[info]
Toxoplasma gondii to chorobotwórczy pierwotniak wywołujący u ludzi chorobę toksoplazmozę.
Zarazić się nim można poprzez zjedzenie brudnych warzyw, na których były cysty tego pierwotniaka, lub przez zjedzenie niedogotowanego mięsa, a także na skutek kontaktu z odchodami kota.
[/info]
Choć duży odsetek ludzi jest zarażonych tym pierwotniakiem, choruje tylko niewielu z nich. W ostrym przebiegu toksoplazmozy przede wszystkim zaatakowane są węzły chłonne szyjne, pojawia się także gorączka i silny ból głowy.
U zarażonych mogą także wystąpić zaburzenia pracy układu nerwowego np. problemy z koncentracją, objawy zapalenia mięśnia sercowego, a czasami nawet zapalenie opon mózgowych.
Nie możemy powiedzieć z całą pewnością, że zakażenie T. gondii wpływa na to, że kobiety popełniają samobójstwo. Ale możemy zauważyć związek pomiędzy zakażeniem toksoplazmozą a próbami samobójczymi.
Zakażenie Toxoplasmą gondii staje się coraz większym problemem zdrowia publicznego, a samobójstwo to jeden z głównych czynników przedwczesnej śmierci na świecie, dlatego tak ważne są kolejne badania, które potwierdzą zależność przyczynowo-skutkową pomiędzy nimi.
[info]Należy przy tym pamiętać, że toksoplazmoza szczególnie niebezpieczna jest dla kobiet w ciąży.[/info]
Infekcja u ciężarnej wywołuje zapalenie łożyska i przejście tą drogą pasożytów do płodu.
Z tego powodu zaleca się wykonanie badań serologicznych w kierunku obecności przeciwciał IgG i IgM przed ciążą. Z kolei kobiety w ciąży powinny mieć wykonane badania przesiewowe, aby sprawdzić miano przeciwciał przeciwko toksoplazmozie.
Bardzo ważne jest także, aby kobiety ciężarne: