Jeśli chcesz być zdrowy, Twoja dieta musi zawierać dużo błonnika, składników odżywczych i przeciwutleniaczy. Jak to osiągnąć? Jedz warzywa! Wiemy, że czasem niełatwo rozwinąć swoje umiejętności kulinarne, jeśli w grę wchodzi przygotowanie potraw warzywnych z nieznanych nam odmian, dlatego przygotowaliśmy miniprzewodnik kulinarny.
1
Karczochy
Zakupy: Wybieraj małe główki, o zwartych listkach, bez śladów zbrązowienia lub zasinienia. Decyduj się przede wszystkim na te ciężkie (w stosunku do wielkości), raczej okrągłe niż podłużne.
Przygotowanie: Odetnij nożyczkami zdrewniałe końcówki liści, czubek (ok. 4 cm) i łodygę.
Sposoby przyrządzania:
- Duszenie: Podgrzej 2 łyżeczki oliwy extra virgin na dużej patelni, dodaj pokrojone karczochy i smaż przez 1 minutę, cały czas mieszając. Dodaj 1 szklankę wody i 1 łyżeczkę suszonego tymianku (lub rozmarynu, estragonu). Doprowadź do wrzenia, przykryj, zmniejsz ogień i gotuj do miękkości, ok. 15 minut.
- Gotowanie: Najlepiej gotuj na parze (w koszyku do dim sum), do wody dodaj liść laurowy, cytrynę i czosnek. Gotuj przez 25-35 minut, w zależności od wielkości warzywa. Karczoch jest gotowy, gdy dolne listki swobodnie odchodzą od rdzenia.
- Grill: Przekrój karczochy na pół, a następnie wymieszaj z 1 łyżką oliwy z oliwek i 1/2 łyżeczki soli morskiej. Rozgrzej grill. Umieść karczochy na średnim ogniu i grilluj do miękkości, około 8 minut; raz lub dwa razy obróć warzywo podczas grillowania.
- Kompozycje: Listki ugotowanego karczocha są świetne z różnymi dipami, np. z salsą czy guacamole – moczymy je w sosie i wysysamy ich miąższ.
2
Szparagi
Zakupy: Wybieraj szparagi jędrne i sprężyste, ze ściśle zamkniętymi główkami i wilgotnymi końcówkami; końce ciętych nie powinny wyglądać na przesuszone lub zdrewniałe. Ze świeżych szparagów po ściśnięciu końcówki powinien wypłynąć sok. Białe szparagi powinny być średniej grubości. Nie kupuj raczej cienkich, bo będziesz je jeszcze obierać ze skórki. Za grube też nie są dobre. Zielonych nie trzeba obierać, więc mogą być cienkie.
Przygotowanie: Umyj i osusz szparagi. Te białe są bardziej włókniste niż zielone i muszą zostać obrane (oprócz główek). Szparagi obieraj obieraczką do szparagów, zwykłą obieraczką do warzyw lub małym ostrym nożykiem, od góry do dołu, zaczynając pod główką. Rób to bardzo dokładnie, aby nie pozostały żadne włókna. Kolejno obcinaj twarde, zdrewniałe końcówki – mniej więcej ok. 1/3 od dołu. Ze świeżych szparagów wystarczy czasami odciąć ok. 2 cm, ze starszych nawet do 5 cm.
Sposoby przyrządzania:
- Duszenie: Umieść spory rondel na dużym ogniu. Wrzuć szparagi, wlej pół szklanki wody i wyciśnij pół cytryny. Przykryj, doprowadź do wrzenia i gotuj do miękkości, ok. 5 minut.
- Grill: Rozgrzej grill, skrop oliwą ruszt. Szparagi umieść na średniej wysokości i grilluj, aż zbrązowieją, przez około 6 minut; obracaj od czasu do czasu.
- Pieczenie: Rozgrzej piekarnik do 200°C. Rozsyp szparagi na blasze lub patelni wystarczająco dużej, aby tworzyły jedną warstwę. Polej dwiema łyżeczkami oliwy extra virgin. Piecz przez około 10 minut, aż będą miękkie i rumiane. W połowie pieczenia obróć je raz.
3
Buraki
Zakupy: Szukaj buraków jędrnych, które nie są pomarszczone i miękkie, oraz takich, które mają nienaruszoną skórkę.
Przygotowanie: Buraki obierz i odkrój końcówki. W zależności od sposobu przyrządzenia pokrój warzywa w kostkę, słupki, plasterki lub zetrzyj na tarce.
