Poziom składników w mleku matki zmienia się co 24 godziny w odpowiedzi na potrzeby dziecka. Nowe badania opublikowane w czasopiśmie Nutritional Neuroscience pokazują, na przykład, jak mleko może być pomocne przy usypianiu niemowląt.
Mleko matki zawiera różne składniki, takie jak nukleozydy, które pełnią bardzo ważną rolę w regulacji snu u niemowląt. Nowe badania potwierdzają, że skład mleka kobiecego zmienia się znacząco w ciągu dnia.
Naukowcy poszukiwali trzech nukleozydów w mleku (adenozyny, guanozyny i urydyny), które pobudzają lub wyciszają centralny układ nerwowy,
wspierając sen i dając ukojenie. Obserwowali jak zmiany w składzie mleka pod względem zawartości tych składników zmieniają się w ciągu całej doby.
[clearboth]
Próbki mleka zostały pobrane od 30 kobiet mieszkających w Extremadura, w okresie 24. godzin, od sześciu do ośmiu próbek dziennie. Najwyższe stężenia nukleotydów znaleziono w próbkach pobranych w porze nocnej (od 20:00 do 8:00 rano).
To uświadomiło nam, że mleko powoduje sen u dzieci.
mówi Cristina Sánchez L., główny autor artykułu i adiunkt w Chrononutrition Laboratory na Uniwersytecie w Extremadura.
Nie dasz przecież nikomu kawy do wypicia nocą i to samo tyczy się mleka – posiada ono specyficzne składniki. Jedne stymulują aktywność dziecka w ciągu dnia, a inne nocą pomagają w odpoczynku.
W celu zapewnienia prawidłowego odżywienia, dziecko powinno otrzymywać mleko w tym samym czasie dnia, kiedy zostało wyprodukowane lub pobrane z piersi matki.
Mimo iż jest to sposób bardzo wygodny, odciąganie mleka w określonym czasie i przechowywanie go, a następnie karmienie nim dziecka w innej porze dnia nie sprzyja maleństwu.
Korzyści z mleka
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że mleko matki jest najlepszym pokarmem dla noworodka i nie powinno być zastępowane, ponieważ spełnia wszystkie wymagania fizjologiczne dziecka w ciągu pierwszych sześciu miesięcy jego życia. To nie tylko chroni dziecko przed wieloma chorobami, takimi jak przeziębienia, biegunki czy zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, ale również może pomóc w zapobieganiu ewentualnym chorobom w starszym wieku takim jak astma, różnego rodzaju alergie i otyłość, a także wspomaga rozwój intelektualny.
[clearboth]
Korzyści z karmienia piersią odnoszą również same matki. Kobiety, które karmią naturalnie szybciej tracą zdobyte w czasie ciąży kilogramy, a także pomaga to zapobiegać anemii, nadciśnieniu tętniczemu i depresji poporodowej. Osteoporoza i rak piersi są mniej powszechne wśród kobiet, które karmią piersią swoje dzieci.