Kamica nerkowa to choroba, na którą co roku zapada 1% populacji w Polsce i aż 10% populacji w USA. Okazuje się, że do wielu możliwych jej przyczyn zalicza się także spożywanie… mrożonej herbaty, która stanowi ona bogate źródło szczawianów – substancji mogących powodować powstawanie kamieni nerkowych.
[clearboth]
Kamica nerkowa dotyka głównie osób po 30. roku życia, ale nie tylko; zdarza się ona także u dzieci. Zapadają na nią głównie mężczyźni, ale często spotykana jest także u kobiet po menopauzie. W zależności od substancji, która przeważa w budowie kamienia, wyróżniamy kilka jej rodzajów:
- kamica nerkowa fosforanowo-wapniowa,
- kamica nerkowa szczawianowo-wapniowa,
- kamica nerkowa moczanowa.
[info]Powstawanie kamicy nerkowej jest często skutkiem nieodpowiedniej diety – bogatej w sól, tłuszcze nasycone, cukry proste, zawierającej zbyt małą ilość wody.[/info] Czasami też tendencje do powstawania kamieni są dziedziczone – w takich przypadkach szczególnie należy zwracać uwagę na ilość i rodzaj napojów spożywanych w ciągu dnia.
Z pewnością
korzystne będzie picie wody, zaszkodzić może natomiast mrożona herbata. Zwłaszcza w miesiącach letnich, w połączeniu z wysoką temperaturą, sprzyjającą odwodnieniu organizmu, i przy niewystarczających ilościach wypijanej wody, jest ona czynnikiem, który sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych.
Aby zapobiec pojawieniu się kamieni nerkowych, należy:
- wypijać odpowiednią ilość napojów: 2-2,5 l wody dziennie,
- wyłączyć z diety szpinak, czekoladę, orzechy i rabarbar (są one bowiem bogatym źródłem szczawianów),
- ograniczyć spożycie produktów mlecznych-bogatych źródeł wapnia, jednego z głównych minerałów wchodzących w skład kamieni nerkowych.
[info]Pamiętajmy, że odpowiednio zbilansowana dieta, zawierająca odpowiednią ilość wody, oraz zdrowy tryb życia połączony z aktywnością fizyczną, to najlepsza profilaktyka dla osób w każdym wieku. Profilaktyka, której nie da się zastąpić żadnym lekiem.[/info]