Sposoby przyrządzania:
- Pieczenie: Rozgrzej piekarnik do 200°C. Pokrój buraki w dużą kostkę. Rozsyp na blasze lub w naczyniu na tyle dużym, aby utrzymać je w jednej warstwie. Polej dwiema łyżeczkami oliwy z oliwek. Piecz do miękkości, ok. 30 minut; w połowie przyrządzania raz obróć.
- Duszenie: Rozgrzej 1 łyżeczkę oliwy z oliwek na dużej patelni na średnim ogniu. Zetrzyj buraki na patelnię na tarce o dużych oczkach. Dodaj 1 ząbek mielonego czosnku. Smaż, stale mieszając, przez 1 minutę. Dodaj 1/3 szklanki wody i doprowadź do wrzenia. Przykryj, zmniejsz ogień i duś do miękkości, ok. 8 minut.
- Gotowanie: Buraki pokrój w ćwiartki. Gotuj na parze przez ok. 15 minut.
- Buraki wraz z liśćmi to świetny produkt na zupę. Boćwina może również fantastycznie zastępować szpinak w całej gamie przepisów.
- Surowe buraki są doskonałym składnikiem sałatek. Wystarczy je obrać, odkroić końcówki, a następnie pokroić w słupki lub zetrzeć na tarce i dodać do sałatki czy obiadowej surówki. Można z nich również zrobić bardzo odżywczy sok, przepuszczając je przez sokowirówkę.
4
Brokuły
Zakupy: Szukaj jędrnych, ciemnozielonych warzyw, o zwartej koronie; unikaj pożółkłych.
Przygotowanie: Odetnij różyczki, łodygę przekrój wzdłuż na pół, a następnie w plasterki grubości 1 cm.
Sposoby przyrządzania:
- Pieczenie: Rozgrzej piekarnik do 200°C. Rozsyp na blasze, skrop łyżką oliwy z oliwek. Piecz do miękkości i zarumienienia, ok. 10 minut; w połowie pieczenia raz obróć.
- Gotowanie: W garnku, do którego zmieści się brokuł, zagotuj osoloną wodę (na 1 l wody przypada 1 łyżeczka soli). Włóż brokuł do garnka z gotującą się wodą, zielonymi kwiatami do góry; nie musi być całkiem zanurzony, wystające kwiaty wystarczy polać wodą. Brokuł gotuj pod przykryciem, w całości lub podzielony na mniejsze różyczki, przez ok. 4-7 minut. W trakcie gotowania możesz spróbować, czy warzywo jest już odpowiednio miękkie. Gotowane brokuły powinny być al dente, czyli lekko twarde, delikatnie chrupiące, a jednak ugotowane, o odpowiedniej miękkości.
- Gotowanie na parze: Do garnka wlej wodę tak, żeby jej powierzchnia mieściła się tuż pod durszlakiem lub przystawką do gotowania na parze, na której będzie leżał brokuł. Doprowadź do wrzenia. Na durszlaku lub sitku do gotowania na parze ułóż pokrojony w różyczki brokuł i przykryj pokrywką. Gotuj na parze przez 3-5 minut, w trakcie gotowania sprawdzaj twardość brokuła.
Na surowo: Sparz brokuł, zanim dodasz go do sałatek i soków warzywnych.
5
Brukselka
Zakupy: Wybieraj jędrne, małe, ciemnozielone główki, bez pożółkłych liści lub dziur zrobionych przez owady.
Sposoby przyrządzania:
- Duszenie: Przekrój główki na pół, zalej wodą, przykryj i duś do miękkości, ok. 7 minut. Posól.
- Pieczenie: Rozgrzej piekarnik do 200°C. Przekrój główki na pół. Rozsyp na blasze, w jednej warstwie. Polej 1 łyżką oliwy z oliwek. Piecz, aż się zarumienią i zmiękną, ok. 20 minut; w połowie pieczenia raz obróć.
- Gotowanie: Przed gotowaniem brukselki natnij ją w krzyż przy korzeniu, dzięki czemu straci swą nieprzyjemną gorycz. Tak przygotowane warzywo możesz gotować w osolonej wodzie. Brukselka będzie łagodniejsza w smaku, jeśli podczas gotowania wrzucisz do garnka 1-2 marchewki. Szczypta cynamonu zneutralizuje niezbyt miły zapach tego warzywa.
- Gotowanie na parze: Gotuj na parze ok. 6-8 minut.