Co roku, w pierwszym tygodniu grudnia obchodzony jest Europejski Tydzień Autyzmu. Tempo wzrostu zachorowań na autyzm jest zastraszające, dlatego niezwykle ważne jest uświadamianie wagi problemu. My również pamiętamy! Wiemy jak można pokonać autyzm i chcemy podzielić się naszą wiedzą i 10-letnim doświadczeniem. Przyjrzyjmy się bliżej tej chorobie…
Czym jest autyzm?
Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym rozwojem i funkcjonowaniem mózgu we wczesnym dzieciństwie. Nie jest to choroba psychiczna, a zaburzenie neurofizjologiczne, które ujawnia się do ukończenia przez malca 3 roku życia.
…inaczej postrzegają świat. Nie patrzą w oczy, nie reagują na zawołanie, są nieustannie czymś pochłonięte, powtarzają te same ruchy i schematy, potrafią “wyłączyć się” z normalnej rzeczywistości, pozostają w swoim, tylko im znanym świecie.
Osoby z autyzmem są często nierozumiane i nieakceptowane przez społeczeństwo. Rówieśnicy nie zawsze dostrzegają, że dziecko, które jest po prostu inne, potrafi być równie wyjątkowe. Chorzy mają problem z utrzymywaniem kontaktów, a całość pogarsza brak świadomości społeczeństwa na temat przyczyn i objawów choroby.
Znaczącą rolę odgrywa podatność genetyczna, czynniki środowiska, infekcje, nieprawidłowości metaboliczne, zaburzenia w czasie ciąży i porodu. Mimo rosnącej liczby badań, wciąż nie wiemy skąd dokładnie bierze się choroba.
Diagnostyka bywa niezwykle trudna. Wczesne rozpoznanie jest bardzo pomocne jest, gdyż pozwala na maksymalne wykorzystanie zdolności i potencjału dziecka oraz zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób współistniejących. Wśród chorych obserwuje się zmienny stopień nasilenia zaburzeń zachowania, komunikacji i zdolności intelektualnych, co utrudnia ustalenie konkretnych ram zaburzenia. Diagnozę utrudnia również fakt, iż profil zachowania, zmienia się wraz z wiekiem pacjenta, a choroba może zmieniać swój przebieg. 1
Wszystkie zaburzenia wchodzące w skład autyzmu, określa się mianem ASD (Autistic Spectrum Disorder), czyli spektrum autyzmu. Wyróżniamy autyzm dziecięcy, zespół Aspergera, autyzm atypowy, całościowe zaburzenia rozwojowe.
Skutki autyzmu są zawsze poważne. Choroba dotyczy nie tylko dziecka, ale też całej rodziny, która musi poświęcić się, by móc w pełni kontrolować malca. Zaburzenia są zróżnicowane, wyróżnia się jednak kilka charakterystycznych objawów, które dotyczą wszystkich chorych.
Okazuje się, że tak!
Czy konieczne są leki?
Okazuje się, że nie!
Wydajemy miliony złotych na nowoczesne badania, które przynoszą nadzieję wynalezienia “leku na autyzm”. Leki potrafią być zawodne. Rodzina chorego wie o tym doskonale. Znamy dziesiątki przypadków, gdzie latami wyczekiwano pozytywnych skutków farmakoterapii. Wszystko na nic…
Tymczasem okazuje się, że jest metoda, która pozwala skutecznie zredukować większość objawów choroby. Badanie naukowe dr. Jamesa Neubrandera, który zajmował się ponad 5000 dzieci z autyzmem potwierdziły, że najcenniejszym narzędziem leczniczym jest… tlen! Aż 80% rodziców zauważyło pozytywne zmiany u swoich pociech po zastosowaniu tlenoterapii hiperbarycznej. Zabiegi w komorze zagwarantowały właściwy poziom dotlenienia mózgu, poprawiły jego funkcjonowanie, usprawniły odżywianie neuronów, które zaczęły tworzyć nowe połączenie. Jak to odnieść do chorych z autyzmem? Pierwszym i znaczącym zauważalnym symptomem poprawy jest przywrócenie kontaktu wzrokowego. Tylko rodzic, który zna autyzm od podszewki może opisać szczęście, które towarzyszy temu jednemu spojrzeniu. Dziecko stopniowo poprawia umiejętności komunikowania się, staje się bardziej zaangażowane, lepiej radzi sobie z emocjami i problemami, poznaje nowe rzeczy i lepiej je rozumie. Innymi słowy zaczyna zdrowieć, zaczyna nowe życie i zaczyna widzieć świat, tak jak widzą go zdrowe osoby.
Nie bez powodu proponujemy zastosowanie komory hiperbarycznej Nie chodzi o same dowody naukowe. 10 letnie doświadczenie pozwoliło nam poznać wiele przypadków, w których udało się pokonać choroby spektrum autyzmu za pomocą tlenu. Wiemy, jak wielkie nadzieję pokładają rodzice w nowych terapiach, lekach i metodach terapeutycznych, dlatego nie sugerowalibyśmy HBOT gdyby nie pewność, że stan dziecka na pewno ulegnie poprawie. Możesz sprawdzić to sam. Tlenoterapia to nieinwazyjny zabieg, który nie daje żadnych powikłań, dlatego nie musisz się obawiać, że “będzie jeszcze gorzej”.
Podczas tych szczególnych dni organizowane są konsultacje, warsztaty i badania diagnostyczne, które pomagają na wczesne wykrycie zaburzenia, poszerzenie świadomości społeczeństwa i oswojenie z chorobą. Wiedza jest niezbędna dla rodziny chorego, ale też dla osób niezwiązanych, które powinny uczyć się właściwego zachowania w stosunku do osób autystycznych. Europejski Tydzień Autyzmu pozwala mówić na forum o najnowszych i najskuteczniejszych metodach leczenia, o których wcześniej mogłeś nie słyszeć.
Znasz przypadek autyzmu? A może ta choroba dotyczy Twojej rodziny?
Nie wahaj się powiedzieć bliskim o tlenoterapii hiperbarycznej. Uwierz, to na prawdę działa.