Mały pasożyt, wielkie zagrożenie | VIMED

Mały pasożyt, wielkie zagrożenie

[info]
Toxoplasma gondii to chorobotwórczy pierwotniak wywołujący u ludzi chorobę toksoplazmozę.
Zarazić się nim można poprzez zjedzenie brudnych warzyw, na których były cysty tego pierwotniaka, lub przez zjedzenie niedogotowanego mięsa, a także na skutek kontaktu z odchodami kota.
[/info]

Pierwotniak ten występuje u wielu gatunków ptaków i ssaków, ale jego żywicielem ostatecznym są ssaki z rodziny kotowatych. Kiedy pasożyt dostanie się do organizmu zwierzęcia, może powodować zmiany w wielu narządach: wątrobie, śledzionie, sercu, płucach, oczu, mózgu, w układzie limfatycznym, a także w układzie nerwowym.

Choć duży odsetek ludzi jest zarażonych tym pierwotniakiem, choruje tylko niewielu z nich. W ostrym przebiegu toksoplazmozy przede wszystkim zaatakowane są węzły chłonne szyjne, pojawia się także gorączka i silny ból głowy.

U zarażonych mogą także wystąpić zaburzenia pracy układu nerwowego np. problemy z koncentracją, objawy zapalenia mięśnia sercowego, a czasami nawet zapalenie opon mózgowych.

W najnowszym badaniu przeprowadzonym na 45 000 kobiet mieszkających w Danii stwierdzono, że zarażenie Toxoplasmą zwiększa także ryzyko samobójstwa. Według naukowców pierwotniak ten pasożytuje w tkankach układu nerwowego, w tym także mózgu, i może powodować schizofrenię oraz inne choroby psychiczne. Badania opublikowane w „Archives of General Psychiatry” wykazały, że kobiety zarażone tym pierwotniakiem 1,5 raza częściej popełniały samobójstwa niż te, które nie były zarażone.
[clearboth]
Nie możemy powiedzieć z całą pewnością, że zakażenie T. gondii wpływa na to, że kobiety popełniają samobójstwo. Ale możemy zauważyć związek pomiędzy zakażeniem toksoplazmozą a próbami samobójczymi.

Zakażenie Toxoplasmą gondii staje się coraz większym problemem zdrowia publicznego, a samobójstwo to jeden z głównych czynników przedwczesnej śmierci na świecie, dlatego tak ważne są kolejne badania, które potwierdzą zależność przyczynowo-skutkową pomiędzy nimi.

[info]Należy przy tym pamiętać, że toksoplazmoza szczególnie niebezpieczna jest dla kobiet w ciąży.[/info]

Infekcja u ciężarnej wywołuje zapalenie łożyska i przejście tą drogą pasożytów do płodu.

Zarażenie tym pierwotniakiem dzieci jeszcze w okresie płodowym jest bardzo niebezpieczne ze względu na jego wpływ na układ nerwowy. U dziecka może wystąpić małogłowie lub wodogłowie, zapalenie siatkówki, a także zwapnienia śródmózgowe. Choroba może także powodować hipotrofię płodu, a także małopłytkowość. Bardzo często takie zakażenie kończy się śmiercią dziecka.

Z tego powodu zaleca się wykonanie badań serologicznych w kierunku obecności przeciwciał IgG i IgM przed ciążą. Z kolei kobiety w ciąży powinny mieć wykonane badania przesiewowe, aby sprawdzić miano przeciwciał przeciwko toksoplazmozie.

Bardzo ważne jest także, aby kobiety ciężarne:

  • spożywały wyłącznie mięso dobrze ugotowane;
  • dokładnie myły wszystkie warzywa i owoce;
  • unikały kontaktu z odchodami kota ze względu na ryzyko zarażenia płodu
  • stosowały rękawice gumowe w trakcie prac ogrodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *