in. spożycie owoców i warzyw. Naukowcy zbadali związek sześciu podklas głównych flawonoidów powszechnie spożywanych w diecie –
flawanonów, antocyjanów, flawanoli i polimerów, flawonoli i flawonów – z ryzykiem udaru niedokrwiennego, krwotocznego i całkowitego.
Zgodnie z oczekiwaniami, naukowcy nie znaleźli korzystnego związku między całkowitym spożyciem flawonoidów i ryzykiem udaru mózgu. Jednak okazało się, że kobiety, które jadły duże ilości flawanonów zawartych w owocach cytrusowych miały 19% niższe ryzyko wystąpienia zakrzepów, które mogą powodować udar niż kobiety, które spożywają mało cytrusów.
Flawanony w badaniu pochodziły głównie z pomarańczy i soku pomarańczowego (82%) oraz grejpfruta i soku grejpfrutowego (14%). Jednak naukowcy zalecają, aby konsumenci
zwiększyli spożycie świeżych owoców zamiast soku, ze względu na wysoką zawartość cukru w sokach sprzedawanych w kartonach.
To już kolejne badanie potwierdzające zbawienny wpływ owoców i warzyw na organizm człowieka. Ta grupa produktów powinna zatem stanowić podstawę naszej codziennej diety.