Naturalny lek na trądzik | VIMED

Naturalny lek na trądzik

[success]
Tymianek to pochodząca z rejonu śródziemnomorskiego roślina lecznicza i przyprawowa, charakterystyczna dla kuchni francuskiej. Do potraw wykorzystuje się świeże i suszone zielone części tego zioła, którego intensywny aromat poprawia smak i zapach dań z drobiu, ryb, roślin strączkowych czy warzyw. Tymianek świetnie sprawdza się także podczas przygotowywania marynat, octu ziołowego i w procesie kiszenia ogórków.
[/success]

Najnowsze badania dowodzą, że tymianek to również rewelacyjny sprzymierzeniec w walce z trądzikiem. Naukowcy z Wielkiej Brytanii, którzy przebadali nalewki z tymianku, nagietka i mirry, zauważyli, że ma on najsilniejsze działanie antybakteryjne spośród wszystkich tych ziół. Okazał się on silniejszy nawet od standardowych leków stosowanych w leczeniu trądziku, takich jak nadtlenek benzoilu, który ma, niestety, działania uboczne – wywołuje pieczenie i podrażnienie skóry. Preparat z tymianku nie podrażnia skóry, za to działa bardzo skutecznie.

Dermatolodzy nie do końca są jeszcze przekonani co do nieomylności tych wniosków, na pewno nie obejdzie się bez dalszych badań. A jednak taki naturalny preparat z tymianku, niewywołujący żadnych niepożądanych skutków, byłby świetną alternatywą dla leków z apteki.

Na tym jednak nie kończy się dobrodziejstwo tymianku. Dzięki zawartości znacznych ilości olejku eterycznego, flawonoidów, garbników oraz soli mineralnych ma on właściwości profilaktyczne i lecznicze, m.in.:

  • działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i wzmacniająco;
  • pomaga w chorobach układu oddechowego, stanowi uzupełnienie leczenia: kaszlu, anginy czy zapaleniu oskrzeli;
  • łagodzi dolegliwości układu pokarmowego: działa rozkurczowo, reguluje trawienie, pobudza pracę jelit;
  • zapobiega wzdęciom;
  • sprzyja gojeniu się ran, wykazuje działanie tonizujące i ściągające, dzięki czemu zalecany jest w leczeniu problemów skórnych;
  • zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów i działa przeciwłupieżowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *